Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - TUS' da AĞIZ YÜZ ÇENE CERRAHİSİ Kadrosu
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

TUS' da AĞIZ YÜZ ÇENE CERRAHİSİ Kadrosu
Sayfaya git Önceki  1, 2

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
apudintake
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts May 12, 2014 10:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence bu bölümün açılmasına, gereksiz rekabetlerle ve gereksiz tartışmalara girmekle bir tepki konmamalı. Önemli olan ve üstünde durulması gereken nokta, bu işi bütün dünyada diş hekimliği eğitimi almış olan kişilerin yapıyor olması. Fakat ülkemizdeki Ağız, Diş ve Çene Cer. bölümünün dünyadaki karşılığı olan Oral and Maxillofacial Surgery'nin uğraştığı şeylere bakacak olursanız Türkiye'de yapılan cerrahinin çok daha ötesinde olduğunu göreceksinizdir.
Ülkemizde Diş hekimlerinin cerrahi işlem yapmasına karşı bir önyargı olduğu bir gerçek ve bu gidişle bu ön yargı devam edecek gibi görünüyor.
Eğer diş hekimliği eğitimi gereksiz labaratuar işleriyle veya gereksiz preklinik eğitimiyle kısıtlanırsa, bu şekilde diş hek . oğrencileri yeterli temel bilim ve tıbbi bilim eğitiminden yoksun bırakılırsa ve sonunda da NE OLDUĞU BELİRSİZ BİR DT UNVANI verilerek bu mesleğe gereken önem ve itibar sağlanmazsa, bu mesleğe karşı gerek tıp doktorlarından gerek toplumun diğer kesimlerinden mutlaka bir ön yargı olacaktır

Demek istediğim; bu işin çözüm yolu forumlarda laf dalaşına girmek veya gereksiz bir rekabet halinde olmak değildir. Diş hekimliği mesleğinin hakettiği konumda olması için, biz diş hekimlerinin, diş hek öğrencilerinin ve fakültelerdeki hocalarımızın yeterli hassasiyeti her alanda gösterebilmesi gerekiyor!
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
mk88_38
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts May 12, 2014 11:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

apudintake yazmış:
Bence bu bölümün açılmasına, gereksiz rekabetlerle ve gereksiz tartışmalara girmekle bir tepki konmamalı. Önemli olan ve üstünde durulması gereken nokta, bu işi bütün dünyada diş hekimliği eğitimi almış olan kişilerin yapıyor olması. Fakat ülkemizdeki Ağız, Diş ve Çene Cer. bölümünün dünyadaki karşılığı olan Oral and Maxillofacial Surgery'nin uğraştığı şeylere bakacak olursanız Türkiye'de yapılan cerrahinin çok daha ötesinde olduğunu göreceksinizdir.
Ülkemizde Diş hekimlerinin cerrahi işlem yapmasına karşı bir önyargı olduğu bir gerçek ve bu gidişle bu ön yargı devam edecek gibi görünüyor.
Eğer diş hekimliği eğitimi gereksiz labaratuar işleriyle veya gereksiz preklinik eğitimiyle kısıtlanırsa, bu şekilde diş hek . oğrencileri yeterli temel bilim ve tıbbi bilim eğitiminden yoksun bırakılırsa ve sonunda da NE OLDUĞU BELİRSİZ BİR DT UNVANI verilerek bu mesleğe gereken önem ve itibar sağlanmazsa, bu mesleğe karşı gerek tıp doktorlarından gerek toplumun diğer kesimlerinden mutlaka bir ön yargı olacaktır

Demek istediğim; bu işin çözüm yolu forumlarda laf dalaşına girmek veya gereksiz bir rekabet halinde olmak değildir. Diş hekimliği mesleğinin hakettiği konumda olması için, biz diş hekimlerinin, diş hek öğrencilerinin ve fakültelerdeki hocalarımızın yeterli hassasiyeti her alanda gösterebilmesi gerekiyor!

Hocam çok doğru söylemişsin, gerçekten de diş hekimliği eğitimînin baştan aşağı değişmesi lazım... Oral patolojinin, oral mikrobiyolojinin vs nin zerresinden anlamayan yonttuğu alçıdan güzel not alıp bununla övünen, geçme kriterinin yonttulan alçı olduğu eğitim sisteminden bi cacık olmaz..
Başa dön
pavel
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts May 12, 2014 8:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Belki de niyetleri AB ve ABD deki gibi cerrahini TUSa sokmak,boyle olursa kotu olur..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Chinchilla
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 3:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yüz cerrahisi diyoruz biz ona kısaca
sizin yaptığınız 3 5 ameliyatla sınırlı bi alan değil
kesişim kümesi olan bir çok branş var ve bu gayet normal bir durum
avrupada diş kökenlilere tıp, tıp kökenlilere diş eğitimi veriliyo zaten
sizinki kadar pratiğimiz yok çene konusunda ama dus kitaplarını aldım başladım çalışmaya 5 senede işin piri oluruz elbet Smile
bu arada korkmanıza gerek yok 3 5 kişi olcaz Smile
Başa dön
erdent
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 3:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Chinchilla yazmış:
yüz cerrahisi diyoruz biz ona kısaca
sizin yaptığınız 3 5 ameliyatla sınırlı bi alan değil
kesişim kümesi olan bir çok branş var ve bu gayet normal bir durum
avrupada diş kökenlilere tıp, tıp kökenlilere diş eğitimi veriliyo zaten
sizinki kadar pratiğimiz yok çene konusunda ama dus kitaplarını aldım başladım çalışmaya 5 senede işin piri oluruz elbet Smile
bu arada korkmanıza gerek yok 3 5 kişi olcaz Smile

öncelikle hoş geldin, drtus da tartışma kapandı madem biraz da burdan devam edelim:)
insan yemiyosunuz ya neyden korkalımSmile
bence herkes kendi alanıyla ilgilenmeli. sınırlar net olmalı. lefort 1 mandibula operasyonları, tme diş hekimliğine ait olmalı ve bunu başka kimse yapmamalı aynı şekilde çene cerrahları da alanına ait olmayan yerlere bulaşmamalı ki hem hastaların, hem de hekimlerin yararına olsun.
mesela burun ameliyatları. kbbciler ve plastikçiler birbirine girmedi mi bunca zamandır? hastalar yok kbbci yapsın, yok plastikçi yapsın diye teredüttler yaşamadı mı? eminim ki tıpta bu tartışmaların yaşandığı daha nice bölümler var ve bu bölüm bir çok tartışmaya daha gebe..
bir de keşke diş hekimliği bilgilerinin öyle kitaplardan öğrenilecek şeylerden ibaret olduğunu düşünmeseniz.. biz de tus kitaplarını alınca piri mi oluyoruz doktorluğun?
zira teorikse sadece olay yoldan çevir birini o da okur anlar herbişeyi. kafası az biraz çalışsın yeter.
Başa dön
tarcin
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 3:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

6 yıl boyunca sedece tusa yönelik eğitim almış,dr luğu test sorusu çözmekten ibaret sanan pratisyen hekimler olarak mezun olan tıp arkadaşlarımız tabiki de teorikle diş hekimliğini de öğrenebileceğini düşünür.insana bilmediği şey zaten kolay görünüyo.Bu düşünce yapısının 'dişten nolcak adam mı ölcek?'diyen halk kesimininkinden bi farkı yok bence.
Başa dön
Chinchilla
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 4:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

öncelikle belli kriterler içinde konuşsak iyi olacak
ben bilmediğimi bilecek erdeme sahibim
siz bilmediğiniz konu hakkında fikir yürütüyosunuz
1 sene mecburi yaptım büyük kısmı acildeydi, plastiğin, kbb nin ameliyatlarına girdim
tusta iyi bi dereceye sahibim
teoriğin de pratiğin de ne olduğunu iyi bilirim yani
5 sene boyunca kitap okuyarak öğreneceğimi söylemedim
pratik için teoriğe ihtiyaç vardır takdir edersiniz ki
çeneyi sizin kadar iyi bildiğimi iddia etmiyorum
hatta şu anda çok az fikrim var çeneyle ilgili
2 sene diş eğitimi al deseler seve seve alırım
bu konuda (çapaya güvenerek) eksik kalmayacağımızı düşünüyorum
diş hekimliği rotasyonları var
sınırların net çizilmesi mantıksız geliyor çünkü ben diş desteği olmadan uzman olmayacam
Başa dön
tarcin
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 4:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

''sizin yaptığınız 3 5 ameliyatla sınırlı bi alan değil ''
''dus kitaplarını aldım başladım çalışmaya 5 senede işin piri oluruz elbet''
'' korkmanıza gerek yok 3 5 kişi olcaz''
bu cümleler mi blmediğinizi bildiğinizi gösteriyo;yoksa biz kendi kendimize mi tıpçıların yaptığını yaparız diye ortalığa çıkıyoruz?herneyse zaten bizim düşüncelerimizle bişeylere karar verilcek değil.tercih dönemi üstelik ;hepimiz gerginiz bunu şu anda tartışmak yersiz

En son tarcin tarafından Cum May 16, 2014 4:47 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Chinchilla
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 4:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tarcin yazmış:
''sizin yaptığınız 3 5 ameliyatla sınırlı bi alan değil ''
''dus kitaplarını aldım başladım çalışmaya 5 senede işin piri oluruz elbet''
'' korkmanıza gerek yok 3 5 kişi olcaz''
bu cümleler mi blmediğinizi bildiğinizi gösteriyo;yoksa biz kendi kendimize mi tıpçıların yaptığını yaparız diye ortalığa çıkıyoruz?Bu kadar istekliyseniz;bakın ''tusta derece yapacak kadar kapasiteniz ''de varsa sizin arkadaşlarınızın'eziklik' diye tabir ettiği dişi okuyaydınız keşke

agresifliğe gerek yok sakin ol biraz
zaten bu sitede olmamın nedeni diş hekimliğiyle ilgili fikir edinmek
yaptığınız ameliyat sayısı sınırlı değil mi?
dişle ilgili olanlardan bahsetmiyorum
tme mandibula fraktürü vs
dus kitaplarını aldım başlangıcı yaptım anlamında
5 sene boyunca dus kitabı mı okuyacam?
savaşmaya gelmedim fikir alışverişi yapmaya geldim
eziklik tabirine bu kadar çok takılmanı anlamadım
perifer mezunuyum ben hacettepe de bana ezik diyo ama açıkçası kimseyi takmıyorum Smile
o kişisel bi olay mesleki değil
zamanım olsa diş hekimliği de okumak isterdim
Başa dön
erdent
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 4:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

öncelikle burda yazdığım hiçbir şeyin şahsi olmadığını belirtmek isterim.
siz ya da bi başkası bu bölüme bu tusda girecek. ister ilk 100den adam girsin ister tus sonuncusu girsin bu bölüme. neden kişiyi hedef alalım?
itirazım bölümün var olmasına, itirazım sınırların net olmamasına... itirazım bir tıp hekiminin acaba diş hekimliği fakültelerindeki hocalar bana bunu öğretecek mi öğretmeyecek mi tereddütünü yaşamasına... itirazım hekimlerin yok biz daha iyi yapıyoruz, yok siz öyle yapıyosunuz diye gereksiz tartışmalara girmesine.
bu bölüm bu tartışmaları sırtlayıp *****ürecek bir bölüm.
açıkcası doktor olsaydım ve tusda iyi bi derece elde etseydim bu bölümü sanırım tercih etmezdim.

kendi tercihlerime kafa yormak istiyorum müsadenizle. her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle...
Başa dön
apudintake
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 5:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tartışmaya girmek anlamsız... Diş hekimlerine, dahiliye uzmanlığı yolu açılsaydı çok saçma olurdu değil mi? İste tıp hekimlerine de bu uzmanlık yolunun açılması da bu kadar saçma... Zaten 3-5 kontenjan 1-2 dönem bilemediniz 3 dönem açılır ve nihayet, işin içinden çıkamayacaklarını anlarlar. Maxillofacial bölge ameliyatları zaten KBB ve Plastik Cerrahi tarafından yapılıyordu, buna lafım yok, tabii ki yapacaklar, burası ortak bir bölge ve operasyonları bir ekip işidir.
AMA UFAK İSİM DEĞİŞİKLİKLERİYLE AĞIZ-YÜZ-ÇENE CER. ADINDA YENİ BİR TIP BÖLÜMÜNÜN AÇILMASI BANA FAZLASIYLA SAÇMA GELİYOR...
Başa dön
Chinchilla
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 16, 2014 5:12 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kimseye zorla fikrini sormuyorum
Şu önyargılardan arınsak iyi olacak
Avrupada var amerikada var türkiyede olmasınmış
Eminim bizden çok daha kapsamlı düşünen insanlar açmıştır bu bölümü
Niye herkes bu kadar duygusal bakıyor olaya?
Öğretmeme gibi bi durum neden olsun?
İşi elinden kapma diye bi olay yok.
Zaten sizinki kadar ağız ağırlıklı olmayacak
Hoca ağız kelimesinin çıkarılmasını bile istiyor
Sorana direk yüz diyorum
Ortak olan az ameliyat olur
Ama yüze çeneye kapsamlı bakabilmek için diş eğitimi şart
Diş hekimliği isteseydim yazardım zaten
Benim olayım kbb çene artı estetik
Çene için diş hekimliğine mi girseydim?
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız