Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUS'ta yalanmı oluyor yani?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUS'ta yalanmı oluyor yani?

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dtmesut
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Tem 20, 2012 5:11 pm    Mesaj konusu: DUS'ta yalanmı oluyor yani? Alıntıyla Cevap Gönder

Uzmanlık yasası çıkınca bir çok insan heyacanlı hatta memuriyetten istifa edip uzmanlığa hazırlananlar bile oldu. şimdi bakıyorum bu yasanın çıkmasında baş rol oynayan bir universite(atatürk uni) 19 adet doktora öğrencisi alıyor. yazık değilmi bu kadar insanın emeğine. eğer uzmanlığın oturacağına inanılmıyor ve gereksiz görülüyorsa neden umut dağıtılıyor.
hadi 1-2 tane olsa anlıyacağımda 19 doktora öğrencisi nedemek ya dusta bile bu kadar açılmadı, hatta eylülde Allah bilir bunun yarısı kadar dusta açılmıyacak. acayip sinir oldum ya..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dt_fehim
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Tem 20, 2012 6:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

alaka nedir ?
Başa dön
dt_fehim
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Tem 20, 2012 6:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

doktora öğrencisi alımı dünyada ve türkiyede her bölümde var
olmayada devam edecek
siz yanlış bir algı ile bakıyorsunuz
dus ile doktora farklı bir şey
Başa dön
dtsmn
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Tem 20, 2012 8:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dt_fehim yazmış:
doktora öğrencisi alımı dünyada ve türkiyede her bölümde var
olmayada devam edecek
siz yanlış bir algı ile bakıyorsunuz
dus ile doktora farklı bir şey

hocam farklı da farkı tam olarak ortada mı herkesın dılınde farklı bır sey ama fark nedır? sadece ünvan mı yoksa sonunda okulda yaptığınız işleri doktora bitiminde yapamamak mı fark nedir. sen doktora yapan birisine atıyorum endodonti doktorası bitirdkiten sonra sen endo yapamayacaksın mı denilecek? hiç bir kurum bu ayrıntıyı gözüne sokabiliyor mu insanların? iü cerrahi 10 kişi ağız hast 10 kişi alacak insan nasıl başvurmayacak dusta açılan kontenjanlara bak bir de bu cari alıma. farklar nedir tam olarak bilen var mı . ben eylülde cerrahi doktoraya başlıyorum. ama şu anda dusa hazırlanıyorum belkı de cok daha düşük bir yere bile gidememe fikri acaba neden var kafamda, hepinize saygılar rahat kafayla çalışmalar dilerim
Başa dön
dtmesut
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Tem 20, 2012 8:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bugün tıpta hiçbir klinik branşta doktora yoktur, TUS dışında alım olmaz, sadece temel tıp bilimlerinde olur oda bir kaç kişiden fazla alınmaz çünkü onların uzman olarak çalışma hakkı yoktur.

Ama diş hekimliğinde zaten yetki sınırları belli değilken ve herkes her tedaviyi yapma hakkını kendi görüyor ve yapıyorken uzmanlık yapmanın ayrıcalığı ne olacak. tabelada [url]çocuk dişhekim[/url]-uzman diş hekimi yazmasıyla [url]çocuk diş doktoru [/url]yazmasının arasında ne fark olacak.. kocaman bir sıfır.
Başa dön
dtmesut
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Tem 20, 2012 10:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende onu diyorum işte rızabey. üniversiteler neden ayak diretiyor buna anlam vermek mümkün değil. ilk dus sınavında ilk yüze girdim ama istediğim yer olmadı tekrar hazırlanıyorum. şimdi bu kadar emek edip sonrada birilerinin hala torpille yerleştirilme ilanlarını görünce dişhekimliğinin neden yerlerde süründüğünün dişçilikten öteye gidemediğinin anlıyor ve üzülüyorum. az da değil dusta 1 kadro açılan yere 4 kişi doktora için alınıyor. gelde isyan etme...
Başa dön
tunaakman
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Tem 21, 2012 5:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben bunu tamamen bir sistem sorunu olarak görüyorum.Mevcut Sistemle bütünleşmiş olan idari kadrolarda iş başında bulunan yöneticilerde zuhur etmiş bir takım alışkanlıkları değiştirmek malesef çokta kolay olmuyor. Merkezi bir sınav yoluyla gelmiş aday yerine,kendi seçtiği hiç bir yasal güvencesi olmayan,her dediğine "Baş üstüne Efendim"diyen öğrenci profilini daha çok yeğliyor.ve bu yüzdendir ki kadroyu mümkün olduğunca doktora öğrencisiyle şişiriyor.Nisan 2012 ayında yapılan ilk Dus Sınavında ilk 100 e giren aday istediği bölüme giremiyorsa,bu başta TDB.nin sonra sağlık bakanlığının ve en sonunda da üniversitelerin ayıbıdır.
Başa dön
dr.Zamig
DentDus Moderatörü
DentDus Moderatörü

MesajTarih: Cmt Tem 21, 2012 6:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaş, bunca yıldır tıpçılar için TUS yapılmasına ragmen üniversitelerin saglık yüksekokulları bu gündü yüksek lisans ve doktora için tıp ögrencileri alıyorlar, bence sen boş ver, kafanı böyle şeylerle yorma, 1 kaç ay sonra DUS başlıyor:)

uzmanlık daha prestijli

başarılar Cool
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız