Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Tıptan Diş Hekimliğine Geçiş
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Tıptan Diş Hekimliğine Geçiş

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
musa42
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 06, 2016 6:24 am    Mesaj konusu: Tıptan Diş Hekimliğine Geçiş Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba, Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim.Diş Hekimliğine geçmeyi düşünüyorum, bu konuda sizlerden akıl almaya geldim.

Biraz uzun bir yazı olmuş ama benim için ciddi manada önemli, belki ilerde de benim gibi tereddütte kalanlara yardım mahiyetinde de güzel bir başlık olur.

Dönem I bitmek üzere ama kafamda çok ciddi soru işaretleri var. Tıp Fakültesi çok isteyerek geldiğim bir bölüm değildi.Çünkü biyoloji gibi kimya gibi derslere pek ilgim ve dolayısı ile başarım yok, tek başarım matematik ama matematik temelli bir meslek istemiyorum, mühendis kafası var ama severek yapabileceğim bir iş değil. Mühendis çevrem geniş sayılır baya bilgim var ama Diş Hekimliğinde mutlu olabileceğime karar verebilirsem mühendislik umrumda bile değil. Neyse çok dağıtmayayım; Tercih dönemim biraz pasif geçti diyebilirim diş hekimliği ve tıp arasında sürekli gittim geldim. Tıp Fakültesine gelmemin sebebi ise Diş Hekimliği okuyan 3-4. sınıf öğrencileriyle olan görüşmelerim sonucu çok yorucu bir fakülte olduğuna kanaat getirmemdi. El becerimin de ne derece olduğunu bilemediğim için Tıp Fakültesinden yana kullandım tercihimi ama gel gör ki hayatım sürekli not okumakla geçecek gibi, mezun olana kadar okuyoruz eyvallah, ama sonra tusu başlıyor tusu kazandık nöbeti o bitti derken olduk 30 zorunlu görevi var cartu var curtu var oku oku bitmeme derdi var, anlayacağınız gelecek bana çok sıkıcı geliyor. Derslere gelince ortalamam bu çalışmaya göre gayet yüksek ama bunun 2 sebebi var 1. sınıfın kolay olması ve Tıp Fakültesinde çıkmış sorular ve çıkabilecek soruların azımsanmayacak derecede olması. Derslere ilgim yok denecek kadar az bazen anatomide biraz zevk alıyorum onun dışında genetik tıbbi biyoloji gibi dersler tam bir işkence benim için, ben teorik olarak değil pratik olarak bir şeyler yapmak istiyorum ezber yeteneğim de çok yok, Diş Hekimliğine geçmem konusunda yorumlarınızı bekliyorum Fakülte hakkında çok detaylı bir fikrim yok açıkçası sınav döneminizde ne kadar not okuyorsunuz zorluk,çıkmış vs Tıp Fakültesine ne kadar benziyor, El yeteneği mevzusu, okumak ve okuduktan sonraki imkanlar nasıldır. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dentmania
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum May 06, 2016 5:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sen tıp okumaya devam et arkadaşım ben 15 yıllık diş hekimiyim sonra pişman olursun
Başa dön
musa42
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt May 07, 2016 2:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cevabınız için teşekkürler fakat nedenlerini de belirtirseniz sevinirim. Tıp okuyanların da birçoğu her zaman puanımız daha yüksek mantığıyla tıpa gelmiş adamlar bu adamlar da zorunlu hizmet, nöbet,tus gibi olayları idrak edince pişman oluyor keşke diş yazsaydım diye.
Başa dön
indecisive
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt May 07, 2016 11:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben severek yapmama ragmen keske diorum 2 tarih daha cozebilseydim ki tip fakultesi bence daha rahat yani kendin de diyorsun cikmis soru oluyor diye bu hep boyle olacak dis de boyle zaten ama en azindan son senende hasta bakmayacaksin dogrudan puan toplama derdin olmayacak hasta geldi mi gelmeyecek mi odemeyi yapacak ki yapmayacak mi belki de cebinden odemek zorunda kalacaksin ha diyelim mezun oldun atanmak oyle kolay degil sayi cok az aliniyor tip fakultesi gibi olmuyor biz de 2 yil alt bolgeye bile gecemiyoruz ozelde iyi birine denk gelirsen hakettigin parayi verir yoksa somururler emegini uzmanlik yapmak isteyeceksin sinava girmek icin bekleyeceksin ustelik kontenjan da cok degil yani bence sen tip okumaya devam et emin ol okuduguna deger
Başa dön
musa42
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts May 09, 2016 3:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Takıldığım nokta bu teorik kısmın çok fazla olması; acaba diş hekimliğinde okuyanlar da bu kadar teorikte boğuluyorlar mı?
Ayrıca tıpta da son sene intörnlük var hasta bakmayacaksın demekten kasıt not için sanırım ama sonuçta intörnlük kadar beter olacağını pek düşünmüyorum.
Başa dön
dtakinci
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş May 12, 2016 12:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

5. Sınıf baraj stresi 100 intornluğe bedeldir bence.Dis hekimliginin en buyuk sikintilarindan biri döner sermayeye hizmettir.Okula döner girsin diye her sene barajlar artar.Son sinif ögrencisiyim, daha meslek hayatima baslamadim.Simdiden meslek hastaliklarina yakalandim.Daha rahat etmek için sececeksen bir sürü meslek var, onları seç.Burası pek de rahat okunacak bir bölüm değil; )
Başa dön
indecisive
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr May 15, 2016 8:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hasta bakmaktan kasit su her bolumde baraj olur hastanin tedavisini yaparsin baraji bitiremezsen de staj tekrarina kalirsin hele bir protez bolumu var total hastasi bulmak icin cebimden para verdigimi bilirim hasta gelmezse de sorumlu sensin hoca seni sucluyor ki bizde hocalar teorikten bute kalinca da staj yaptirirlardi doner icin stresli olan kismi bu zaten intern ken boyle olmuyor sizde baraj yok bildigim kadariyla, teorik tus acisindan bakarsan sizinki kadar yogun degil ama alim da cok az bizde eger ki rahat bir bolum istiyorsan saglik secmemek gerekiyor cunku meslek hayati da dusunuldugu kadar rahat degil
Başa dön
musa42
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts May 16, 2016 8:26 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tıp 6 da yoğunluk fazla; not gibi bir durum yok, aslında hoşuma gidiyor da amele muamelesi görmesek iyi Smile bikaç defa bi göz atalım diye gittik hastaneye bikaç saatliğine intorn yaptılar bizi Smile baya sıkıntılı, ayak işleri sende, iğnedir cart curt sende vücut kaldırmaz gibi görünüyor Smile bi de bunu yaparken arada slayttan tus için not okuyanlar vardı vay dedim nereye düştük Very Happy
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız