Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUS KONTENJANLARI ARTIRILMALI!
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUS KONTENJANLARI ARTIRILMALI!

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Soru-Cevap
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ortodandik
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Şub 01, 2013 11:55 pm    Mesaj konusu: DUS KONTENJANLARI ARTIRILMALI! Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba arkadaşlar;
Açılan doktora programları hakkında ne düşünüyosunuz?
Ben anlam veremiyorum , bunun yerine Dus kontenjanları artırılması lazım. O kadar emek verip ,oturup ders çalışıyoruz. Bizim için fakülte boyunca çok da önemli olmayan temel bilimlerin içinden çıkmaya çalışıyoruz, çalışmaya sözüm yok oturp çalışırım ama gün gelir de doktora programıyla girenlere yeni düzenleme gelirse!!.. Ki burası Türkiye..Her şey olablir..
Doktoraya başvuranlar nede başvuroyor onu da anlamaıyorum? Bilen biri varsa açıklasın. Yani nasıl ücretsiz ve sigortasız çalışmayı göze alıyorlar? Bi umutları mı var?
Şuna bakın Gazi doktara programı açmış.
http://saglikb.gazi.edu.tr/posts/view/title/2012-2013-bahar-yariyili-ogrenci-alimlari-47516
Dus kontenjanlarından fazla. Sonra Dus için kontenjan belirleyin dendiğinde yok yerim dar yok sayı fazla diye söyleniırler.
Yav Eylül birincisi kendi fakültesinde ortodonti seçemedi .Çünkü Ankara diş ortodonti kontenjan açmadı.Birinci olsan bile istesğin yere gitmen mümkün değil Smile ( belki istemezdi kendi fakültesni onu bilemem Smile )
Doktora yapan yapsın , ama bu yüzden kontenjanlar azaltılmamalı.
Kesinlikle DUS kontenjanları artırılmalı !!!
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dtmesut
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 02, 2013 12:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dişhekimliğinde eğitimi malesef asistanlar verdiği için doktora programı hep kalacaktır bence. ama bu doktora yapanlara uzmanlık belgesi bidaha verilmez merak etmeyin. şuanda beraber çalıştığım biyokimya doktoralı arkadaşım var onlarada nasılsa birgün verilir denilmiş ama 10 yıl olmuş yapalı ama hala pratisyen hekim olarak çalışıyor. yani verriz demişler vermemişler. özellerle devlet anlaşma yapmadığı sürece zaten uzmanda olsan, doktoralı olsan, diş hekimide olsan farketmez yapabildiğin her tedaviyi yapabilirsin.
Başa dön
ortodandik
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Şub 02, 2013 12:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtmesut yazmış:
dişhekimliğinde eğitimi malesef asistanlar verdiği için doktora programı hep kalacaktır bence. ama bu doktora yapanlara uzmanlık belgesi bidaha verilmez merak etmeyin. şuanda beraber çalıştığım biyokimya doktoralı arkadaşım var onlarada nasılsa birgün verilir denilmiş ama 10 yıl olmuş yapalı ama hala pratisyen hekim olarak çalışıyor. yani verriz demişler vermemişler. özellerle devlet anlaşma yapmadığı sürece zaten uzmanda olsan, doktoralı olsan, diş hekimide olsan farketmez yapabildiğin her tedaviyi yapabilirsin.

Doktora programına sözüm yok , akademik kariyer için kişiler tercih edebilir. Ama şu anda yaşanan hocaların onları bedavaya çalıştırıp , çok sayıda program açması ve bu yüzden dus kontenjanlarının azalması.Yök kontenlanlar için üniversitelerden talep istedğinde, üniversitelerin göstermelik birer ikişer kontenjan açması. sayımız fazla yerimiz dar demesi sinir bozucu. Doktora programıyla o kadar öğrenci almazsan yerin de olur sayı da yeterli olur.
Başa dön
dtmesut
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 02, 2013 12:47 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ortodandik yazmış:
dtmesut yazmış:

Doktora programına sözüm yok , akademik kariyer için kişiler tercih edebilir. Ama şu anda yaşanan hocaların onları bedavaya çalıştırıp , çok sayıda program açması ve bu yüzden dus kontenjanlarının azalması.Yök kontenlanlar için üniversitelerden talep istedğinde, üniversitelerin göstermelik birer ikişer kontenjan açması. sayımız fazla yerimiz dar demesi sinir bozucu. Doktora programıyla o kadar öğrenci almazsan yerin de olur sayı da yeterli olur.

hocam hangi üniversiteler böyle yapıyor bilemiyorum ama benim birebir görüştüğüm 3 fakülte var. bana dedikleri fazlasıyla talep ediyoruz ama çok az geliyor bakanlıktan, hatta du çıkınca bazı bölümlere doktorayada kimse başvurmadığı için asistan ihtiyacı bayağı olmuş diyorlar.

benim fikrim doktorayı tamamen kaldırıp yerine okutman kadrosuyla uzman dişhekimi istihdam etmeliler. böylece eğitimde aksamaz emeklerde sömürülmez.
Başa dön
ortodandik
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Şub 02, 2013 1:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtmesut yazmış:
ortodandik yazmış:
dtmesut yazmış:

hocam hangi üniversiteler böyle yapıyor bilemiyorum ama benim birebir görüştüğüm 3 fakülte var. bana dedikleri fazlasıyla talep ediyoruz ama çok az geliyor bakanlıktan, hatta du çıkınca bazı bölümlere doktorayada kimse başvurmadığı için asistan ihtiyacı bayağı olmuş diyorlar.

benim fikrim doktorayı tamamen kaldırıp yerine okutman kadrosuyla uzman dişhekimi istihdam etmeliler. böylece eğitimde aksamaz emeklerde sömürülmez.

nerdeyse her köye fakülte açıp bi de sanki diş hekimi ihtiyacı varmış gibi fakülte kontenjanlarını artırdılar. Bu yüzden fakültelerde öğrenci yetiştirmek için asistan bulamadıkları doğru. Zaten dus ile gelene de yasalarla belirlenmiş işlerin dışında iş yaptıramıyorlar, bu yüzden doktora programlarına alımlar bu denli arttı. Dus olmadan bu kadar kişi almıyolardı, nası alındığı da belliydi. Benim bildiğim de dönerden pay vermemek için dus kontenjanlarını azalttıkları yönünde. Fakültedeb fakulteye değişiyor demekki durum .
Başa dön
tugce_89
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cmt Şub 02, 2013 4:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kesinlikle katılıyorum ben ege mezunuyum izmirde kalmak için deliriyorum şuan ve ege orto 3kişi doktora öğrencisi aldı. bütün hevesim söndü resmen dus kadrosu açmayabilir diye düşünüyorum umudum katip çelebi ve şifada..ilk 10 a girmek bile insanların hayal ettiği üniversitede yada şehirde olabilmesi için yeterli değil malesef..bu mesleği edinebilmek için yıllarca her türlü fedakarlıkta bulunduk bundan sonra daha da büyük fedakarlıklar yapmak gerekecek sanırım. çok acı ama hayallerimizi bizim emeğimiz yada çalışmamız değil bir nevi sayısal loto çekilişi gibi şansımıza çıkan rakamlar belirliyor
Başa dön
ortodandik
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Şub 02, 2013 4:26 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tugce_89 yazmış:
kesinlikle katılıyorum ben ege mezunuyum izmirde kalmak için deliriyorum şuan ve ege orto 3kişi doktora öğrencisi aldı. bütün hevesim söndü resmen dus kadrosu açmayabilir diye düşünüyorum umudum katip çelebi ve şifada..ilk 10 a girmek bile insanların hayal ettiği üniversitede yada şehirde olabilmesi için yeterli değil malesef..bu mesleği edinebilmek için yıllarca her türlü fedakarlıkta bulunduk bundan sonra daha da büyük fedakarlıklar yapmak gerekecek sanırım. çok acı ama hayallerimizi bizim emeğimiz yada çalışmamız değil bir nevi sayısal loto çekilişi gibi şansımıza çıkan rakamlar belirliyor

çok doğru ve yine hep olduğu gibi kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz, yine birlik olma yok, yine herkes kendini düşünüyo, uyumaya devam ediyoruz. Bi şekilde bakanlık ve yöke baskı yapmalıyız ama kolumuzu kaldıracak halimiz yok , ne acı ...
Başa dön
serap
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Şub 02, 2013 9:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tugce_89 yazmış:

Sağlık bakanlığı kadro vermezse eğer Ege ortodonti bu sene almıyacakmış.Katip Çelebi 5 kadro istemiş diye duydum,umarım kontenjanlar artar.Kendini kontenjanlara göre sınırlama,sadece ders çalışmana bak.Kolay gelsin:)
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
tugce_89
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pzr Şub 03, 2013 5:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

teşekkürler serap..sınırlamak istemiyorum ama hayatımda hırs uğruna kaybetmeye değmeyecek şeyler var malesef düşünmek zorunda kalıyorum 4sene az değil uzak bi şehirde olmamak için elimden geleni yapıyorum sınav sonrası pskolojime gore bi karar vericem artık işlh hepimiz için en hayırlısı olur herkesin emeğinin karşılığını almasını istiyorum zaten sen başardın ne güzel:) darısı başımıza diyelim
Başa dön
bizdengecti
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pzr Şub 03, 2013 9:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bence devlet bir anda şu kadar kişiyi kadrolu yapalımı kaldıramaz..aşama aşama artacak bir durum bu..yani kadroyu bakanlığın belirlediğini düşünüyorum..bendeniz bu sezon doktora programına başvurdum..öncesinde gidip konuştuğumda asistana ihtiyaçları olduğunu söylemişti hoca..yani ihtiyaçları varken bakanlık sayı talep ettiğinde bildirmeyecek değillerdir herhalde..hem bu da döneri etkiler sonuçta..ayrıca doktora programları açılıyor fakat başvuru bile o kadar az ki..gazi üniversitesinin açtığı kontenjanlara toplamda sadece 3 başvuru var..yani uzmanlık belgesi yönüyle bi umudumuz yok hem de hakkaniyetli olmaz tabiki de..peki neden bunlara rağmen doktoraya başvuruyorsunuz? derseniz..uzmanlığım olsa da olmasa da üniversitede akademik eğitimime devam etmek önceliğimse, en az 3-4 yıl da bazı zorluklara sabredebileceksem(bu durum başlayınca kendini belli eder tabi),dusa girmiş başarılıda olamamışsam hedefim için bir yolda buysa doktoraya başvurulur.Tabi kadrolu olarak yapabilmek için dus tan da vazgeçmiş değilim..bence ders çalışan arkadaşların içi rahat olsun, kafaları hiç bulanmasın..en iyi yol dustan geçiyor..diye düşünüyorum
Başa dön
serap
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Şub 03, 2013 9:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tugce_89 yazmış:
teşekkürler serap..sınırlamak istemiyorum ama hayatımda hırs uğruna kaybetmeye değmeyecek şeyler var malesef düşünmek zorunda kalıyorum 4sene az değil uzak bi şehirde olmamak için elimden geleni yapıyorum sınav sonrası pskolojime gore bi karar vericem artık işlh hepimiz için en hayırlısı olur herkesin emeğinin karşılığını almasını istiyorum zaten sen başardın ne güzel:) darısı başımıza diyelim

Ortodonti açısından bakıldığında,yeni kurulan üniversitelerde hemen hasta veriyorlar. Katip çelebiye benimle ayın dönemde giren arkadaş ilk ayından itbaren hasta bakmaya başladı,ben daha yeni hasta almaya başladım.Bu sebeple yeni üniversitelerde daha hızlı öğrenileceğini düşünüyorum .Kolay gelsin:)
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
tugce_89
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Çrş Şub 27, 2013 6:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet gerçekten harika bir sonuç oldu bu artırılması hayallerimiz bir yana kadrolar azaltılmış..söyleyecek söz bulamıyorum
Başa dön
mincap
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Mar 02, 2013 6:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Neden arttırılsın anlamadım.herkes uzman olmak zorunda değil.cok çalışan kazanır eninde sonunda.herkes uzman olursa ne farkı kalır,bosu bosuna emek harcamış olur.değersizleşir.sanki tıpta herkes uzman.
Başa dön
mincap
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Mar 02, 2013 6:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Heryere dişhekimliği fakültesi açılıyor.sonuc, sayı cok olunca değerimiz düşüyor. İş bulmak zorlaşıyor..aynı mantık uzman sayısını arttırmak da aynı şey bence...
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Soru-Cevap Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız