Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUSta zorunlu hizmet olacak mı?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUSta zorunlu hizmet olacak mı?
Sayfaya git Önceki  1, 2

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> DUS Yönetmelik
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2014 11:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:
Arkadaslar bugun hocalarla da konstuk onlar da yök kontenjaniyla gelenler zorunlu yapacak mi yapmayacak mi bilmiyorlar ama suan icin yapmayacak gibi goruntu hakim..
saglik bakanligi ile yerlesenler ise uzmanlik sureleri kadar zorunlu yapmak zorunda bu kesin ama

ben bu son cümleye katılmıyorum;4 sene yada 3 sene tıpta hiçbir uzmanlık dalının mecburi süresi ile bağdaşmıyor.
300-500 gün arası bölgeye göre değişmek suretiyle.

Hocam sizin katilip katilmamaniz bir şey ifade etmiyor maalesf basvuru klavuzunda bile yaziyor
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
ahdusah
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2014 11:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:
Arkadaslar bugun hocalarla da konstuk onlar da yök kontenjaniyla gelenler zorunlu yapacak mi yapmayacak mi bilmiyorlar ama suan icin yapmayacak gibi goruntu hakim..
saglik bakanligi ile yerlesenler ise uzmanlik sureleri kadar zorunlu yapmak zorunda bu kesin ama

ben bu son cümleye katılmıyorum;4 sene yada 3 sene tıpta hiçbir uzmanlık dalının mecburi süresi ile bağdaşmıyor.

elimizdeki tek referans tıpçıların sağlık bakanlığı deneyimi. Söyledikleri şey şu :

"uzman olduktan sonra asistanlık süren kadar bakanlık adına görev yapıyorsun, mecburi hizmet ise yine gittiğin bölgenin süresi kadar. yani 4 yıl asistanlıktan sonra mecburiye atanıyorsun, diyelim gittiğin yerin mecburi süresi 550 gün onu tamamladıktan sonra tayin isteyebilirsin, 4 yılın kalan süresini de bakanlık adına tamamlamadan istifa edemiyorsun, edersen tazminat ödüyorsun."

Bunun dışında daha az döner aldığını söyleyenler var.
Başa dön
ahdusah
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2014 11:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kuzucu yazmış:
ahdusah yazmış:
Arkadaşlar forumlardan araştırdığım kadarıyla sizide bilgilendirmek için aşağıda birkaç noktayı belirtmek istedim:

* Öncelikle sağlık bakanlığı kadrosunda girdiğinizde şu adresteki gibi bir senet imzalıyorsunuz:
http://www.saglik.gov.tr/TR/dosya/1-74870/h/bosyuklenmesenedi.pdf

* Şu linkteki kanuna tabi oluyorsunuz:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/11/20111102M1-3.htm

Bu kanunun 56. maddesine bakarsanız, istifa etmeniz ya da bakanlığın sizi gönderdiği (bakanlık istediği yere gönderebilir sonuçta yükümlüsünüz) yere giderek zorunlu hizmet yapmayı reddederseniz, bakanlık size yaptığı bütün ödemeleri talep ediyor. Bu ödemeleri yasal faiziyle beraber alıyor. Ortalama sigorta ile birlikte 4000 TL maliyeti olsa 4 yıllık bir bölüm için yaklaşık 200.000 TL (yasal faiziyle birlikte 250.000 civarında olur bugünün kurlarıyla). Bu miktarı ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Dönerden alınacak payı üniversite veriyor, burada bazı üniversiteler tıp uzmanlığı yapanlarda ayrıma gidebiliyormuş. Onların forumlarında okuduğum kadarıyla. Yani dönerde alamama ihtimali olabiliyor.

doktorum peki parayı ödedik diyelim diplomayı hemen verecekler mi?
yoksa yine beklenecek mi?

Ben kanun maddesinde böyle birşey görmedim.

Ancak mantıken düşündüğümüzde bakanlığa tazminatı ödedikten sonra birde bekletmelerinin mantığı olabilirmi? Olabilir, sonuçta maaşı vermek dışında o kadroyu bakanlık açıyor ve sana uzmanlığı kazandırıyor, bununda bir yaptırımı olarak bekletebilir. Ama kanunda böyle birşey göremedim. Böyle bir yönetmelik vb. bilen varsa bilgilendirirse sevinirim.
Başa dön
Kuzucu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2014 11:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

skypa yazmış:
Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:

Hocam sizin katilip katilmamaniz bir şey ifade etmiyor maalesf basvuru klavuzunda bile yaziyor

Tabii ki de ama ben aynı yönetmeliğe tabii olduğumuz tıp dr'ları ile olan farkındalığa dikkat çekmek istedim.
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2014 11:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:
Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:

Tabii ki de ama ben aynı yönetmeliğe tabii olduğumuz tıp dr'ları ile olan farkındalığa dikkat çekmek istedim.

Orası oyle hocam ama sonuc...
Saglik bakanligi adina 3 ya da 4 yil zorunlu calismak zorundasiniz eger saglik bakanligi kontenjaniyla yerlesirseniz
Başa dön
ahdusah
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 29, 2014 11:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

skypa yazmış:
Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:
Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:

Saglik bakanligi adina 3 ya da 4 yil zorunlu calismak zorundasiniz eger saglik bakanligi kontenjaniyla yerlesirseniz

Orası kesin, istifa ettiğiniz an kalan tazminatı ödemek durumundasınız. Örneğin 4 yıllık uzmanlığı bitirip 2 yıl sağlık bakanlığı adına çalışıp istifa ettiniz diyelim, ödeyeceğiniz tazminat 2/4 (50%) x Bakanlığın size harcadığı bedel şeklinde hesaplanacak.

Bunun dışında tıp kadrolarında sağlık bakanlığından girenlere güvenilmediği ve istifa etmeleri durumunda ödeyecekleri tazminat nedeniyle hocalar tarafından ezildiği gibi durumlar oluyormuş buda ayrı bir handikap.

Benim sağlık bakanlığı dışında bölüm yazma şansım yok ne yazıkki...
Başa dön
ahdusah
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 30, 2014 12:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ahdusah yazmış:
skypa yazmış:
Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:
Kuzucu yazmış:
skypa yazmış:

Orası kesin, istifa ettiğiniz an kalan tazminatı ödemek durumundasınız. Örneğin 4 yıllık uzmanlığı bitirip 2 yıl sağlık bakanlığı adına çalışıp istifa ettiniz diyelim, ödeyeceğiniz tazminat 2/4 (50%) x Bakanlığın size harcadığı bedel şeklinde hesaplanacak.

Bunun dışında tıp kadrolarında sağlık bakanlığından girenlere güvenilmediği ve istifa etmeleri durumunda ödeyecekleri tazminat nedeniyle hocalar tarafından ezildiği gibi durumlar oluyormuş buda ayrı bir handikap.

Benim sağlık bakanlığı dışında bölüm yazma şansım yok ne yazıkki...

Ben kanunu böyle anlamıştım ama tusçular bu hesabı şöyle yapmışlar:

Örneğin zorunlu hizmetiniz dağın başına çıktı 1 yıl çalıştınız dayanamadınız istifa ettiniz diyelim o zaman ödeyeceğiniz miktar şöyle demişler:

4 yıllık uzmanlık eğitimi sırasında bakanlığın size ödediği miktar + 1 yıllık çalışmanız boyunca bakanlığın size ödediği miktar

Bu bana çok abartı geldi ama böyle ise gerçekten tam bir emek hırsızlığı, nerdeyse canından bezsende istifa etmeyeceksin diyorlar.
Başa dön
mueg
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 30, 2014 12:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

daha zorunlu var mı diye tartışırken bunu soru ne kadar cevap bulur ama uzmanlık sonrası görevde eş durumu ile tayin geçerli olur mu acaba?
Başa dön
ahdusah
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 30, 2014 12:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mueg yazmış:
daha zorunlu var mı diye tartışırken bunu soru ne kadar cevap bulur ama uzmanlık sonrası görevde eş durumu ile tayin geçerli olur mu acaba?

TIPTA VE DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ

Eş Durumu Nedeniyle Atama
Madde 20 - (Değişik madde 24/06/2006 - 26208 Yön/14 Mad. ; Değişik madde: 13/04/2007- 26492S.R.G Yön/12.md.)

Personelin eş durumu nedeniyle nakil talebinde bulunabilmesi için; eşinin, 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamına giren bir kurum veya kuruluşta memur kadrosunda çalıştığını belgelemesi gereklidir....

Uzman tabiplerin, uzman tabip olmayan eşinin eş durumu sebebiyle atamasında ve tabiplerin, tabip ve uzman tabip olmayan eşinin eş durumu sebebiyle atamasında hizmet grubu şartı aranmaz.
Eşlerden biri bir başka kurumda çalışıyor ise; varsa o kurumla yapılan protokol hükümleri dönem beklenilmeden uygulanır. Ancak, başka kurumda çalışan eşin, Bakanlık personelinden Genel Yönetmelik hükümleri çerçevesinde unvan, kadro ve görev bakımından üst olması veya zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması halinde eş durumu ataması değerlendirilerek yapılır. Teşkilatın bulunmaması veya bir başka yerde istihdamı mümkün olmayan hallerde, Bakanlık ilgili Kurumla koordinasyon sağlayarak eş durumu atama talebini değerlendirir. Bu hallerde atama yapılamıyor ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi hükümleri uygulanır.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> DUS Yönetmelik Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız