Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - ortodonti neden bu kadar popüler???
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ortodonti neden bu kadar popüler???

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2014 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
drdtschipol
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Nis 21, 2014 4:03 am    Mesaj konusu: ortodonti neden bu kadar popüler??? Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar gerçekten anlam veremediğim bir konudur,en fazla alım ortodontiden yapılıyor malumunuz,bir 3-4 yıl sonra ortodontist sayısı artacağı için günümüzde kazanılan ütopik rakamların kazanılabileceğini sanmıyorum,ortodonti klinik stajlarımızda öğrttikleri tek şey de ölçü almak olsa gerek:)en çok yabancısı olduğumuz bölüm olduğu için bilinmeze karşı duyulan bir ilgi midir acaba Very Happy
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Pseudo
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Nis 21, 2014 4:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hekimler açısından cazip olma sebebi çok kazandırıyor olması. Çok sayıda kadro açılma sebebi ise hekimler arasında burjuva haline gelen ortodontistleri diğerleriyle aynı seviyeye indirmekle ilgili devlet politikası... Yani ortodontislerin burnunu sürtecekler. Ekstra bir özelliği kalmayana kadar bu pilava bol bol su verilecek. Diğer bölümler 1 yetiştiriyorsa, cerrahi 2, ortodonti 4 uzman yetiştirecek... Geleceğin yıldızı perio ve pedo diyorlar. Ben gene de orto diye yola çıktım, 90 net üstü gelirse ilk orto yazıcam galiba.
Başa dön
ressam
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Nis 21, 2014 4:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

geleceğin yıldızı perio olsa da ekmeğini taştan çıkaracak
Başa dön
drdtschipol
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Nis 21, 2014 4:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Pseudo yazmış:
Hekimler açısından cazip olma sebebi çok kazandırıyor olması. Çok sayıda kadro açılma sebebi ise hekimler arasında burjuva haline gelen ortodontistleri diğerleriyle aynı seviyeye indirmekle ilgili devlet politikası... Yani ortodontislerin burnunu sürtecekler. Ekstra bir özelliği kalmayana kadar bu pilava bol bol su verilecek. Diğer bölümler 1 yetiştiriyorsa, cerrahi 2, ortodonti 4 uzman yetiştirecek... Geleceğin yıldızı perio ve pedo diyorlar. Ben gene de orto diye yola çıktım, 90 net üstü gelirse ilk orto yazıcam galiba.
beni çekebilecek tek yanı,hastanın çürüksüz ya da diş taşı vb. olmadan karşıma gelecek olması,ekonomik olarak cerrahların daha çok kazandığını düşünüyorum,fakültede de bir hocamız zaman-kazanç oranına göre cerrahlar daha iyi kazanıyor demişti o da bir ortodontistti ne kadar doğrudur tartışılır...bende cerrahi-pedo diye yola çıktım ve iyi bir sonuç bekliyorum,bir arkadaş sağolsun daha önce kim kaç netle puanla nereye yerleşmiş diye bir liste paylamış,bakıldığında ilk 100 ün neredeyse tamamı orto,hal böyle olunca ister istemez düşüncelerim orto.ya kaydı
Başa dön
drdtschipol
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Nis 21, 2014 4:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ressam yazmış:
yok yaw,implanttan bir çıkış yolu bulurlar:)
Başa dön
Pseudo
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Nis 21, 2014 5:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

drdtschipol yazmış:
Pseudo yazmış:
beni çekebilecek tek yanı,hastanın çürüksüz ya da diş taşı vb. olmadan karşıma gelecek olması,ekonomik olarak cerrahların daha çok kazandığını düşünüyorum,fakültede de bir hocamız zaman-kazanç oranına göre cerrahlar daha iyi kazanıyor demişti o da bir ortodontistti ne kadar doğrudur tartışılır...bende cerrahi-pedo diye yola çıktım ve iyi bir sonuç bekliyorum,bir arkadaş sağolsun daha önce kim kaç netle puanla nereye yerleşmiş diye bir liste paylamış,bakıldığında ilk 100 ün neredeyse tamamı orto,hal böyle olunca ister istemez düşüncelerim orto.ya kaydı

Valla ben küçük çocuklarla anlaşabilen bir insan olsaydım, bi dakka düşünmez iyi bir üniversitenin pedosunu yazardım. Ama çocuk ağlayınca benim de sinirim bozulup içeride sinirden ağlayasım geliyor. Bazı arkadaşlarım da nasıl iyi geçiniyor, çok imreniyorum. Parasal olarak da, dersane hocalarımızdan polikliniği olan bir tanesi ne vaadederse etsin pedocu bulamamaktan dert yanıyordu.
Başa dön
ltfy
Ordinaryus Üye
Ordinaryus Üye

MesajTarih: Pts Nis 21, 2014 7:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ortonun calisma sartlari da cok rahat kan tukuruk yok bi hastayla saatlerce uğrasmiyorsun beni hep bu rahatligi imrendirmistir ama yine de bir türlü ortoyu sevemiyorum Smile
dtgrana
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Nis 22, 2014 5:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Pseudo yazmış:
drdtschipol yazmış:
Pseudo yazmış:

Valla ben küçük çocuklarla anlaşabilen bir insan olsaydım, bi dakka düşünmez iyi bir üniversitenin pedosunu yazardım. Ama çocuk ağlayınca benim de sinirim bozulup içeride sinirden ağlayasım geliyor. Bazı arkadaşlarım da nasıl iyi geçiniyor, çok imreniyorum. Parasal olarak da, dersane hocalarımızdan polikliniği olan bir tanesi ne vaadederse etsin pedocu bulamamaktan dert yanıyordu.

ortonun çalışma ortamı rahat olabilir gerçekten ama asistanlık süreci oldukça yoğun ve angaryalarla dolu.Kendi eğitim sürecim için yorum yapıyorum başka yerlerde daha rahat arkadaşlar olabilir. Ama hiç pişman değilim sevdiğim işi yapıyorum ve yapacağım. İleride rakiplerimin artması da önemli değil, buna paralel olarak insanların bilinci de artmakta, ortodontik tedavi ihtiyacı artmakta, hepimize yetecek hasta var bence Smile pedo da ihtiyaç duyulan bi alan,ama çocuklar bazen ömür törpüsü olabiliyor ki bn oldukça iyi anlaşırım çocuklarla... ortonun çalıştığı yaş grubu da oldukça iyi... Neyse kendi düşüncelerimi yazdım sadece sebeplerimin bir kısmı bunlar ortonun reklamını yapıyormuş gibi hissettim kendimi Smile Smile Smile
Başa dön
madworld
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Nis 22, 2014 11:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ortodontislerin hasta bulmada sıkıntı çekeceklerini asla düşünmüyorum.Ama kaçınılmaz bir gerçek varsa o da şudur ki;her sınavda 80 90 tane orto kadrosu açılırsa 5 sene sonra ülkemizde 1000 e yakın orto uzmanı olur.Şahsen kendi yaşadığım şehir üzernden düşünüyorumda adsmde 2 ortocu piyasada 6 ortocu bile olsa bu utöbik rakamların artık hayal olacagı anlamına geliyor..Ben devlette orto uzmanı oldugu takdirde insanımızın bi randevu için senelerce bekleyebilecegini öngörüyorum... Yani demek istediğim şey sevilen tarafı ortonun içeriği değilde parası ise; bir durup düşünmekte fayda var.Yok eger ortodontik tedavi yapma aşkı ise tabi diger arkadşalarınızdan fikr almaya bile gerek yok.Gidin ve sevdiğiniz işi yapın.Ama bu noktada ortodonti hocalarınnın başarılı politikaları sayesinde ögretilmeyen ortodonti nedeniyle sayısı az olan ortodontist arkadaşların, mesleklerinden bahsederken ki emin ve ''yok böle bi zevk'' imalı duruşlarını acaba, yetişmiş ortodontist sayısının endocu veya protez uzmanı sayısından 2 kat fazla olduğu bir zaman diliminde sergilemeleri mümkün olacak mıdır?
((pretısyenlerın aynen ortoda oldugu gibi endo ve protez işlemlerinin hepsini yapamayacagı kanunlarla sabtlenmiş bir ülkede))

Ben tercih aşamasında biri olarak şunu söylemeliyim ki uzmanlık sabit kanunlarla belirlenmeli ve bütün bölümler adına yetki alanı düzenlenmelidir.(Nasıl şuan ortoyu pretisyenler çeşitli nedenlerle biryere kadar yapabiliyorsa).Yoksa uzmanlık algısının havada kalacağını düşünüyorum.
Bu kanunlar ve yaptırımlar sağlandığında benim fikrim 2 senelik bir hasta takibini kimse diger bölümlerden daha cazip bulmayacaktır.Ben böyle düşünüyorum.DUS tercihlerinde de oral diagnozun puanlarının fırlayacağını düşünüyorum.Ama tabi bu öngördüklerim adil bir yetki alanı paylaşımı sağlandığında gerçekleşecektir.
Tabi şu anki duruma dönecek olursak öncelikle belli bir bilinç seviyesi gerektirmesi ve de işlemlerinin ve takibinin meşakkatli olmaması nedeniyle bazı DUS adaylarının ulaşma arzusu ile yandığı prensesi konumundadır.
Başa dön
drdtschipol
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Nis 22, 2014 8:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hemen hemen aynı fikirdeyiz,gündemde aile diş hekimliği var işte bu proje hayata geçirildiğinde uzmanlık alanlarının sınırlarının daha net bir şekilde ortaya koyulacağını düşünüyorum, zamanla tıpçılardaki gibi bir sisteme bürünebilir. Halkın artık bilinçlendiğini de göz önüne alırsak haklı olarak herkes ilgili bölümün uzmanından tedavi hizmeti almayı isteyecektir.Ekonomik odaklı düşünürsek de,devlette çalışmayı planayan biri için protez daha mantıklı gibi geliyor,sut kodu puanlarına göre en yüksek katsayı herzaman protezin olmuştur,devlette çalışan diş hekimleri de döner sermayeyi zaten protezden kazanıyorlar.Ve edindiğim izlenime göre bir çok fakülte protez barajlarını düşürdü,bir çok bölüm de eskisi gibi nitelikli eğitim vermiyor vermeyecektir de,yani orto.cular gibi öğretmeyecekler,o yüzden her uzmanlık dalı zamanla daha ayrı bir önem kazanacaktır.
Başa dön
maxilla
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Nis 23, 2014 7:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ressam yazmış:
geleceğin yıldızı neden perio sizce merakımdan soruyorum ?
Başa dön
ressam
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Nis 23, 2014 8:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben perio demek istemedim sadece öyle olsa bile diş taşı gibi bir pislikle uğraşıldığı için yazmam demek istemiştim
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2014 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız