Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Diş hekimliği tercih etmeli miyim?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Diş hekimliği tercih etmeli miyim?

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
birogrenci
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 7:22 am    Mesaj konusu: Diş hekimliği tercih etmeli miyim? Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba öncelikle, ben bu sene sınava giriyorum. Tüm ygs-lys derdinin arasında bir de meslek seçme derdi yaşıyorum. Aslında senelerdir çevreden alıştırılmış bir tıp isteme durumum vardı ama şu an pek de emin değilim. Aynı zamanda ygs sıralamam 14.000lerde olduğu için tıp tutturamama ihtimalim de var. Bir yandan da tıp okumaktansa diş okumak daha rahat tarzı söylemler duyuyorum. O yüzden en iyisi bilenlerine danışmak diye buraya geldim.
Sizce diş hekimliği okumak tıp okumaya göre gerçekten rahat mı? (Tabi ki zorlukları vardır ama göreceli olarak)
Meslek hayatı nasıl?
Dus kontenjlarının çok az olduğunu duydum, mesela ortodonti kazanmak gerçekten çok mu zor?
Şimdiden teşekkür ederim.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
erenu89
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 7:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tıptan rahat diye duydun da gerçeğini mi öğrenmek istiyordun. Kim tıptan rahat dediyse rahatlığını bi anlatsaymış o arada. Masa başında reçete dağıtmaya göre iki büklüm yarım saat daracık alanda çalışmak rahat diye düşünüyorsa baya bi mazoşist bir arkadaş olmalı kendisi. Kısacası ETME.
Başa dön
Dnzsunali
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 8:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hayır
Başa dön
birogrenci
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 8:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

erenu89 yazmış:
Tıptan rahat diye duydun da gerçeğini mi öğrenmek istiyordun. Kim tıptan rahat dediyse rahatlığını bi anlatsaymış o arada. Masa başında reçete dağıtmaya göre iki büklüm yarım saat daracık alanda çalışmak rahat diye düşünüyorsa baya bi mazoşist bir arkadaş olmalı kendisi. Kısacası ETME.

Tusla ilgili forumlara girdiğimde herkes diş okuyun yazmış, burda nereyi okusam tıp daha rahat yazılmış. Kafam çok karıştı. Rolling Eyes

Sizce tıp tutturamazsam diş yerine mezuna mı kalmalıyım yani?
Başa dön
Trofoblast
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 9:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vala tıp daha rahat uzmanlık kazanman daha rahat. Diş hekimliği türkiyede tam oturmamış kimse kimseye destek olmuyo meslektaşlar birbirini tutmuyo. Bence tıp okumalısın.uzmanlık sınavı da tam oturmamış kısacası hep skıntı. Tıp belki zor ama oturmuş düzenli bir şekilde çalışmanın karşılığını alırsın. Ama diş hekimliğnde çalışmak yetmiyo asistan hocaların 2 dudağı arasında geçip yada kalman.
Başa dön
Pseudontist
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 9:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

5 sene önce ilk tercihi diş hekimliği olan biri olarak şu an mezun ve dusa çalışan bir hekimken keşke tıp okusaymışım diyorum:)her bölüm zor ama malesef diş sadece zorluk değil şans da gerektiren bi bölüm..ama tabi esas önemli olsn senin ne istediğin.yani bence diş ve tıp çok farkli.sırf puan olarak bakma ve gerçekten ne istediğine karar ver.
Başa dön
Datak
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 9:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sen bu soruyu bir doktora sorsan mutlaka diş hekimi ol, bi dişhekimine sorsan mutlaka doktor ol der. Bu böyledir hiçbizaman değişmez.insanlar her zaman bulundukları yerden memnun değillerdir.
Ben öss dönemindeyken hiç aklımda yoktu diş hekimliği. Sırf ankarada kalmak için diş yazmıştım.Okulun ilk 3 yılı da hiç sevmemiştim dişi. Tıp dersleri görüyoduk paso. Ama 4de ve 5de durum hiç de öyle olmadı. Hacettepe mezunuyum ben. Teorik eğitimi ağırdır. 4. Sınıfta protez stajından nefret edersin. Ama hayat öğrencilik gibi değil. Şuan bi adsmde çalışıyorum.koşullar hayalini kurduğun gibi değil. Ama tıpta da öyle değil. Her işte zorluk var. Bizim işin güzelliği şu, sonuca direk ulaşıyorsun. Ağrısını geçiriyosun hastanın eksik dişini yerine koyuyosun. Estetiğini düzeltiyosun. Şu dus belası olmasa daha güzel olacak belki herşey. Ama herkes uzman olmak zorunda değil bu da bi gerçek. Sınavın adaletsizliğini saymazsak insanlar nasıl kazanıyorsa çalışarak ortodontist de olunabilir. Ama illa ortodontist olunacak diye de bişey yok. Düz bir dişhekimi olarak da hayatında gayet mutlu olabilirsin.
Bir diş hekimi olarak diş hekimliğini tercih et diyorum
Şimdiden başarılar..
Başa dön
birogrenci
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 10:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Herkese çok teşekkür ederim. Sanırım bahsedildiği gibi kolay değil diş hekimliği de, ben de öyle tahmin etmiştim sayenizde öğrenmiş oldum. Yazdıklarınızı tercih dönemimde iyice bir düşüneceğim.

Son iki sorum olacaktı. El becerisi gerektirdiğini duyuyorum da, bu el becerisi okurken kazanılıyor mu? Bir de tıptaki gibi yurt dışına researcher tarzı gidilebiliyor mu?
Başa dön
Personanongrata
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 10:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mesaj kutuna bak
Başa dön
Vitamin-T
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 06, 2017 12:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tıp daha rahat diyen insanlara cok şaşırıyorum hakkaten..
Her bolumun kendine gore zorluklari var ama bi kac bölüm digerlerinden daha zor tıp diş hukuk mimarlik gibi..
Bi kere mecburi hizmet diye bir sey var tipta..
yaklasik iki yil boyunca mecburi yapiyosun bizde bi cok secenegin var istersen yer acarsin istersen bi klinge girersin uzmanliga hazirlanirsin veya atama istersin
Tipta uzmanlik yaptin diyelim yine mecburin var. Yandal yaptin yine mecburiye gidiyorsun.
İkincisi tipta evet bize gore cok fazla kontenjan cok fazla bolum var istersen bi yere yerlesmen dusa gore daha kolay ama cogu bolumde nobet diye lanet bisey var ayda 15 nobet tuttugun bolumler var yani bu demek oluyorki 48 saatte sadece 10saat eve gelebiliyorsun zaten 7 saatinde de uyursun kaldi 3saat..(her bolum boyle degil tabi ilk 500e girersen rahat bolumler de var)
Asla diş hekimligi kolay demiyorum bizim de bi suru zorluklarimiz var ama tip daha kolay lafina kesinlikle katilmiyorum..bir dis hekiminin yanina git napiyor gor doktoru yanina git napıyor gor ondan sonra kendi muhakemeni yap ve ve puana gore asla tercih yapma..inşallah guzel bir geleceğin olur Wink
Başa dön
birogrenci
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Hzr 09, 2017 8:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vitamin-T yazmış:
Tıp daha rahat diyen insanlara cok şaşırıyorum hakkaten..
Her bolumun kendine gore zorluklari var ama bi kac bölüm digerlerinden daha zor tıp diş hukuk mimarlik gibi..
Bi kere mecburi hizmet diye bir sey var tipta..
yaklasik iki yil boyunca mecburi yapiyosun bizde bi cok secenegin var istersen yer acarsin istersen bi klinge girersin uzmanliga hazirlanirsin veya atama istersin
Tipta uzmanlik yaptin diyelim yine mecburin var. Yandal yaptin yine mecburiye gidiyorsun.
İkincisi tipta evet bize gore cok fazla kontenjan cok fazla bolum var istersen bi yere yerlesmen dusa gore daha kolay ama cogu bolumde nobet diye lanet bisey var ayda 15 nobet tuttugun bolumler var yani bu demek oluyorki 48 saatte sadece 10saat eve gelebiliyorsun zaten 7 saatinde de uyursun kaldi 3saat..(her bolum boyle degil tabi ilk 500e girersen rahat bolumler de var)
Asla diş hekimligi kolay demiyorum bizim de bi suru zorluklarimiz var ama tip daha kolay lafina kesinlikle katilmiyorum..bir dis hekiminin yanina git napiyor gor doktoru yanina git napıyor gor ondan sonra kendi muhakemeni yap ve ve puana gore asla tercih yapma..inşallah guzel bir geleceğin olur Wink

Teşekkür ederim, mesleğin içinden biri olarak yaptığınız yorum bana tercihimde baya fayda sağlayacak. Smile
Başa dön
argeste
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Hzr 10, 2017 3:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

birbirimizi kandırmayalım diş hekimliği okumak daha kolay tıptan. teorik kısmı daha rahat ama ekstradan klinik kısımlar zorlu bi süreç olabilri öğrencilikte. ayrıca 1 sene daha kısa eğitim, ki o 1 sene tıpta intörn oluyosun ve gece nöbeti de tutuyosun ki bu süreçte tusa da çalıştığını düşün. tıpta uzmanlık zorunlu gibi bir durum oldu ama diş hekimliğinde daha öyle değil, uzmanlık düşünürsen evet zor bi süreç kontenjan az ve talep çok o konu zor. zorunlu hizmet diş hekimliğinde yok ilerisini bilemeyiz tabi. mezun oldun direk çalışabilirsin kimse sana engel olamaz.
Başa dön
HEIDBRINK
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 13, 2017 12:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben olsam eczacılık yazardim hic düşünmeden. turkiyede bazi ilcelerde dogru duzgun eczane yok diye biliyorum. simdi diyeceksin ki o ilcelere mi gidicem. tip okusan mecburi icin gideceksin. gidersin babalar gibi eczaneni acarsin. direk hastayla muhattap olmak yok uzmanlasmalisin dayatmasi yok. ki sozlesmeli olmayan bir uzman batida senin actigin eczaneden sana kalan kar kadar kazanacak.mesai saatinde orda olacaksin diye birsey yok amirin yok. cooookkk rahat kafan rahat olacak planin rahat olacak.ha buna ragmen yazacagim diyorsan tip yaz ama asla asla asla asla asla dis yazma. dis yazinca aslinda bildigin doktorluk okuyorsun.doktor oluyorsun ama halkim gozunde discisin. agiz ve cevre dokulara hakim olarak mezun oluyorsun uzman olmayinca pratisyen muamelesi goruyorsun. sozlesmeliden diger doktorlar gibi cift maas alamiyorsun ama diger doktorlar kadar hastane donersermayesine katkida bulunuyorsun. baska branslar kucucuk bir operasyona 15 20 dk suruyor 300 puan performans yaparken sen kucucuk bir alanda bir saat muazzam isler yapip kanal yapinca 195 puan aliyorsun. eczacilik olursan uzmanligi falan kenari birakip yonunu simdiden cizmis olacaksin ve kafan rahat olacak. hayati yasamayi daha guzel ogreneceksin seyahatlere cikacaksin. bugun 74 hasta muayene ettim ve vicdanim el vermedigi icin gelene gecene ilac yazmak yerine cekilebilecek durumda olanlarin disini cektim.eve geldigimde ayaklarim.feci agiriyordu. kac puan yaptim dersin ? 2700 degdi mi hayir cunku hep ayaktaydim ve bu agriya degmedi!! simdi dis daha kolay diyenlere en kibar haliyle hadi ordan diyebilirsin. ogrenciligini anlatmiyorum bile...
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız