Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Ortodonti ve cerrahi dışında hangi bölüm iyidir?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Ortodonti ve cerrahi dışında hangi bölüm iyidir?
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  

Hangi bölümü tercih edersiniz
Tedavi
6%
 6%  [ 7 ]
Protez
29%
 29%  [ 30 ]
Endo
22%
 22%  [ 23 ]
Pedo
40%
 40%  [ 41 ]
Toplam Oylar : 101

Yazar Mesaj
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2014 3:10 am    Mesaj konusu: Ortodonti ve cerrahi dışında hangi bölüm iyidir? Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaslar cerrahi ve orto tutmuyorsa benim aklıma ilk gelen bölüm pedo.Perio yazmayı düşünmüyorum.Onun haricinde protez endo tedavi yazar mısınız.Uzmanlığı aldıktan sonra klinik açtığımız da bize katkısı olur mu?Sebepleriyle yazarsanız sevinirim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
parasempatikdentist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2014 3:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

3u de mantikli olablir bnce.herkes dolgu kanal protez yapiyor ama artik insanlar bilinclenmeye basladi her isin uzmanina gitmeye basladi
Başa dön
burayn
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2014 3:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İstanbulda endo cantada gayet ii kazandiriyor.. Arkadaslarimdan biliyorum.. Ancak kendi kliniginizi acacaksaniz bence pedo oncelikli olmali.. İnsanlar soz konusu cocuklari olunca her zaman en iyisini isterler Smile
Başa dön
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2014 3:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Doğrusunu söylemek gerekirse benim için maddiyat ön planda hem asistanken hem uzmanlık bittikten sonra ama gittiğim üniversiteden de odun gibi mezun olmak istemem perioda özellikle sadece diş taşı temizliyoru çok duyduğum ve bizim üniversitede de böyle olduğu için düşünmüyorum
Başa dön
smtkin
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2014 5:39 am    Mesaj konusu: perio oral Alıntıyla Cevap Gönder

Perio oral nerdee onlar niye yok Smile
Başa dön
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2014 6:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Oral diagnozu bölüm yerine koymadığımdan perio da o kadar yüksek puanı biliyorum ama şuana kadar gördüğüm diş taşı temizlemekten ileri gideni çok görmedim o yüzden kafamda eledim perioyu da
Başa dön
ferhat532
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 6:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

çocuklara bakarım dersen pedo. klinik açıp ilerde çok para kazanim dersen protez.kafam rahat olsun dersen oral diagnoz. bana göre en anlamlı ve iyi tercihte genel olarak endodonti. malum herkes detertraj yapar, implant çakar ama iyi bir endodontik tedaviyi yapamaz:)
Başa dön
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 6:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bana kalırsa o endodontik tedaviyi yapamaz işi çok eskide kaldı ya yapamayan çok az artık protezi bi düşünmek lazım tabi amacım klinik tabi çocuk olarakta bakarız bakmasına da bazı çocuklar çok huysuz oluyor onlar çok uğraştırıyor her gün çekilebilir mi orası muamma
Başa dön
smtkin
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 7:26 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Pedocular anketi kötüye kullanıyor gibi Wink
Başa dön
parasempatikdentist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 7:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

smtkin yazmış:
Pedocular anketi kötüye kullanıyor gibi Wink

hocam burdaki yazılanlara bakarak tercih yaparsak çok yanlış bir tercih yapmış oluruz bnce Smile herkes istediği yeri kötülüyor istemediği yeri iyiymiş gibi göstermeye çalışıyor anlaşılmıyor sanki..
Başa dön
ferhat532
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 7:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

istedikleri yeri neden kötülüyorlar ki. hocam bu iş nasip kısmet işi. bide gidip yerinde görmek bölümleri daha mantıklı. ben yazacagım 2 üniversitedeki cerrahileri görünce şok oldum ve bütün fikrim degişti
Başa dön
nergis
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 4:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Is ilanlarinda en cok parttime pedodontist ve endodontist arayan gordum. Anladigim kadariyla piyasadaki pratisyen hekimler kanalla ve cocukla ugrasmayi pek istemiyor
Başa dön
dteylul
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 10:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence sadece pedo ve endo yapan hekim aranıyor diye tercih yapmak mantıklı değil.Çünkü şu anda kimse uzmanlığı bitirmedi.Uzmanlığını bitiren insakların büyük bir kısmı özelde çalışacak ve o zaman endodontist pedodontist olarak çalışan sayısı artacak.O yüzden dersanedeki hoca pedo çok aranıyor dedi ya da ilanlarda böyle yazıyor diye bölüm tercihi yapılmaz.
İşimizi iyi yaptıktan sonra perio ve tedavi dahil her bölüm iş yaptıracak bize.
Gerçekten yapacabileceğimize inandığımız ve sevdiğimiz bölümü tercih etmek en doğrusu.Her dönem başka bir şey moda olur.
Başa dön
modulus35
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 15, 2014 10:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dteylul yazmış:
Bence sadece pedo ve endo yapan hekim aranıyor diye tercih yapmak mantıklı değil.Çünkü şu anda kimse uzmanlığı bitirmedi.Uzmanlığını bitiren insakların büyük bir kısmı özelde çalışacak ve o zaman endodontist pedodontist olarak çalışan sayısı artacak.O yüzden dersanedeki hoca pedo çok aranıyor dedi ya da ilanlarda böyle yazıyor diye bölüm tercihi yapılmaz.
İşimizi iyi yaptıktan sonra perio ve tedavi dahil her bölüm iş yaptıracak bize.
Gerçekten yapacabileceğimize inandığımız ve sevdiğimiz bölümü tercih etmek en doğrusu.Her dönem başka bir şey moda olur.

+1
Başa dön
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Şub 14, 2015 10:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaslar bisi merak ediyorum atiyorum endodonti tedavi gibi bolumlerin faydasi nolucak bir kanal tedavisi icin uzmanlık mantikli mi yani devlette uzman dis hekimligi kadtosu var mi varsa donerle birlikte ne kadar kazaniyorlar acaba ortalama olarak
Başa dön
argeste
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Şub 16, 2015 7:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

cerrah35 hayatımda sizin kadar sığ düşünen birisini görmedim. bu aşamaya gelip de hangi gölüm iyidir, kanal tedavisinin uzmanlığı mı olur, perio ne alt tarafı diş taşı temizliyolar gibi düşüncelere sahip olmanız da içler acısı. lisans eğitiminde perionun neler yaptığını klinik olarak görme şansınız olmamış olabilir ama teorik olarak kesinlikle işlemişsinizdir. orali bölümden saymıyomuşsunuz ki radyoloji kısmı bile uzmanlık statüsünü hakedecek bir daldır, diş hekimliğinde de kullanımı gittikçe ve hızla artan MR BT vb. cihazların kullanımını ve sonuçlarının yorumlanmasına çok hakimsiniz sanırım ki oral'i bölümden saymama cürretini gösterebiliyosunuz. sanırım sizin için en iyi diş hekimi ya ortocu olacak, ya da cerrah olup sadece implant yapacak. yazık gerçekten.
Başa dön
alee367
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pts Şub 16, 2015 7:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

argeste yazmış:
cerrah35 hayatımda sizin kadar sığ düşünen birisini görmedim. bu aşamaya gelip de hangi gölüm iyidir, kanal tedavisinin uzmanlığı mı olur, perio ne alt tarafı diş taşı temizliyolar gibi düşüncelere sahip olmanız da içler acısı. lisans eğitiminde perionun neler yaptığını klinik olarak görme şansınız olmamış olabilir ama teorik olarak kesinlikle işlemişsinizdir. orali bölümden saymıyomuşsunuz ki radyoloji kısmı bile uzmanlık statüsünü hakedecek bir daldır, diş hekimliğinde de kullanımı gittikçe ve hızla artan MR BT vb. cihazların kullanımını ve sonuçlarının yorumlanmasına çok hakimsiniz sanırım ki oral'i bölümden saymama cürretini gösterebiliyosunuz. sanırım sizin için en iyi diş hekimi ya ortocu olacak, ya da cerrah olup sadece implant yapacak. yazık gerçekten.

başkasına sığ deyip cerraha sadece implant yapar demek pek olmamış sanki
Başa dön
MericErsoz
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Şub 16, 2015 9:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kendimce avantaj ve dezavantajlarını yazayım. İsteyenler devam ettirsin.

Ortodonti: Şu anda maddi tatmin ve mesleki sınır açısından gayet güzel bir bölüm. Yeri geliyor plastik cerrahlarla çalışıyorsunuz yeri geliyor insan yüzünü komple değiştiriyorsunuz büyük tatminkarlık sağlayabilir. Planlamanın ön planda olması "tıbbi" tarafın yanı sıra "mühendislik yanının" olmasını sağlıyor. Gene çalışma koşullarının daha hafif olması kanla fazla uğraşmamaları kişilerin tercihine göre bir avantaj sayılabilir. Öte yandan tedavi sürelerinin çok uzun olması hemen sonuç alamama dezavantajlar arasında sayılabilir.

Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi: Diş hekimliğinin en kompleks tıbbi işlemlerinin yapıldığı bölüm. Tabi burada üniversite tercihi de önemli. Bildiğim kadarıyla her üniversitede her işlem yapılamıyor. Cerrahi bilim olması mesleki tatmini kişisel tercihe göre üst düzeyde tutuyor. Maddi açıdan da tatmin edici. Dezavantajları elbette uzun süreli ve yorucu çalışma, kan temasının yüksek oluşu- kişiye bağlı - ve pek tabi ki bazı işlemlerinin klasik muayenehane şartlarında yapılamaması. Ayrıca tıpta açılan ağız,yüz ve çene cerrahisi her ne kadar şu anda resmi müfredatlarında olmasa bile bizim çene cerrahimizle zaman içersinde iş paylaşımına gelecektir.
Örnek olarak; http://tip.sdu.edu.tr/tr/sayfalar/agiz-yuz-ve-cene-cerrahisi-6075s.html
Başa dön
MericErsoz
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Şub 16, 2015 9:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Periodontoloji: Diş hekimliğinin diğer tıbbi ve cerrahi branşı. Periodontal cerrahi çene cerrahisine göre daha az komplike işlemler içerirken gene cerrahi bilim olması tatminkarlık sağlayabilir.Bunun yanında rutin periodontal tedavilerin az yorucu olmasını da düşünürsek çene cerrahisine göre daha rahat olduğunu düşünebiliriz. İmplant işlemlerini ve implant sonrası diş eti hastalıkları ve düzenlemeleriyle uğraşması da bölümün ilerde iş alanının kapanmayacağını düşündürüyor bana. Elbette gene üniversitedeki eğitim şartlarına bağlı dikkatli olunmalı. Dezavantajlarını çene cerrahisiyle aynı olarak düşünebiliriz. Tabi aynı zamanda maddi anlamda bakacak olursak periodontal cerrahi ve implant dışındaki cerrahi alana daha az hakim olmaları da sayılabilir.

Pedodonti: Çocuk diş hekimliği maddi getirisinin yanı sıra tüm diş hekimliği işlerinin yapılabilmesi ile genel diş hekimliğinden kopmak istemeyen arkadaşlar için iyi bir seçenek olabilir. Benim şahsi kanaatim halkın da çocukları için pedodontiste yönelik bir taleplerinin olduğudur. Dezavantajı elbette aşırı derecede sabır isteyen bir bölüm olması. Aynı zamanda diş hekimliğinin tüm alanlarına az da olsa ilgi duymanızın gerekmesi
Başa dön
MericErsoz
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Şub 16, 2015 9:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Protez: Uzmanlık sonrası iyi reklam yapabilen, uyumlu bir takım arkadaşı olabilen ve kendini geliştiren arkadaşların maddi anlamda pek sıkıntı çekmeyeceğini düşündüm bir bölüm. Ne de olsa her bölümün işinin eninde sonunda protezle buluştuğunu düşünürsek iyi bir protezci bir diş hekimliği takımın en önemli üyelerinden biri olacaktır. Özellikle protezsever arkadaşlar için zaten mesleki keyif ve tatmini gerek estetik gerek fonksiyonel anlamda yapılan işler gayet sağlayacaktır. Dezavantajı: Pek çok protetik işlemin uzmanlaşmamış diş hekimleri tarafından da yapılabilmesi. Özellikle kendini geliştiren düz diş hekimlerinin şahane işler çıkardığını da hepimiz görüyoruzdur zaten.

Endodonti: Her ne kadar kanal tedavisinin temel noktalarını öğrenerek çıksak da iyi bir endodontistin tecrube faktörüyle öne geçeceği elbette aşikar. Özellikle diş ağrısı tanılarıyla uğraşmaları muayenehane pratiğinde hekimlere bir endodontistle çalışmanın avantajını muhakkak gösterecektir. Dezavantajları olarak benim gördüğüm endodontik tedavinin %100 başarı sağlayamaması sebepli hastayla karşı karşıya gelme durumlarınızın olabilitesi. Bir de sanırım hiç bir üniversitede endodontistlere endodontik cerrahi ve üst yapı restorasyonu eğitimleri verilmiyor ki bu konularda da kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız