Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - İTİRAZLAR İÇİN TOPLU SAYFA
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

İTİRAZLAR İÇİN TOPLU SAYFA
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
sccarsinoma
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 11:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

" bunu anlamamış olmanız da enteresan " gibi ukala bir yazınıza karşı ben gayet saygı çerçevesinde cevap verdim kanımca.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Siderofaj
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 12:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sccarsinoma yazmış:
swing lock dizaynı hem alt çenede hem üst çenede uygulanan bir protez iken ve her iki çenede de ORTAK olan tek komponent LABİAL BAR iken, bunun lingual plak modifikasyonu olduğunu iddia etmekte gerçekten enteresan.

Enteresan sizin kelimeniz o benim iadem hocam
Başa dön
Siderofaj
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 12:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ukala bir yaklaşım olduğunu kabul etmeniz de ayrıca mutlu etti. Demekki ukala olmakmış hedefiniz.
Başa dön
sccarsinoma
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 12:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kesinlikle ukala olmak gibi bir hedefim yoktu. Bu soru hakkında iddiaların enteresanlığı, aynı geçen yıldaki kombinasyon sendomundaki iddialara benziyor. Kombinasyon sendromu 1972 yılında tanımlanmış olup sendorumun içinde anguler şelitis yer almamaktaydı. Ancak yine kitap yanlış olduğu itiraz edildi ve soru iptal edildi. Bakın 40 yıllık tanımlanmış sendroma dusdata semptom ekledi. bu da onun aynısı.
Benim ne sizle, ne de o soruda herhangi bir şıkkı işaretlemiş kimseyle bir sorunum yok. Yapılanlar çok mantıksız. En başta soru saçma onu hiç ddemiyorum bile. Swinglock dizaynını biliyor mu diye test etmek istiyorsanız çok daha güzel bir soru hazırlayabilirsiniz mesela.
Ama siz mesajımı kişisel almışsınız. Kişisel almayın bu kadar, anladığım kadarıyla hassas bir dönemden geçiyorsunuz.
Başa dön
sccarsinoma
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 12:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çıkmış deniyor ki intraoral lenf muayenesi hakkında textbook bulunamadı. Bu insanların zekasıyla dalga geçmektir. Herkes kendi davasını açsın bence. Hakkınız yerler birilerini 1. yapmak için.
Başa dön
Mehemati
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 1:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dikkat ettim de bu osym hocaları amma ilginç ne gereği var lingual plak ve labial batısında gidip gelen bir kıl soru sormanın mesela ben olsan ovat kreti sorar gecerdim kesin kocasından boşanan bu kadın dinozor sornustur
Başa dön
sccarsinoma
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 2:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bakın arkadaşlar ben buraya ekleyeyim, siz kararınızı verin. Swing lock dediğimiz protez, 1960 yılında simmons tarafından tanıtılmış olup bizzat simmons swing lock protezi şöyle tanımlanmaktadır;
"the swing-lock removable partial denture
(SL-,was introduced by Simmons1 in the early
1960s.) This f prosthesis consists of a labial
bar with projections fastened to the RPD framework
by a hinge at one end latch at the other end. "

bizzat tanım 1960'tan beri böyle. Ama biz biliyoruz ki dersane işini bilir.

burda da başka bir makaleden,

"The S/L design concept, as it
is now recognized, was introduced to the dental profession by
Simmons in the early 1960’s [7, 8]. The biomechanics of the
swing lock design revolves around the placement of a movable
labial or buccal bar that is attached to the remainder of the
framework by a hinge at one end and a lock at the other end"
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 4:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

DtKaradeniz yazmış:
chordatympani yazmış:
DtKaradeniz yazmış:
mervedents yazmış:
Siderofaj yazmış:
Soru çok net neyin modifikasyonudur diye soruyor. Swing lock iki bağlayıcının kullanıldığı ama lingual plak modifikasyonu bir bağlayıcıdır. Gerçekten bu son derece net. Hangi bağlayıcı var dese eyvallah. Hangisinin modifikasyonu soruyu tek cevaba indirir. Ve benim gibi bunu bilerek işaretlemiş adayın da hakkıdır o soru.

katılıyorum soru çok net cevap tartışmasız lingual plak en emin işaretlediğim soruydu.

Hocam saygılar sizle tartışmak değil amacım ama meb kaynaklı bir belge var ve bunu hocaya sundum dikkate almadı siz buradan inceleyebilirsiniz isterseniz soru bu durumda tamamen yanlış olur
https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/%25C3%259Cst%2520%25C3%2587ene%2520Defekt%2520Protezleri.pdf&ved=0ahUKEwi_0K-NjqPWAhXMK5oKHfb3AuIQFghMMA0&usg=AFQjCNGbcDuWjrTFHr4Gl3FH1TYTIwDB8w
üst çenede de swing lock kullanıldığını en baştan beri ben söyledim zaten.sorunun cevabı labial bar.verilen kaynakta yazan bilgi ne kadar güncel ne kadar doğru bilmiyorum

Hocam sizinle galiba bu sürecin başından beri aynı kaderi paylaşıyoruz itiraz edilen çoğu sorunun gereksiz olduğu kanısındayım ama bunlari hocalar la defalarca yazdim ve tartıştım kimse bana tatmin edici bir cevap vermiyor açıkçası hocalarımız derste söyledikleri ile ters düşer nitelikte basit düşün kesin yanlış doğruyu bul soru güzel değil diye iptal olmaz yanlış ise iptal olur dediler şimdi tam tersini yaşıyorum ve ben büyük bir hayal kırıklığı içersindeyim...
dtkaradeniz hocam ben burdan defalarca gayet mantıklı argümanlarla bazı şeyleri yazmaya anlatmaya çalıştım.ama kimse anlamıyor ya da anlamak istemiyor .böyle her soruya kulp bularak itiraz olmaz.ortodonti itirazları şaka gibi.endo hocası sitrik asit sorusuna itiraz etmiş kaynağı 1976 yılına ait the history of dental cement bölümünden.protez hocası arkadaşların talebi üzerine itiraz edildi diyor.akıl almaz şeyler oluyor .allah sonumuzu hayır etsin
Başa dön
sccarsinoma
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 4:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kaldı ki referans olarak koyulan kitapta diyor ki, lingual toruslar eğer ki cerrahi ile kaldırılamıyorsa o zaman labial bar kullanılabilir ki bu durumda ( lingual plak daha stabil ve retantif olduğu için, vaka kurgusunda labial bardan kaçınmak istiyor) lingual plağa devamlı labial bar eklenerek modifikasyon yapılabilir. Bu dizayn, labial ya da bukkal barı içeren ve ve bir major bağlayıcılara menteşe ile bağlı olan Swing lock protezi içerir diyor. Yani bir tanım olarak swing lock protez lingual plağın bir modifikasyonudur demiyor,lingual torusların cerrahisi kesinlikle kontrendike ise lingual plak kullanın, modifiye edin ve labial bar ekleyin diyor. BU protez dizaynınız swing lock u içerir diyor.

Swing lock protezler ise, labial barın modifikasyonu olarak üst ve alt çenelerde major bir bağlayıcıyla kullanılan protezdir.

Bu soruyu dersane bir şekilde iptal ettirebilir falan filan o hiç önemli değil. Önemli olan doğrusunu bilmek diye düşünüyorum.
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 5:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sccarsinoma yazmış:
kaldı ki referans olarak koyulan kitapta diyor ki, lingual toruslar eğer ki cerrahi ile kaldırılamıyorsa o zaman labial bar kullanılabilir ki bu durumda ( lingual plak daha stabil ve retantif olduğu için, vaka kurgusunda labial bardan kaçınmak istiyor) lingual plağa devamlı labial bar eklenerek modifikasyon yapılabilir. Bu dizayn, labial ya da bukkal barı içeren ve ve bir major bağlayıcılara menteşe ile bağlı olan Swing lock protezi içerir diyor. Yani bir tanım olarak swing lock protez lingual plağın bir modifikasyonudur demiyor,lingual torusların cerrahisi kesinlikle kontrendike ise lingual plak kullanın, modifiye edin ve labial bar ekleyin diyor. BU protez dizaynınız swing lock u içerir diyor.

Swing lock protezler ise, labial barın modifikasyonu olarak üst ve alt çenelerde major bir bağlayıcıyla kullanılan protezdir.

Bu soruyu dersane bir şekilde iptal ettirebilir falan filan o hiç önemli değil. Önemli olan doğrusunu bilmek diye düşünüyorum.
kesinlikle.en baştan beri soruda hata olmadığını söyledik.çeviri hatası var.bizim dusem kitabında da labial bar altında anlatılıyor swing lock ama lingual plak modifikasyonudur diye birşey yok.geçen yılki kombinasyon sendromu meselesi gibi bu da.arkadaşlar bize kızacağına hocalarına kızsınlar

En son chordatympani tarafından Prş Eyl 14, 2017 5:51 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 5:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bu swing lock için verilen kaynakta aynen şöyle diyor. A modification to the linguoplate is the hinged continous labial bar.eğer sizin dediğiniz gibi lingual plağa özgü olsaydı başında a değil the olurdu.the modification denirdi.ingilizcede tek olan şeyler için the kullanılır.maalesef dikkat edilmeden yapılmış yanlış çeviri yüzünden soruya yanlış deniyor.rica ediyorum artık kimse şu soruya yanlış demesin.gidin hocanıza hesap sorun
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 7:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Textbook:Removable Partial Dentures:A Clinicians's Guide John D.Jones ,Lily T.Garcia sayfa 167; Selection of a major connector for a swing lock removable partial denture should provide as much support and stability as possible;the complete-palate major connector is commonly indicated for a maxillary swing lock RPD,and the lingual plate major connector for a mandibular swing lock RPD.The labial arm is hinged open during placement of a swing lock removable partial dentures. Herhangi bir aksi durumda bu kaynak ve diğer kaynaklar ile karşı dava açacağımı belirtmek istiyorum
Başa dön
Dawnie
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok teşekkür ederiz
Başa dön
bendede5asvar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cam iyonomerlerde sitrik asit kullanılır. O soru kesinlikle iptal olmalı
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bendede5asvar yazmış:
1976 yılında kullanılıyormuş evet.hocanın paylaştığı tablo ve yazdığı diğer bölümler the history of dental cement bölümünden alınmış.açıp okuyabilirsiniz.hocada zaten önceden kullanılmış olduğunu söylüyor ama soru bize bunu sormuyor.hangisi bulunmaz diyor.güncel hiçbir kaynakta sitrik asit olduğu yazmıyor.ve bu soruya bu şekilde itiraz edilmesi biz diş hekimlerine resmen bir hakarettir
Başa dön
Kosp
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

chordatympani yazmış:
bendede5asvar yazmış:
1976 yılında kullanılıyormuş evet.hocanın paylaştığı tablo ve yazdığı diğer bölümler the history of dental cement bölümünden alınmış.açıp okuyabilirsiniz.hocada zaten önceden kullanılmış olduğunu söylüyor ama soru bize bunu sormuyor.hangisi bulunmaz diyor.güncel hiçbir kaynakta sitrik asit olduğu yazmıyor.ve bu soruya bu şekilde itiraz edilmesi biz diş hekimlerine resmen bir hakarettir
pubmedde kucuk bir aramayla bir cok calismada kullanildigi yaziyor
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kosp yazmış:
chordatympani yazmış:
bendede5asvar yazmış:
pubmed ÖSYM tarafından baz alınan biryer değil.pubmede göre ben bütün soruları iptal ederim.her türlü çalışma var pubmedde.kendinizinde dediği gibi çalışmada tabi ki kullanılır .her dakika her saniye yeni malzemeler geliştirmek için çalışmalar yapılıyor .içeriğe birsürü şey katılıp çıkarılıyor
Başa dön
Kosp
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

chordatympani yazmış:
Kosp yazmış:
chordatympani yazmış:
bendede5asvar yazmış:
pubmed ÖSYM tarafından baz alınan biryer değil.pubmede göre ben bütün soruları iptal ederim.her türlü çalışma var pubmedde
ben baz alinan demedim 1976 da kullaniliyor dediginiz icin guncel calismalar var dedim,bende sinavdan sonra bunun cevabina itiraza sasirdim ama 1976 kaynakli calismadan sonra baktigimda diyecek bir sey bulamadim yanlis anlasilma olmasin benim demek istedigim 76 da kullaniyor olmasi degilde suan artik kullanilmiyor ifadesi iceren bir metin varsa iptal olmaz dusuncesini aktarmakti
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kosp yazmış:
chordatympani yazmış:
Kosp yazmış:
chordatympani yazmış:
bendede5asvar yazmış:
pubmed ÖSYM tarafından baz alınan biryer değil.pubmede göre ben bütün soruları iptal ederim.her türlü çalışma var pubmedde
ben baz alinan demedim 1976 da kullaniliyor dediginiz icin guncel calismalar var dedim
pubmedde sadece araştırmalar yapılır.bilginin doğru olabilmesi için kanıtlanıp kitaplarda yer alması oralara geçmesi gerekir.bu güncel çalışmalar kanıtlanıp kitaplara geçmiş mi?
Başa dön
Kosp
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 14, 2017 8:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

chordatympani yazmış:
Kosp yazmış:
chordatympani yazmış:
Kosp yazmış:
chordatympani yazmış:
bendede5asvar yazmış:
ben baz alinan demedim 1976 da kullaniliyor dediginiz icin guncel calismalar var dedim
pubmedde sadece araştırmalar yapılır.bilginin doğru olabilmesi için kanıtlanıp kitaplarda yer alması oralara geçmesi gerekir.bu güncel çalışmalar kanıtlanıp kitaplara geçmiş mi?
sanirim beni yanlis anladiniz bir kitapda 76 referans gosterilip kullanilir diyorsa ve siz buna itiraz ediyorsaniz gunce olarakta kullanildigini soylemek istedim.76 da kullanilip kaynaklara gecmis ve suanda herhangi bir kaynakta artik kullanilmaz ifadesi yer almiyorsa kullanilmamasi gerektigine nasil kanaat getirdiniz?kaynaklara gecmemis bir bilgi olsa ya da sadece calismalarla sinirli kalsa haklisiniz ancak suan kullanilmaz ifadesinin olmasi daha dogru bir bilgi olmaz mi?
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
3. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız