Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Amip gibi her yere fakülte açılması
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Amip gibi her yere fakülte açılması
Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Duscuadam
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2016 7:46 pm    Mesaj konusu: Amip gibi her yere fakülte açılması Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bu konuda fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Kimseyi kınamıyorum ya da küçük görmüyorum. Ancak ülkemizin bir gerçeği olan "meslek itibarsızlaştırma"dan biz de muzdaribiz. Niteliksiz, hocasız, aletsiz bir diş hekimliği fakültesi düşünemiyorum. Ama var. Hatta bir çoğumuz bu fakültelerde görev alacak. Belki unvan sahibi olacak ama hiçbir şey öğrenemeyecek. Bir kaç seneye mezunlar ordusu işsiz hekimler olarak piyasaya sürükecek. Emek vererek kazandığım ve okuduğum mesleğimin kötü olmasını istemiyorum. Bunun için ne yapılabilir sizce ?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
jasco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2016 7:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bişe yapılamaz hocam..evet hekım eksiği var ama altyapı yok..yeterınce iş olanağı yok..basımızdakıler okumuş işsiz istiyor malesef..bu kafa değişmezse hıcbırşey yapılmaz..
Başa dön
jasco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2016 7:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bişe yapılamaz hocam..evet hekım eksiği var ama altyapı yok..yeterınce iş olanağı yok..basımızdakıler okumuş işsiz istiyor malesef..bu kafa değişmezse hıcbırşey yapılmaz..
Başa dön
pirella
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2016 9:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayıca çok hekim olsun ki ucuz iş gücü olsun.isine gelmeyen kapı şurda diyebilsinler.sanki mevcut hekimlerin sıkıntısını cozduler de fakülte açmak kaldı.
Başa dön
Surgeon66
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2016 10:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Doktorun kral olduğu zaman hasta,hastanın kral oldugu zaman doktor olduk.sayi daha da artacak, siyasetci bunu rant icin kullaniyor,niteligi degil niceligi pazarlayabildikleri için onemli olan hekim niteligi değil,sayısı.
Başa dön
dtdtd
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Ksm 17, 2016 11:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hekim eksigi var mi gerçekten? Varsa genel kuraya bile katılıp atanamamak neden? Mevcut durumumuzu etrafa anlatmaktan, o yarı acır yarı bıyık altından güler mimiklerini görmekten o kadar bezdim ki şimdiden.
Başa dön
jasco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtdtd yazmış:
Hekim eksigi var mi gerçekten? Varsa genel kuraya bile katılıp atanamamak neden? Mevcut durumumuzu etrafa anlatmaktan, o yarı acır yarı bıyık altından güler mimiklerini görmekten o kadar bezdim ki şimdiden.

hocam nufusa gore var tabiki sıkıntı iş olanagı ve alım az hem devlet hem ozel..
Başa dön
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

http://m.sabah.com.tr/saglik/2015/12/25/tuik-hekim-sayilarini-acikladi

Buyurun 2014 hekim sayıları raporu. 23.000 kişiyiz, her sene 3000 kişi çıktığını varsayarsak 2023'e kadar meslek babalara gelmiş olacak zaten.
Başa dön
dumb
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

pamukkale üniversitesinde ortodontide 12-13 asistan,cerrahide 1 asistan ve pedoda 1 asistan var .. protez,endo,perio,tedavi,radyoloji asistanı yok,hepsinde 1er tane yar.doç var ve bu sene tam 80 tane öğrenci aldılar ..

pek çok fakülteye gittim gezdim,asistanlarla tanıştım, fiziki şartlar zaten yetersiz,hoca yok asistan yok ve onlarca öğrenci alıyorlar,bu iş 5-10 liraya diş çeken,saçma sapan protezler yapan,amputasyonu kanal tedavisi diye kaktırmaya çalışan,mesleğinin kıymetini bilmeyen,bizim yaptığımız işlerin de değerini düşüren bir sürü meslektaşımsı adamın piyasaya çıkmasıyla sonlanacak ..

En son dumb tarafından Cum Ksm 18, 2016 12:25 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Helps
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bir de özel üniversitelerin diş açması sorunu var bu konuya hiç saygı duyamıcam istanbulda 2 devlet 1 özel yeterliydi yeditepenin hoca kalitesi vardı en azından biz puan yetiştircem diye temmuzda mezun olup 4-5 arası 1 ay bile zor tatil yaparken özel ünvler üç beş kanal mayısta teslim diploma
Başa dön
dumb
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Helps yazmış:
Bir de özel üniversitelerin diş açması sorunu var bu konuya hiç saygı duyamıcam istanbulda 2 devlet 1 özel yeterliydi yeditepenin hoca kalitesi vardı en azından biz puan yetiştircem diye temmuzda mezun olup 4-5 arası 1 ay bile zor tatil yaparken özel ünvler üç beş kanal mayısta teslim diploma

ben gerçekten toplam 12 kanal tedavisi yapıp 20 tane diş çekerek mezun olan insanlar tanıyorum ... piyasaya çıktılar bile yani ..
Başa dön
Duscuadam
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Helps yazmış:

O konuya katılıyorum. İsim vermeyim bazı özel fakültelerden tek bir dolgu yapıp mezun alıyorlar. Ve bu insanlar piyasaya çıkıyor. Bizim aldığımız ouabların yarısını yapıp aynu mesleğe sahip olmak da cabası. Bu da bizim ülkedeki haksızlıklardan sadece bir tanesi.
Başa dön
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Zaten işte bu gidişle aslında mesleğin merkez noktasında olması gereken "uzmanlık yapmamış" diş hekimlerinin yerini uzmanlar alacak zira sayıların bu kadar artmasına paralel uzman sayıları da artacak ve bir süre sonra uzmanlar kendi alanlarıyla ilgili kısıtlama ve ya devlet ödemesi gibi ayrıcalıklar isteyecekler. - ki şu dönemde bile bildiğim kadarıyla mesela Türk Ortodonti Derneği orto kurslarına ortodonti bir uzmanlık alanıdır bu şekilde eğitim verilemez diyerek itiraz etmekte. Yanlış bir bilgiyse burayı düzeltirim.-
Başa dön
Duscuadam
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yakında uzmanlar da aşırı olacak. Nereye sıkışacağız bilmiyorum.
Başa dön
pirella
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

jasco yazmış:
dtdtd yazmış:

hocam nufusa gore var tabiki sıkıntı iş olanagı ve alım az hem devlet hem ozel..

Hekim eksiği var ama iş olanağı sunmuyor devlet.ayrica bünyesinde ki hekim 3-4 hekim performansı ile çalıştırarak bir maaas vermek daha işine geliyor.60 hasta bakan dış hekimimi olur misal.ama var gördüm
Başa dön
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 12:38 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Duscuadam yazmış:

Uzmanlar kıyısından köşesinden unvanından belki bir şekilde gene de rahat yaşayabilir. Ancak şu bir gerçek örneğin 2000lerin başında ortodontist olmuş cerrah olmuş insanların kazançlarını kimse beklememeli artık.
Başa dön
berkturgay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 3:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yıllar ilerledikçe her meslekte olduğu gibi fark yaratmanız için, sizi özel kılan bir meziyetinizin olması gereği daha da artıyor. Nasıl iyi firmalarda işe girerken bir mühendis yada bilgisayar programcısının artık ingilizce bilmesi yetmiyor çok iyi düzeyde ingilizce ve almanca, belli başlı bilgisayar programlarına iyi hakim olması vs gibi özellikleri aranıyorsa bizim meslekte de artık uzmanlaşma önemli. bundan belki bi 10 sene sonra kaçınılmaz olacak. bunun sebepleri arasında evet pek çok üniversite açılmış olması var doğru, lisans seviyesinde eğitim kalitesinin düşmesi var o da doğru. Sayımız da artıyor. sayımız tüm topluma yeterli mi? değil. mezun sayısı hızla artan bir meslek grubuyuz ama çoğu meslek böyle. O yüzden karamsar olmayın. 4 yıllık lisans mezunları yüksek lisans yapıyor yetmiyor doktora yapıyor yada yurt dışında bir eğitim alıyor. belli başlı yerlere onlar geliyor. Daha doğrusu belli başlı yerlere gelebilmek için asgari bu şartları sağlamaları gerekiyor.
Diş gene de zor açılan bir bölüm. tıp bile dişten kolay açılıyor emin olun. Diş hekimliği açmak kolay değil sadece masa sandalye ile kurulan bir üniversite değil sonuçta. Mantar gibi türeyen ADSM'leri bile benim gördüğüm tam açamıyorlar olmamışSmile Olanlarında çalıştım, çok temiz, steril tıkır tıkır işleyen, güzel işlerin yapıldığı ADSM'ler gördüm ama az bunlar. Ve hekim performansı günlük bakılan hasta sayısı ve yapılan puan üzerinden değerlendirildikçe kaliteleri düştü bir de sürekli performans artışı bekleniyorsa kaçınılmaz kalite düşüyor.
Neyse, Diğer sayısal branşlara göre sayımız az ama artacak bu da kaçınılmaz:)
Beğenin yada beğenmeyin gelişmekte olan bir ülkeyiz, alt yapıdan tutun, okul, yol, hastane vs her alanda kurum ve vasıflı iş gücü ihtiyacı var ve mevcut politikalar (popülist yada değil) hekim ve diş hekimi sayısını arttırmak yönünde. kalite? o sonradan olur, kervan yolda düzülür kafası... yanlış mı yanlış ama durum bu. Muayenehane açarken üye olunması zorunlu olan odamız buna müdehale edebiliyor mu? Yok... O zaman kendi önlemini alacaksın. Bu konuda da yeni mezunların kendisini geliştirmesi mümkünse de bir uzmanlık alması önemli. belki bi 10 sene sonra uzmanlık bile yeterli gelmeyecek bazı yerlerde çalışmak için yada bazı hastalar için. Bazı hastalara diyorum çünkü Türkiye birden çağ atlayıp aydınlanmadı/ aydınlanmayacak sokaklarda herkes Kafka fln okumuyor metroda trende dünkü dizi yada maç tartışılıyor şiir üzerine kafa yorulmuyor... Ucuz ve hızlı diye diş teknisyenine diş yaptırmaya giden bir milletiz. tüm sağlam dişlerini çektirip takım yaptırmak hayali olan çok hasta var. he bi de duymuş vidalı diş varmış ondan da koy diyor içine. (ekmek arası dürüme domates koyduruyor adeta) Bu hasta kitlesi benim kanalımı uzman endodontist yapsın demiyecek. e bu adamların sayısı çok... devlet bir şekilde sosyal devlet olması nedeniyle genel sağlık sigortası nedeniyle cüzi bir ücretle asgari ihtiyacı karşılamak üzere sağlık personeli yetiştirip, istihdam etmek durumunda. dişini bile fırçalamaktan acizsin öl diye bir politika olsa yada bazı hastalıklar tedavi edilmeyecek fln (Black Mirror 3. sezon 5. bölüm spoiler) kalan 5 milyon nüfusa sayımız yeter.... Konuyu dağıtmiyim bazı bilinçli hasta kesimi yada yanlış diş hekimliği uygulamalarına maruz kalmış vatandaşlarımız, uzmanlara yönelmek isteyecek hatta belki bi 10 sene sonra doçentlik yada atıyorum çift ana dalda uzmanlık (yok böyle bişey henüz sakin) tercih sebebi olacak ama toplumun tamamında değil. bazı mesleklerde hakkaten piyano çalabilen meksikalı cüce olanlar arasından 3 dil bileni ve ağzıyla kuş tutanı seçiyorlar gene iyiyiz yani. bizde durum o kadar kötü değil. güler yüzlü olup çok da kötü iş yapmayan bir diş hekimi bir beş sene içinde düzenini kuruyor. okulda temel bir eğitim alıyorsunuz. onun üzerine kendinizi geliştirmek sizin elinizde bunun bir de artı diplomalısı olan ve ilk beş sene ben yeterince acı çekmedim diyen mazoistler için olan şekli doktoraydı, biraz insaflısı uzmanlık (maaş var bi de süresi az çok belli). eski diş hekimleri belki beş senede şato sahibi oluyordu onu bilemem ama artık o düzen yok. uzmanlık şu an şart değil ama biraz daha bilinçli hastaya ($$$) hizmet etmek daha estetik yada daha zor bir kaç işi yapıp ona göre kazanmak biraz bize cazip geliyor. varoş bir semtte diş çekim ücreti pazarlığı yaparım ben sürümden kazanırım bu beni mesleki olarak tatmin eder diyen yapmasın uzmanlık.
Başa dön
Helps
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 4:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Duscuadam yazmış:
Helps yazmış:

O konuya katılıyorum. İsim vermeyim bazı özel fakültelerden tek bir dolgu yapıp mezun alıyorlar. Ve bu insanlar piyasaya çıkıyor. Bizim aldığımız ouabların yarısını yapıp aynu mesleğe sahip olmak da cabası. Bu da bizim ülkedeki haksızlıklardan sadece bir tanesi.

Aynen arkadasım başka bişe ol kimse kusura bakmasın kimler kimler görüyorum bu nasıl diş hekimi olcak bizim emeklerimizin kariışıgında okulda gördügümüz mobing ve sürünerek mezuniyet onlar kolay mezuniyet misss

En son Helps tarafından Pts Arl 05, 2016 6:55 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Znoe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 6:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Duscuadam yazmış:

Amip gibi her yere fakülte açıldığı için bu amip fakültelere de yar doçlar lazım gelecek uzmanlığın aşırı olması bence minumum 20 yıl
Başa dön
Znoe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 7:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Amip gibi her yere fakülte açıp 3 milyon nüfuslu bursa ya fakülte açmamak... üstelik uludag uni gibi köklü bir üniversitede...
Bu arada fakülte açılmasını desteklememekle birlikte bunca yere açılırken bursa gibi bi şehre açılmaması da kafa karıştırıcı
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız