Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - lys diş hekimliği tercih
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

lys diş hekimliği tercih
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Dent-Etkinlik
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
gkmehmt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Tem 02, 2014 10:34 pm    Mesaj konusu: lys diş hekimliği tercih Alıntıyla Cevap Gönder

sizce iyi bir yerde diş hekimliği fakültesi mi yoksa iyi olmayan bi üniversitede tıp fakültesinimi önerirsiniz? diş hekimliğinde iş bulma olanağı ve dersler nasıl?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dtcandy91
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 1:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Smile şimdi tam emin olmamakla beraber bence diş hekimliğinde de tıpta da okuduğun üniversitenin önemi yok.. her yerde aynı şeyleri yaşıosun.. sonuçta aynı DUS veya TUS.. eğer tıp okumak istiyorsan bence diş hekimliğine gitme.. çünkü tıptaki gibi olmuyor öğrenci hayatın.. diş hekimliğinde hasta baktığın yerleri falan sen temizliyorsun.. tıptaki gibi bir ağırlığın olmuyor.. iki bölümü de okumak zor.. ikisinin de zorlukları var.. ama dedğim gibi tıp istiyorsan tıp oku derim.. benim bir arkadaşım vardı tokatta tıp okuyordu. ders notları yüksek olduğu için 4. sınıfta ondokuz mayıs üniversitesine geçiş yaptı.. ilerde bunları da yapabilirsin.. hakkında hayırlısı olsun Smile)
Başa dön
kares
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 3:31 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben mezun olarak şimdiki aklım olsa kesin tıp yazardım tus vs yüzünden ve şehir dışı tıp okumak zor olur diye diş yazdım pişman oldum diş özel bir ilgin ,sevgin ve yeteneğin olmazsa çekilmez bi bölüm bence diş bitiren tıpı da rahat okur dişte bide ayrıca fiziksel yorgunluklar daha fazla oluyo bir sürü meslek hastalıkları çıkıyo sonradan biraz yönlendirmiş gibi oldum ama keşke bana da biri bunları vaktinde söyleseydi de yazmasaydım diye çok düşündüğüm için söylemek istedim
Başa dön
Zzzzzz
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 4:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kares e katılıyorum okul için diş yazma diş hekimliğini gerçekten istiyorsan yaz çünkü sadece ders değil diş hekimliğinde manevi ağırlık daha fazla
Başa dön
merve_20
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 5:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

acıkcası bn mesleğimi çok seviyorum tıp kazanamadığım için diş yazmıştım ama çok sevdim ama ilk 3 sene gerçekten çok yıpratıcı kişiliğine bile hakaret eden asistanların hocaların olabilir ama bu tabiki fakultesine göre değişir ama bnce tıpta da illa ki sıkıntılar vardır bn tıpcılarlada kaldım gercekten sürekli ders çalışıyorlar ve mezun olduklarında sadece pratisyen oldukları için ne aldıkları maas tatmin edici ne de statüsü.bizdede şimdi uzmanlık şart oluyor gibi ama şimdilik mezun olunca her işi yapıp devlette yada özelde bi yerde çalısabilirsin uzmanlık yapmak istemezsen.bnm kuzenim tıpta uzmanlık üzerine birde yan dal yaptı 36 saat nöbet tuttu bir sene boyunca ömründen ömür gitti adamın.bn hem diş hekimleriyle hem tıpcılarla yakından yasamış bi insan olarak tekrar olsa tekrar diş hekimliği yazarım ama tabiki fakültedeki bi çok arkadasım bnm gibi düşünmüyordu bu birazda sana bağlı yani mesela ilk 3 sene hasta bakmıyoken bn okuldan nefret ediyordum hasta bakmaya gecince cok sevdim ama bnm tam zıttım olan da çoktu hasta bakmaktan nefret ettiler ve bu mesleği ömür boyu yapacaklar.bnm sana tavsiyem iki mesleğinde çalışma ortamlarını gez biz hiç bilmeden geldik ne eğitim hayatını ne çalışma hayatını sn öyle yapma güzel araştır seçimini yap
Başa dön
gkmehmt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 8:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hepinize çok teşekkür ederim kesinlile çok yardımcı oldunuz Smile peki tıp gelmediği takdirde diş yazmalı mıyım yoksa 2. sene tekrar hazırlanmamı mı önerirsiniz?
Başa dön
dtcandy91
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 9:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İmkanin varsa 2.Sene tabisi Smile beklersen hem iyi derece yaparsin Smile
Başa dön
gkmehmt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 9:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ama düşürme olasılığmda var iştee Smile
Başa dön
Kuzucu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 3:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ikisini de yazma
Başa dön
dtcandy91
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 3:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gkmehmt yazmış:

ben de senin gibi düşündüm ve bu yüzden diş hekimiyim Smile bekleyen arkadaşlarım hep iki binin içindelerdi :/
Başa dön
sevilayy
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 6:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hangisini kazanırsan kazan sonuçta okumak ve geçmekle yükümlü olduğun için mecbur ders çalışacaksın diş hekimliğinde finallere girmek için bilmem kaç dolgu yapacak protez takacaksın, asistanların triplerini çekeceksin he he de geç bir şekilde bitirirsin seçeceğin her mesleğin senin için okurken ve devamında zorlukları olacak ama tercih ettiğin mesleği ömür boyu yapacaksın ekmeğini yiyeceksin ve sevdiğin işi yapacaksın bence olaya bu açıdan da bakabilirsin

Diş hekimliği gerçekten bedenen çok yorucu ama ortam şartları iyileştirilirse mesleğini iyi bir şekilde icra edebilirsin. Adsm de her gün bir sürü hasta bakıp onlara laf anlatacaksan hiç tavsiye etmem, rutinleşir ve mutsuz olursun. Mutlaka uzmanlık yapıp haftada daha az gün daha az hasta bakarak hem iyi bir gelir elde edersin, hem insanlar sana saygı duyar, hem ailene hakettiği ilgiyi gösterir,hem de mesleğini icra etmek sana haz verir diye düşünüyorum okuyacağın ilk 5 yıl artı uzmanlık için 3-4 yılı değil daha sonraki yılların refahını huzurunu düşün bence ..

Tıp mi diş hekimliği mi desen diş hekimliğinde komplikasyon daha az daha nadir özellikle uzmanlaştığın bölüme de bağlı olarak hiç olmayabilir bile, uzun saatli nöbetleri yok, o yüzden kafan daha rahat olabilir bizim meslekte ... Şimdiden senin için hayırlısını dilerim Smile Smile Smile
Başa dön
erdent
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Tem 03, 2014 7:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben de mesleğimi çok seviyorum doğrusunu söylemek gerekirse.
vakti zamanında benim de sıralamam periferde tıp mı yoksa iyi yerlerde diş mi çelişkisini yaşamama neden olmuştu. ama tıp okumak hiç istediğim bir şey değildi.
merveye kesinlikle katılıyorum.
tıp fakülteleri artık doktor yetiştirmekten ziyade tusa öğrenci hazırlıyor gibi. 6 yıl okuyup da bu denli değersiz sayıldığın başka bir meslek yok bence. her tıp öğrencisi illa tusu kazanmalıyım şeklinde bakıyor olaya. intörnlükten ne kadar kaçsam o kadar iyidir düşüncesiyle geçiriyolar 6.sınıfı. sonuçta da niteliksiz pratisyen hekimler ordusu.
ha uzman olacaksan da illa ftr, derma gibi rahat bölümlere, doktorluktan uzak bölümlere asılıyorlar. bu nası hayat lan:) ha mutlu olanlar illa vardır ama düşük bi yüzde olduunu düşünüyorum.

diş hekimliği, seven insan için bence çok güzel bir meslek.
okul bittikten sonra kimse sana ne uzmanısın diye sormaz. diş hekimisindir ve her uzmanın yaptığı işi yapmaya yetkin vardır. zorunlu hizmet derdi yok. istediğini yapmakta özgürsün.

bi de tıpta nerde okursan oku çok önemli olduğunu düşünmüyorum. kitaplara bağlı bi hayatın olacak neticede. o yüzden ikinci yılımı bekleyim daha köklü bi tıp olsun düşüncesi çok mantıklı gelmiyor bana. ha gidip yepyeni çiçeği bununda bi tıp fakültesi de yazılmaz tabi. hocaları eksik olan düzen oturtmaya çalışan.
ama diş böyle değil. yaptığın pratiklerin, baktığın hasta sayısının, klinik şartlarının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum ki mezun olduğunda iyi bir eğitim aldıysan eğer aslında bunun senin için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarsın.
bi de şu var tabi. sosyal imkanların daha çok olduğu büyük şehirlerde okumak varken, periferde belki de her gün nalet okuyacağın bi yerde okumak da var.
ben illaki doktor olacam, bunun için yaratılmışım adeta diyen doktorlara saygım sonsuz:) hükümetin her türlü kötü sağlık politikalarına rağmen bu mesleği severek yapan doktorlara ihtiyacımız var.
böyleysen eğer kesinlikle yazmalısın derim. ama o kadar yanıp tutuşmuyorsan doktor olmak için çekilecek dert değil, boşver derim.
seçim senin. her şey gönlünce olsun;)
Başa dön
gkmehmt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Tem 04, 2014 8:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hepinize çok teşekkür ederim aşağı yukarı benzer şeyleri düşünüyoruz Smile hani açıkçası iyide bi yerde okumak istiyorm Smile
Başa dön
felix
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Tem 06, 2014 5:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ozel bir ilginiz yoksa dis hekimligi cok bogucu gelir diye dusunuyorum ben besbininciydim ve ilk tercihimdi, iyi ki secmisim diyorum. simdi uzmanliga basliyorum,
hatirladigim kadariyla tibbi kazanamadigi icin mecburen dis hek yazan arkadaslar ozellikle ilk yil cok buyuk bir hayal kirikligi yasadi, oncesinde bolumleri ziyaret edip ortami gormek fikir verir ama su haftalarda okula gitseniz en zor odev yetistirme asamalarini veya yogun zamanlari goremeyeceksiniz, tekrar sinava girdiginizde dysurme ihtimaliniz de var ama bu sekilde tekrar girip muazzam bir sekilde yukselten kisiler de var, kendi calisma tarzinizi siz daha iyi bilirsiniz tekrar calisacak olsaniz o enerjiyi bulabilecek misiniz bunlari dusunun, hayirlisi olsun Smile
Başa dön
dtted
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 08, 2016 11:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Aradığınız soruların tüm cevapları burada Smile https://www.disagrisinaneiyigelir.net/dis-hekiminden-dis-hekimligi-yazacak-ogrencilere-tavsiyeler/
Başa dön
Duscuadam
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 09, 2016 1:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim bir çok tıp fakültesine puanım tutuyordu. Türkiyenin en iyi diş fakültesinde okudum. Tıp gelmediği için diş yazan kompleksli bir tip değilim yani. Ben kendi kararımı kendim vermiştim 17 yaşında. Herkesin fikri kendine. Bence aen de kendi kararını kendin ver. Ayrıca tercih zamanı bitti diye biliyorum nerden çıktı şimdi bu ?
Başa dön
jasco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 09, 2016 3:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

meslegı sectıkten sonra meslegı tanıyorsun Zaten..halıyle bolum seçerken puana ıs olanakları Kazancı'na göre secıyosun..sana su meslek en ıyısı desem boş..hayattan beklentın nedır ne ıstıyosun o onemlı..cok zengınsen tıpla mıhla uğraşma..gelecegını kendın kuracaksan tabıkıde önce tıp sonra dıs muhendıslık vs uzar sıralama..ınsanla uğraştığın her meslek zor ıstedıgın kadar sev..ayrıca tıp tutmadı dıye diş yazmanın neresı komplekslik onuda anlamadım..daha ıyısı olduğu halde(maddı manevı) dıs yazmak bıraz komplekslik olabılır..
Başa dön
Duscuadam
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 09, 2016 6:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tıp kompleksi oluyor o insanlarda. Her tıpçı gördüklerinde tapınıyorlar. Burada da ağlak tipler gelmiş çok pişmanım böhü falan diyorlar. İşte bu kompleksliliktir. Umarım anlamışsındır. Sen anlatsana diş isterken diş seçmenin nesi komplekslilik? Puanı tıpa yeten tıp mı seçmeli illa. Bu nasıl bir kafa akşam akşam güldüm gerçekten en son dedem söylemişti bana çünkü tıp geliyosa tıp yazılır diye.
Başa dön
jasco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 09, 2016 7:05 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kaç yaşındasın bilmıyorum ama lise kafasıyla konuşuyosun..bende diş hekimliğini istedim tercih ettim ama puanım yetseydı tıpı seçerdim..lisede ne diş çektim nede iş olanaklarını gördüm duyduğum tek şey ooo çok güzel çok para kazanırsın falan filan ancak gerçek hayat böyle birşey değil malesef..hiçbir tıpçıya tapınmam yada baska meslekte olana her mesleğin kendınce zorlugu var ancak her tıpcının ıs olanagı ve calısma sartları bız dıs hekımlerınden daha ıyıdır bunun aksını ıdda eden varsa bu ulkede dıs hekımı degıldır..sen cocuklugundan berı 2 yıllık cok dusuk puanlı bı bolumu ısteyebılırsın turkıye bırıncısı olursun yıne o bolumu secersın senı kımse yargılamaz senın tercıhın senın hayata bakıs acın ama o bolume gıtmeden mezun olmadan sıkıntısını cekmeden doğru yada yanlıs tercıh yaptıgını goremezsın buda senın sansın..herkes bılıyorkı en yuksek puanlı bolumler keyfı olarak yuksek puanlı degıl..hem maddı hem manevı olarak daha ıyı oldugu ıcın en yuksek..herkes ıstedıgı bolumu secebılır ancak lısedeki öğrencının meslekler hakkında yeterlı bılgıye sahıp olması cok zor..yasaması lazım..bı tercıh yapar sansı varsa nokta atısı olur..bu arada güldüğün deden akıllı adammış turkıyedekı oğrencılerın yuzde doksanı dedenın lafını dınlıyor..ve dınlemeyede devam edecekler dusta ortoya gırenlerın hepsımı orto ıstedıgı ıcın derece yapıyorlar yoksa derece yaptıkları için mi maddi manevi EN İYİSİ ortoyu seçiyorlar Duscuadam..
Başa dön
Dtysm
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 09, 2016 7:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gkmehmt yazmış:

Bu senenin yerlestrlmeleri yapildi sen daha onumuzdeki senenin sinavina girmeden onda basarisiz olup 2. Seneyi beklemekten bahsediyorsun anladigim kadaryla. Onun yerine bu senenin daha basindasin simdi baslasan istedgn her bolumu kazanacak kdr zmn var
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Dent-Etkinlik Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız