Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - iki dönemlik dusiyerden çok da önemli olmayan tavsiyeler
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

iki dönemlik dusiyerden çok da önemli olmayan tavsiyeler

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2015 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
gencimplant
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 22, 2014 10:54 pm    Mesaj konusu: iki dönemlik dusiyerden çok da önemli olmayan tavsiyeler Alıntıyla Cevap Gönder

ben nisan 14 ve eylül 14 duslarına girdim ve iki dönem boyunca dershaneye gittim. (dershane seçimim dusdataydı, ben de hepiniz gibi araştırma yaptım ve dusdata ve dusem arasında temel bilimler adına çok da fark görmedim fakat şahşi düşüncem dusdatanın klinik konusunda dusemden daha iyi olduğudur. dusem denemelerine girince ne kadar farklı olduklarını anlıyorsunuz. fakat şurası da var ki çoğu sınavın ilk 10unda dusdata üstünlük kurmasına rağmen aynı başarıyı ilk 100 de sağlayamıyor.)dershane çalışmayı kolaylaştırıyor fakat dershaneye gidemeyecek olan arkadaşların da kalpleri kadar temiz bir kitap setleri yerine kullanılmış, altları çizili olan kitapları edinmelerini tavsiye ederim. soru bankalarının ise işaretli olması kötü. bunun yerine de dershaneye giden arkadaşlarınızdan soru kitaplarının fotokopilerini isteyin ya da zorla alıp siz çektirin Smile ve de soru kitaplarının üstüne işaretleme yapmayın, tekrar çözmek istediğinizde zorluk çıkmasın.
gelelim çalışma olayına... tabi ki herkesin çalışma tarzı farklı, fakat arkadaşlarınızdan duyduğunuz veya duyacağınız ''ben günde 10 saat attım..., sabah 8de uyanıp akşam 8e kadar çalıştım...'' olayı bana saçma geliyor. hiç bir zaman da öyle yapmadım. ben sadece istediğim saatte çalıştım, istediğim kadar çalıştım...kendime 50 dakikalık zaman dilimleri tanıdım ders gibi fakat nerdeyse hiç bir zaman 50 dk masada kalamadım. ve lütfen arkadaşlar çalışamadığınızı anladığınız anda o masada oturmayın, kalkın gidin başka odaya, başka sandalyeye, başka eve, koltuğa, yatağa vs. bu size vakit kaybettiriyor gibi görünse de aslında kazandıran bir haraket.
ne yapmak istiyorsanız ertelemeyin(sınava 1-2 hafta kalıncaya kadar)... maç mı izleyeceksin izle,kız kıza takılmaca, sinema, sevgili, bar vs. gidin... sizin çalışmak için zamana ihtiyacınız olduğu kadar ruhunuzun da zamana ihtiyacı var. hıı yok abi ben 5 ay mala bağlarım sonra eski halime geri gelirim derseniz siz bilirsiniz, fakat böyle yaparsanız dus yüzünden kendinizi daha fazla sıkıntıya soktuğunuz için sizi daha büyük bir stres bekleyeceğinden emin olun.
ben iki dönem dershaneye gittiğim için çalışma sürem yaklaşık olarak sizinle aynı olacak sanırım Smile şu şekilde söyleyeyim toplamda 520 saat çalışmışım(evet manyağım her günü dakika dakika yazdım), bu da 8 aya vurunca günlük 2 saatlik bir ortalama yapıyor... bu da sanırım çoğu şeyi özetliyor...
eğer dershaneye giderseniz de nlp danışmanı falan geliyor, onun söylediği şeyler önemli evet ama çalışma saatleriyle ilgili olan konuşmaları dinlemeyin, önemsemeyin... çünkü ben daha günlük yarım saat ancak çalışırken o adamın gelip de ''eveet arkadaşlar bugünden sonra çalışma saatimizi 6'ya çıkartıoruz.'' demesi beni baya yıpratıp, ne yapıyorum lan ben burda dememe sebep olmuştu.
çalışmalar yoğunlaşınca kendinize bir iki dizi bulun(tercihim yabancı), günde birer ikişer bölüm *****ürün... stres atmakta benim önde gelen tercihlerimdendi. yukarıda belirttim fakat yine değinmek istiyorum. kendinize vakit ayırın, artık neyden hoşlanıosun onu yapmaktan vaz geçmeyin... örneğin knight mı ne onu oynuosan hesabını dondurma devam et sadece saatini azalt, face konusu aynı, sevgili konusu aynı vs. vs.
gelelim denemelere... bir sürü denemeye gireceksiniz. evet tamam kağıdı kalemi hissetmek ayrı bir duygu fakat benim gittiğim şubede sınavlarda bir disiplin sağlanamadığı, dikkat dağıtıcı öğelerin çokluğundan dolayı online tercihimdi. denemelerde görmediğiniz derslerdeki başarısızlığınız sizin moralinizi bozmasın... o dersi gördükten sonra daha iyi yapabileceğinizden emin olun. ve kesinlikle başkalarıyla yarışmayın denemelerde, sadece kendinizle yarışın. evet dus sınavında sıralama belirliyor her şeyi ama bırakın da onu ösym yapsın... sıralamalarınızda sapmalar varsa bir terslik olabilir... bu sapmalar 70-80 kişi dolaylarında tabi ki, 10-20 kişilik sapmalar hep olacaktır. yukarı tırmanıosanız olay süperdir, aşağı doğru hafif bir gidiş varsa normaldir telaşlanmayın... çünkü modamod ezberciler sizin önünüze geçmeye başlamıştır o kadar. onlar sınavda sizden daha düşük alacaklardır büyük ihtimalle çünkü ösym sorularda sadece o kitapta yazanları ya da aynı cümleleri sormuyor. yani çoğu soru öyle ama seçici sorular yani herkesin yapamayacağı sorular düşünce isteyen, bildiklerini birleştirmeyi isteyen sorular...
diğer bir merak konusu ilaç kullanma olayı... ben bir ilaç falan kullanmadım dusa hazırlanma süresi içinde, hatta ilaç kullanmaya hevesli ve ısrarlı bir arkadaşı gözlemledikçe çok da hoş olmayan izlenimler aldım(amfetamin kullanıyordu.). fakat sınav yaklaşınca ama stresten ama sigara-alkoldeki artıştan dolayı midemde yanma şikayetlerim olmaya başladı ve gaviscon bu durumu kolayca çözdü Smile süte ve suya da ağırlık verebilirsiniz, bunlarla da şikayetlerde azalma mevcuttu. bu arada tam 9 kilo aldım Sad ilk dustan sonra 3 ünü geri verip, tekrar çalışmaya başlayınca 2 sini geri aldım Smile toplamda 8 kilo aldım yani Smile ama şu anda sınavdan 1,5 ay geçmiş durumda ve 5 kilo verdim... yediğinize biraz dikkat edince veriyorsunuz telaş yapmayın... hele hele gideceğiniz yerde çömez asistan olup tüm işlere sizin koşturacağınızı düşünürsek eskisinden daha fit hale gelebilirsiniz Smile
son zamanlardaki çalışmalarınız yoğun olacak elbette, bunun için bir kütüphane sizin için iyi bir seçim olabilir. gerçi benim gibi gidip, mal gibi kaç tane kitap vardır diye hesaplamaya çalışınca hoş olmuyor ama alışıyo insan Smile
tekrar meselesine de değinelim... ilk dönemimde 3, ikinci dönemimde sonuncusu sadece sayfaları çevirmekle geçiştirdiğim 4 tekrar yaptım... ve tekrar konusu oldukça sıkıntı verici emin olabilirsiniz. benim yaptığım tekrar zamanlarını sizinle paylaşıp aklınızı karıştırmayacağım. ama tüm dersslerin son tekrarlarını sınava en yakın zamana koyun ki sıkıntı çıkmasın. ve son tekrarlarınıza da kliniklerden başlayın ve temelle bitirin, bu sizin için daha iyi olacaktır.
gelelim sınavaaaaaa... iki kez girdim ve stres konusunda sıkıntı çekmedim. fakat benim müzmin bir çok sık tuvalete gitme gereksinimim oluyor o yüzden ilkinde baya sıkıntı çektim. hatta sınavı bırakıp gitmeyi bile düşündüm. ikincisinde öyle bir sorunum olmadı neyse ki Smile
sınavda ve hatta denemelerde önünüze bir sürü bilmediğiniz soru gelecek, bunları dert etmemeyi öğrenin... bu sorularda ilk yapmanız gereken şey seçeneklere bakmak; hala fikriniz yoksa kesin ve net bir şekilde boş bırakmak... şunu da unutmayın sizin gireceğiniz yeri belirleyecek olan sorular bilmedikleriniz değil, bilip de yanlış yaptıklarınız olacak... valla gülmeyin buna. ben ilk dusumda 13 soruyu bilip de yanlış yaptım Sad herkes 3-4 tane yapıo zaten ama bunu 13 ye çıkarmak, başarısızlık olarak size geri dönüo. ve ikinci dönemimde bunları gidermeye çalıştım, hatta neredeyse tam olarak buna uğraştım. ve hatta ilk dönemimde ikinci dönemime göre 60 saat daha fazla çalışmışım... nyse ki ikinci dönemimde bunu 7ye(!!!) düşürerek, kendime göre büyük bir başarı elde ettim... bunu da bir değerlendirin bence. umarım bilip de yanlış yaptığınız soruları en aza düşürebilirsiniz.
bu arada asıl kilit nokta ŞANS!!! evet gerçekten şans... siz istediğiniz kadar 10 tekrar atıp, günlük ortalama 10 saatle çalışın... şansınız yoksa üzgünüm Sad sizin defalarca yalandan okuyup geçtiğiniz bir cümleyi günlük ortalama 2 veya 1 saat olan biri, onu enteresan bulduğu için aklında tutmuş olabilir... ve o soru sorulduğunda doğru şıkkı işaretleyecek olan siz değil, o olacak, hatta size 1,25 net fark atacak... çünkü siz büyük ihtimalle o soruyu bildiğinizi düşünerek yanlış işaretleyeceksiniz. çok çalışmakla sadece şansın oranını azaltmaya çalışıyor olacaksınız. kişisel fikrim bu sınavda çalışmanın oranı %70 ise, şansın oranı %30... bence biraz düşünürseniz az çok siz de bu fikirimde uzlaşırsınız fakat oranlar tutmayabilir sizinle Smile
sınavdan sonra burda herkes atıp tutacak şu doğru o yanlış falan filan diye; çok sallamayın... hatta bazı arkadaşlarım hiç bakmayıp sonuçlar açıklanınca öğrendi ne yaptığını. ben öyle yapamadım ama yapanlara hep özendim...
tercih meselesine gelince ise benim diyeceğim bir şey kalmıyor... iki dönem için de konuşursam burda 50-60 kişi haricinde kimse bi' şey paylaşmıo. onlar da sonradan küsüp paylaşmıyorlar haklı olarak(benim gibi)... paylaşım yapanlara maniplasyon gözüyle bakıyorlar ve çok da haksız değiller. kimileri de aman şurayı kimse duymasın, eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyeyim diye yazmıyor... sanki kontenjan listesi elimizde yok...
eee peki sen kaçıncı oldun diye soran arkadaşlara cevabım yok... çünkü ben burda başarılı bir insanı değil kendi yaptıklarımı ve ya yapmak istediklerimi anlattım. sıralamamın çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. ama çok merak edenler özelden yazabilirler... ve de dusa hazırlanma aşamasında da benimle iletişime geçebilirler. büyük ihtimalle biraz geç dönerim ama dönerim size. diş hekimi diş hekiminin kuyusunu kazar anlayışını umarım siz bu dönem burada paylaştıklarınızla değiştirirsiniz...
son bir unutmamanız gereken bir şey bu sınavı kazandığınızda daha değerli bir insan olmayacaksınız (bir yerlere girebilecek derece elde ettiğinizde ''eee noldu şimdi'' falan bile diyebilirsiniz benim gibi) hatta şu anın türkiyesinde devlet, tıp doktorları bizim hekimliğimizi kabul bile etmezken uzman hekim olmaya çabalamak biraz özdoyum, mastürbasyon gibi bir şey... hepimiz 10-15 yıl sonrasını düşünürek başlıyoruz bu işe. belki umut ettiklerimizi alırız belki de alamayız onu tam bilemiyorum ama işte fakirin ekmeği umut.
hepinize başarılar... sınavda kazandığınız ya da kazanamayıp da kaldığınız yerlerde yaşamaktan, en önemlisi hayatlarınızdan zevk almanız dileğiyle...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
smtkin
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 22, 2014 11:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Okumayacaaaaaaam Shocked Laughing
Başa dön
Corci
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 22, 2014 11:27 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

''ben günde 10 saat attım..., sabah 8de uyanıp akşam 8e kadar çalıştım...'' diyen kişi benim Very Happy Very Happy
Başa dön
Kuzucu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 22, 2014 11:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

güzel hikaye Smile
eline sağlık dr
Başa dön
abcde
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 22, 2014 11:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

''oha bir sürü kilo aldım ben ne yapacam'' diyenlerden biri benim Smile
Başa dön
mueg
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 22, 2014 11:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

"bi sabah 8 akşam 8" de benim:) bi ton çalışmana rağmen akşamları insana kalır kendine vakit de ayırırsıncıyım ben. değişio demekki herkese göre
Başa dön
diiscii
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 12:05 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Eline diline beyİnine saglik super olmus. Kendimi son bir yilimin hizli bir film seridini izliyor gibi oldum.
Herkesin yasadigi ortak sikintilar bunlar,yeni hazirlanacaklarin okumasini şiddetle tavsiye ediyorum okuyacaginiz en onemli spotlar kadar degerli olabilir. Very Happy
Bu arada 14 eylulden itibaren meslektaslarina katkida bulunmak amaciyla yazan herkese teşekkürler.
Manipulasyon suclamalarina inat buradan daha fazla faydalanilmasi icin cabalayanlara ihtiyaç var,hepimiz için
Başa dön
bogachan
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 12:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hocam bence çok yararlı ve güzel bir yazı olmuş teşekkür ederiz. Yazıdaki nerdeyse herşeye hak vermekle beraber özellikle şans konusuna çok katılmaktayım.
Başa dön
parasempatikdentist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 3:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Super emegine saglik herseyi tamamen anlatmisn:-) kendm yazmsm gibi hissettm:-)
Başa dön
torki23
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 3:39 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

diiscii yazmış:
Eline diline beyİnine saglik super olmus. Kendimi son bir yilimin hizli bir film seridini izliyor gibi oldum.
Herkesin yasadigi ortak sikintilar bunlar,yeni hazirlanacaklarin okumasini şiddetle tavsiye ediyorum okuyacaginiz en onemli spotlar kadar degerli olabilir. Very Happy
Bu arada 14 eylulden itibaren meslektaslarina katkida bulunmak amaciyla yazan herkese teşekkürler.
Manipulasyon suclamalarina inat buradan daha fazla faydalanilmasi icin cabalayanlara ihtiyaç var,hepimiz için

bu manipülasyon işi sadece bu sınavda ortaya çıktı arkadaşlar fazlaca drtusta takılıyorlar galiba etkileniyorlar.herkes bi konuda aynı fikirde olmaz olmamalı da zaten manipülasyon manipülasyon ya şöyle bir okuyun derim o söylemcilere yazılara katılan kaç arkadaş war say farklı 20 30 adamı geçmez o yüzden birbirimiz karalamayalım artık destek olalım.tüm emeği gecen yardımcı olan arkadaşlarıma sevgiler saygılar herkesin gönlünce sonuçlar alması dileğiyle.
Başa dön
Sevil
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 3:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yazi genel olarak yararli olmasi icin yazilmis tabi elinize saglik ama bu kadar net ve kendinize göre cümleler kurulmamali bence.. günde 2 saat calisarak toplamda herdersten 7 tekrar yaptiysaniz sizi gercekten tebrik ediyorum cünkü insanüstü bi başari sizinki:) öyleyse şayet 5 senelik üni. yillari ciddi cabanizin toplami sonucu yada hizli okuma dersi almis olma ihtimalinizi falan'' düsünürüm. Bu ihtimallerin dısında buna acikca hic inanmiyorum.Sadece bu sinava hazirlanmak isteyen ve gercekten amacina ulasmak isteyenlerin yanilmasini istemiyorum.ayrica bahsettiginiz o %30 luk şans oranini bütünüyle hatta fazlasiyla degerlendirmissiniz sanirim ama bence sans dedigimiz stres kontrolü ve deneyimdir derim.
Başa dön
diiscii
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 4:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevil yazmış:
Yazi genel olarak yararli olmasi icin yazilmis tabi elinize saglik ama bu kadar net ve kendinize göre cümleler kurulmamali bence.. günde 2 saat calisarak toplamda herdersten 7 tekrar yaptiysaniz sizi gercekten tebrik ediyorum cünkü insanüstü bi başari sizinki:) öyleyse şayet 5 senelik üni. yillari ciddi cabanizin toplami sonucu yada hizli okuma dersi almis olma ihtimalinizi falan'' düsünürüm. Bu ihtimallerin dısında buna acikca hic inanmiyorum.Sadece bu sinava hazirlanmak isteyen ve gercekten amacina ulasmak isteyenlerin yanilmasini istemiyorum.ayrica bahsettiginiz o %30 luk şans oranini bütünüyle hatta fazlasiyla degerlendirmissiniz sanirim ama bence sans dedigimiz stres kontrolü ve deneyimdir derim.

Aramiza hosgeldin sevil. Bana kalirsa cumlelerin cok net oldugu ile ilgili yaptigin yorum yazara haksizlik olur çünkü cümleler çoğumuzun hislerine tercuman oluyor yorumlar bunun gostergesi. Boyle olunca sizin yorumunuz emeğe yazik eder.
Ayrica yazinin tamamini okuduysaniz ki okumussunuzdur yazan kisi calisma seklinin kisiye ozel oldugunu vurgulamis. Bu kadar guzel bir yazidan sadece tek cumleyi alip yorumu ona gore yapmak dogru olmaz diye dusunuyorum.
Ayrica; defalarca yaptiginiz tekrarlara ragmen cdvapla hic karsilasmadiginiz,iki uc secenek arasinda kaldiginiz sorularin cok oldugu bir sinavda -herkesin ayni seylere calistigini da unutmayin- siralamanizi belirleyen en onemli faktor baska ne olabilir Saygilar Smile
Başa dön
Sevil
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 6:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba.. Netlik durumu 2 saatlik calismanin herseyi özetledigi konusuyla ilgiliydi ki en dikkat cekici kısmı yazının bana göre.. Diger bir cok kısma bende katiliyorum o yüzden sözüm yok..katilmadigim kismi bu.Tek cümleye itiraz etmek degil o yüzden.5 yillik birikimdende bahsettim ayni Seylere calisilsada yorumlama deneyim onemli diye düsünüyorum(kaldiki farkli soru kaynaklarindan falan calisanlarla derecelerle tanismisligim var).. Sizin dediginiz gibi ayrica bana sinavda sans cok önemli diye vurgulasalar daha cok korkardim cünkü elimizde olmayan daha da muallak bi di durum olurdu diye düsünüyorm.emege yazik etmek gibi bi niyette' yok..(diisscii)
Başa dön
gencimplant
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 6:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kimse sallamaz, umrunda bile olmaz diyerekten yazdığım bi' yazı 500 küsürat okunmuş :s ben sadece daha önceki dönemlerin bize yapmadıklarını ben benden sonrakilere yapmak istedim (çünkü fakültemde okurken olayın yanlış olduğunu asistana, hocaya, dekana söylediğimde hep kendilerini savunmak için söyledikleri ''bizim zamanımızda...'' ile başlayan sözlerden nefret ettim.)...
iyi ve ya kötü eleştiriler var hem özelden hem buradan... hatta yazı stilimi, konuşma tarzımı bilip beni tanıyan arkadaşlar da faceden yazmışlar Smile
başlıkta da belirttiğim üzere ''... çok da önemli olmayan tavsiyeler'' yazmıştım, genelleme ve kurgulama yapmadan... ben bu yazıyı yazarken kimseyi tembelliğe sevk etmek için yazmadım. 520 saat çalışırsanız başarılı olursunuz, 7 tekrarı günde iki saat ortalamayla atabilirseniz çok zekisiniz, dusem kötü dershane vs. demedim... yanlış anlaşılmasın lütfen... ''bu kadar çok biliyorsan neden birinci olmadın'', ''senden salaklar senin önüne geçmiş ahahaha'' gibi msjlara da cevap vermedim. ayrıca yukarıda belirttiğim gibi başarılı bir insan olarak yazmadım ben bunları; yaptıklarım, yapmaya çalıştıklarım ve yapamadıklarımı yazdım... başarılı ya da başarısız çoğumuzun yaşadığını düşündüğüm şeyleri paylaştım, daha güzel bir sonuç almaya yarayacak bazı öneriler paylaştım... ki keza, nlp uzmanı -ki ben rehberlikçi demeyi daha uygun buluyorum- (bunları hiç yaşamamış ya da çok öncelerde yaşamış kişi) gelip de önerileri sıralamaya başlayınca hepimiz inanıyorduk onun söylediklerine... benim yazdıklarıma inanmama sebebiniz sizinle denk olmam ve ya bu işten para kazanmamam mı??? ve inanın seneye dusa girme gibi bir niyetim yok, seneye girecek kardeşim de yok Smile
aklıma gelen bazı eklemeleri falan yapıcam yukarıya fakat bunu da yaz, şunu da ya diyen arkadaşlara tavsiyem buyrun siz yazın, tek kalemden çıkmış olmasın bu yazı...
Başa dön
diiscii
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Ekm 23, 2014 7:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevil yazmış:
Merhaba.. Netlik durumu 2 saatlik calismanin herseyi özetledigi konusuyla ilgiliydi ki en dikkat cekici kısmı yazının bana göre.. Diger bir cok kısma bende katiliyorum o yüzden sözüm yok..katilmadigim kismi bu.Tek cümleye itiraz etmek degil o yüzden.5 yillik birikimdende bahsettim ayni Seylere calisilsada yorumlama deneyim onemli diye düsünüyorum(kaldiki farkli soru kaynaklarindan falan calisanlarla derecelerle tanismisligim var).. Sizin dediginiz gibi ayrica bana sinavda sans cok önemli diye vurgulasalar daha cok korkardim cünkü elimizde olmayan daha da muallak bi di durum olurdu diye düsünüyorm.emege yazik etmek gibi bi niyette' yok..(diisscii)

sözlerim yanlış anlaşılmamıştır umarım,bir fikrinize açıklık getirmeye çalışmıştım bir fikrinize de katılmadığımı belirtimştim,kırıcı olarak anlaşılmışsam affola.
tabii ki farklı kaynaklardan çalışanları elimine etmeye çalışmıyorum ancak çoğunluğun hazırlandığı kaynaklar aşağı yukarı bellidir.
şans konusunda da olaya şöyle bakıyorum: duodenumun komşuluğunun sorulduğu bir sınavda sınav çıkışı o soru için büyük bir rahatlık gösteren kişiye soruyu biliyor muydun diye sorduğunuzda"yoo,attım tuttu işte"diye cevap verirse buna şans derim. eğer diyorsanız ki bunun gibi atıp tutturduğunuz veya 2-3 seçenek arasında kalıp hasbelkader doğru cevabı işaretlediğiniz soru sayısı iki elin parmaklarını aşmayacak kadar azdır, doğruyu söylüyorsunuz. ancak unutmayın ki sınavda fark oluşturan soruların önemli bir kısmını bu sorular oluşturuyor. N. mentalis sorusunu yapmak sizi çok kişinin önüne geçirmez, ama bu soru kaderinizi bu denli değiştirebilir.
eminim az çok herkes için 3 soru demek şu anki sıralamasının +/- 20 farketmesi demektir. ilk 100 den sonra durum daha da dramatik.atıp tutturulan soruların nice hayatlar değiştirdiğine şahitim. atarsın tutar geçersin, tutmaz kalırsın. o son adımda şans faktörü:%50-50 bile olabilir
tekrar belirtmek isterim;amacım muhalefet olmak veya size karşı kırıcı olmak değil böyle anlamanızı istemem. tekrar saygılar Smile Smile Smile
Başa dön
Sevil
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 25, 2014 9:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bende kimseye muhalefet olmak istemedim yalnizca insan bi basari elde ettikten sonra ve bi yerlere geldikten sonra bunu kolayca elde etmis gibi bu kadar saat calistm yetti gibi söylemlere gelemiyorum cünkü daha önce bende zor durumdayken bu tür sözlerle karsilastim.normalde böyle yorum yapmam dayanamadim.Şans konusu göreceli' sanirim yorum yok:)
Başa dön
dentist1365
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 01, 2014 12:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevil yazmış:
Bende kimseye muhalefet olmak istemedim yalnizca insan bi basari elde ettikten sonra ve bi yerlere geldikten sonra bunu kolayca elde etmis gibi bu kadar saat calistm yetti gibi söylemlere gelemiyorum cünkü daha önce bende zor durumdayken bu tür sözlerle karsilastim.normalde böyle yorum yapmam dayanamadim.Şans konusu göreceli' sanirim yorum yok:)
eline sağlık Smile
Başa dön
dusess
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 01, 2014 4:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hocam guzel yazı olmuş eline sağlık.. Very Happy
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2015 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız