Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Fikir alınır :)
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Fikir alınır :)
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 2:05 am    Mesaj konusu: Fikir alınır :) Alıntıyla Cevap Gönder

Selamlar Smile.Arkadaşlar bi konuda tavsiye istiyorum.Dusemin yaklaşık 4 yıl önceki kitapları var elimde.Bu sınava hazırlanırken eski bi Dusem öğrencisi oldgm ve kitaplarm da çalışılmş old.içn yeni kitap almadım.
Soru 1:Dusemle hazrlanılır mı?
Soru 2:Eski kitaplarm yeterli mi,iki dersanenin de sorularını çözerek yeterli bilgiye sahip olur muyum yoksa yeni mi almalıym(bi arkadaşta Datanın son kitaplarnı gördüm ölmek istedim 😆)
Soru3:Dusem Dusdata kombine çalşmak nasıl olur?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
argeste
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 2:12 am    Mesaj konusu: Re: Fikir alınır :) Alıntıyla Cevap Gönder

Dr_moe yazmış:
Selamlar Smile.Arkadaşlar bi konuda tavsiye istiyorum.Dusemin yaklaşık 4 yıl önceki kitapları var elimde.Bu sınava hazırlanırken eski bi Dusem öğrencisi oldgm ve kitaplarm da çalışılmş old.içn yeni kitap almadım.
Soru 2:Eski kitaplarm yeterli mi,iki dersanenin de sorularını çözerek yeterli bilgiye sahip olur muyum yoksa yeni mi almalıym(bi arkadaşta Datanın son kitaplarnı gördüm ölmek istedim 😆)
bence kombine çalışma bi kaynağa bağlı kal ancak diğer kitaplarda yazan ekstra bilgileri de kaçırma. ben data öğrencisiydim ekstra olarak dusem soru kitaplarını aldım onların açıklamalarından faydalanabilirsin. iki kaynaktan da çalışabilirsin tabi ama görsel hafızana pek faydası olmaz bence, önemli gördüğün yerleri 1 kaynağa geçir ordan devam et derim. çıkmış tus sorularına da kesin çalış
Başa dön
Hilumpulmonalis
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 2:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kliniklerin çoğunu dusdatadan temelleri komple dusemden baktım ben.datanın açıklamalı soru bankalarının fotokopileri vardı.ordan eksikleri tamamlayıp sonraki tekrarlarda okudum.bence sıkıntı olmuyor
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 2:48 am    Mesaj konusu: Re: Fikir alınır :) Alıntıyla Cevap Gönder

argeste yazmış:
Dr_moe yazmış:
bence kombine çalışma bi kaynağa bağlı kal ancak diğer kitaplarda yazan ekstra bilgileri de kaçırma. ben data öğrencisiydim ekstra olarak dusem soru kitaplarını aldım onların açıklamalarından faydalanabilirsin. iki kaynaktan da çalışabilirsin tabi ama görsel hafızana pek faydası olmaz bence, önemli gördüğün yerleri 1 kaynağa geçir ordan devam et derim. çıkmış tus sorularına da kesin çalış

Teşekkür ederim.Smile
Kombine derken mesela pedo datadan mikrop dusemden.bu nasıl olur?Çnkü iki dersanenin de eksik oldgu diger dersanenin daha iyi old.dersler var
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 2:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kaç yaptın Hilum 😆?
Başa dön
argeste
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 2:50 am    Mesaj konusu: Re: Fikir alınır :) Alıntıyla Cevap Gönder

Dr_moe yazmış:
argeste yazmış:
Dr_moe yazmış:

Teşekkür ederim.Smile
Kombine derken mesela pedo datadan mikrop dusemden.bu nasıl olur?Çnkü iki dersanenin de eksik oldgu diger dersanenin daha iyi old.dersler var
oral diagnozu dusemden çalış ama diğerleri hakkında pek bi fikrim yok, ben aynı dersi 1 kitaptan çalış anlamında söyledim, rica ederim Smile
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 2:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Datanın yeni perio kitabını gördüm.Yaa neden böyle yapıyolar😣 ..?Biz dershaneye giderken hocalar dersanenin ve hocaların amacı hap bilgi derlerdi.Hap map kalmamış.Heeer bişeyi bilceksek yandık..Ki denemelerde falan gördüğüm sorular da korkunçtu yani grçekten neyi sorguluyo anlamıyosun..şimdi tutup sistem eleştirisi yapmak da saçma 4 yıl önce Dus bile yoktu ama..Yine de eski kitaplarmla olur mu bilemiyorm
Başa dön
rumuzgerekli
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 3:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dr_moe yazmış:
Datanın yeni perio kitabını gördüm.Yaa neden böyle yapıyolar😣 ..?Biz dershaneye giderken hocalar dersanenin ve hocaların amacı hap bilgi derlerdi.Hap map kalmamış.Heeer bişeyi bilceksek yandık..Ki denemelerde falan gördüğüm sorular da korkunçtu yani grçekten neyi sorguluyo anlamıyosun..şimdi tutup sistem eleştirisi yapmak da saçma 4 yıl önce Dus bile yoktu ama..Yine de eski kitaplarmla olur mu bilemiyorm

eski perio kitabının da yarısı boştu zaten.
Başa dön
pseudobacil
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 3:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hocam bir dusem kursiyeri olarak temelde duseminkilerken başka kaynağa ihtiyaç duymadım çok rahat tekrar yaptım ki misal mikrobiyoloji kitabını biliyorsunuz hap gibi ve değinmediği konu yok sadece fizyoloji konusunda şüphelerim var. Klinikte ise cerrahiye datadan çalıştım diğer dersler yine dusemden.Yalnız derslerde olsun kampta olsun klinik hocaları özellikle çok fazla ek kaynak verdi kitaplar eski ise yetersiz kalabilir. Her iki dersanenin de soru bankalarına bakın benim çok fazla vaktim olmadı bakmaya ama çok kötü beklemiyorum hakkınızda hayırlısı Smile
Başa dön
pseudobacil
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 3:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

pseudobacil yazmış:
Hocam bir dusem kursiyeri olarak temelde duseminkilerken başka kaynağa ihtiyaç duymadım çok rahat tekrar yaptım ki misal mikrobiyoloji kitabını biliyorsunuz hap gibi ve değinmediği konu yok sadece fizyoloji konusunda şüphelerim var. Klinikte ise cerrahiye datadan çalıştım diğer dersler yine dusemden.Yalnız derslerde olsun kampta olsun klinik hocaları özellikle çok fazla ek kaynak verdi kitaplar eski ise yetersiz kalabilir. Her iki dersanenin de soru bankalarına bakın benim çok fazla vaktim olmadı bakmaya ama çok kötü beklemiyorum hakkınızda hayırlısı Smile

Hocam bir de çok fazla derinliklere inmedim mantıken öğrenmeye çalıştım bir çok şeyi vaktim olmadığı için kapsamlı çalışacaksınız klinik datadan çalışın oral ve perio hariçSmile
Başa dön
Lumos
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 3:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben de dershanelerin soru bankalarını çözdüm ikisinin de deneme setleri vs. Bi dersten bi soru aynıydı mesela ama dershane ve ösym farklı cevaplar verdiği için sorum yanlış çıktı,yada başka bi dersten çok net boldla yazan bi bilgi sınavda yanlış kabul edildiği için o sorum da gitti,böyle şeyler olabiliyor yani,sınav başarısını belirleyen tek bi kriter değil maalesef,yine de herşey gönlünce olur inşallah
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 3:29 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Lumos yazmış:
Ben de dershanelerin soru bankalarını çözdüm ikisinin de deneme setleri vs. Bi dersten bi soru aynıydı mesela ama dershane ve ösym farklı cevaplar verdiği için sorum yanlış çıktı,yada başka bi dersten çok net boldla yazan bi bilgi sınavda yanlış kabul edildiği için o sorum da gitti,böyle şeyler olabiliyor yani,sınav başarısını belirleyen tek bi kriter değil maalesef,yine de herşey gönlünce olur inşallah

3 yıldır bi olamadı gönlümce hocam😁.Bi kere daha çalşmak varmış kaderde 😔.Olsun bu geçen zaman da çok şey kattı bana.Net analizlerine bakınca son kalan umudumu kestim Sad.Bari kabulleniyim de önüme bakayım diyorum..Geçen sınava çok soru çözemedim hocam.Soru çözmenin önemini geç anladm.İnşallah bu kez daha farklı hazrlancam.
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 3:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mantığnı mı bilmek herbişeyi ezberlemek mi bilemedim.Ama soru çözmek galiba herşeyi bilmeyi kolaylaştırıyo.Çnkü bazen 3 kez dönüp baktgım şeyi ezberleyemiyodum.Ama bi denemede o soruyu yanlş yapmak öğretiyodu doğruyu 😄
Başa dön
miketyson
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 5:31 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim önerim şu, gidin Dusemdeki dereceye giren arkadaşlara sorun, hiç data kaynağı kullanmışlar mı? Kullanmadan derece yapmışlarsa en güncel dusem kaynaklarını alın çalışın. Maharet textbook okutmakta değil ben de 2 bin sayfalık textbooku 500 sayfaya indiririm fakat 250 sayfaya indiremem. Eğer o 250 sayfadan hoca tutturmuşsa soruları hem o kitap datanın kitabına göre daha kolay tekrar edilir ve daha kolay zihninizde yer eder hem de kısa sürede tekrarınızı yaptığınızdan dolayı tüm derslerin tekrar süresi azalır ve tekrar başa döndüğünüzde tekrarlarınız için ilk tekrar ettiğiniz ile son tekrar ettiğiniz ders arası zaman çok azalır ve bunun verimi mükemmel olur. Ben kendi açımdan söylüyorum data öğrencisiydim 2016 dusa girdim ve ben tekrarımı yaparken 2. tekrarım ile 3. tekrarım arasında 3 ay vardı. yani atıyorum bi orto dersinin 2. ile 3. tekrarı arasındaki süreyi söylüyorum. Günü gününe dershanenin ankara şubesindeki çalışma salonunda çalışırdım. sonraki tekrarlarınızda bir aya kadar düşüyor ama asıl mesele bence tekrarlarınız arasındaki sürenin kısa olabilmesi. Bu da çok fazla tekrar atmayla oluyor. Tekrar sayınızın fazla olmasına dikkat edilmesinin ana sebebi bu. Tekrarın bu kadar uzun sürmesinde soru çözümünü araya sıkıştırmamın da etkisi var ama sonuçta soruların da çözülmesi ve hatta mutlaka bi kere tekrar edilmesi gerekiyor önemli gördüünüz soruları
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 6:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

miketyson yazmış:
Benim önerim şu, gidin Dusemdeki dereceye giren arkadaşlara sorun, hiç data kaynağı kullanmışlar mı? Kullanmadan derece yapmışlarsa en güncel dusem kaynaklarını alın çalışın. Maharet textbook okutmakta değil ben de 2 bin sayfalık textbooku 500 sayfaya indiririm fakat 250 sayfaya indiremem. Eğer o 250 sayfadan hoca tutturmuşsa soruları hem o kitap datanın kitabına göre daha kolay tekrar edilir ve daha kolay zihninizde yer eder hem de kısa sürede tekrarınızı yaptığınızdan dolayı tüm derslerin tekrar süresi azalır ve tekrar başa döndüğünüzde tekrarlarınız için ilk tekrar ettiğiniz ile son tekrar ettiğiniz ders arası zaman çok azalır ve bunun verimi mükemmel olur. Ben kendi açımdan söylüyorum data öğrencisiydim 2016 dusa girdim ve ben tekrarımı yaparken 2. tekrarım ile 3. tekrarım arasında 3 ay vardı. yani atıyorum bi orto dersinin 2. ile 3. tekrarı arasındaki süreyi söylüyorum. Günü gününe dershanenin ankara şubesindeki çalışma salonunda çalışırdım. sonraki tekrarlarınızda bir aya kadar düşüyor ama asıl mesele bence tekrarlarınız arasındaki sürenin kısa olabilmesi. Bu da çok fazla tekrar atmayla oluyor. Tekrar sayınızın fazla olmasına dikkat edilmesinin ana sebebi bu. Tekrarın bu kadar uzun sürmesinde soru çözümünü araya sıkıştırmamın da etkisi var ama sonuçta soruların da çözülmesi ve hatta mutlaka bi kere tekrar edilmesi gerekiyor önemli gördüünüz soruları

Teşekkür ederm tyson.Soruların da tekrar edilmesi mantklymş cidden.Eski tanıdğım bi derece vardı.Öyle süper derece degil tabi ama derece yine de.Bi kitapla yetinmemişti.Bunun doğru olmadgnı bn de düşünüyorum.Hocalar tek kitap diyor okey.Sık tekrar içn kitabın gerekli bilgiyi az sayfaya sıkıştrablme başarısndan bahsediyosun ama cidden son gördgüm kitaplar ciddi derecede moralimi bozdu.Arkadaşm datanın son kitaplarını almş.O cerrahi falan neydi öyle?Yani o kitap tekrar nasıl edilir?Her kitap Oral kitabı gibi olursa mümkün degil bitmez bu kitaplar.Ama işte insan şöyle düşünüyo:neden dersane kitaplarını böyle abarttı artık sınav böyle mi gittkçe cozutuyolar mı flan diye..Datanın bi kaç denemesini çözdüm.Kompozitin yüzey pürüzlülüğünü ölçen aleti sormuşlar.Yani buna yorum yerine sadece üç nokta koycam...Haliyle napcagmı şaşrdm.
Netleri güzel olan arkadaşlarım?Siz nasıl yaptınız yazablr misiniz?Tek dersanenizin kitabı mı yoksa bazı dersleri diger desane ile değiştirme mi?
Başa dön
Director
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 6:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

işin özeti : tek kaynak çok tekrar
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 6:47 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Director yazmış:
işin özeti : tek kaynak çok tekrar

Teşekkür ederim ☺😄
Başa dön
Lumos
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 7:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben hangi ders hangi taraftan iyi olduğunu düşünüyorsam öyle çalışmıştım çok iyi bi netim yok benim ama çok iyi yapan arkadaşlarım da öyle çalışmışlardı,mesela radyoloji dusem,temeller dusem,diğer klinikler datadan,soru olarak da ne kadar görürsen kar sonuçta elime geçen her soru kitabına bakmaya çalıştım ama nasipten öte köy yok sonuçta,perio datada aşırı kalındı resmen carranza çevirisi,dusem yeterliydi bence bi de, (yukarda bi yerde perio kitabının kalınlığından bahsediliyordu yanlış hatırlamıyorsam,)
Başa dön
dent5719
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 7:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Meslektaşlarım ben dusem kursiyeriydim.geçen sene 900 lerdeydi sıralamam.Okulla birlikte yürümedi iyi bi sonuç alamadım.Bu sene çok şükür daha iyi bi sonuç bekliyorum.Dusem temel konusunda çok işlevseldir gözardı etmeyin derim;Altan hoca,ihsan hoca,emrullah hoca,hakan hoca.Birde odr si çok kapsamlı,diğer braşlardan soru çözdüren bi hoca hazırlıyo tavsiye ederim.Ama dusemin perio ve tedavisine bakıp vakit kaybetmeyin naçizane tavsiyem.
Başa dön
346nafile
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ksm 18, 2016 8:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bol tekrar + bol soru + bol deneme yaptıktan sonra hangi dersaneye gittiğinin önemi yok hocam. duseme gidip şu an derece bekleyen arkadaşım da var dataya gidip çok daha kötü yapan da. iş sende bitiyor bi nevi.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız