Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - 2017-DUS ve 2017-STS Soruları Açıklandı!
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

2017-DUS ve 2017-STS Soruları Açıklandı!
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Karas
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 6:42 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Normalde dershanelerin itiraz etme hakkı yok sınava girenlerin itiraz etme hakkı var dershaneler bu süreçte yalnızca teknik destekte bulunuyorlar diye biliyorum?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dtcapa
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar yapmayın yahu bu sorular yanlışsa sonuna kadar gitmeliyiz hepimiz 1 yılımızı verdik ve atıyorum bu 6 soruda 3d3y yapan kişi, kitaptan okuduğu ve bildikleriyle haklı olarak boş bırakan veya yanlış yapan(ki spruların çoğunda yanlış yapıldı) 6y yapan kişiden 3.75 net yüksek yapıyo. İsterseniz bakın geçen senenin net aralığına 3.75 netle 100 kişi oynar. Yani bunlar eğer HATALI soruysa 1 yılımız bu saçma sapan hatalı sorularla gitsin mi? Bu hak yemek olur. Yani sonuna kadar kovalayalım HATALI olduğunu düşündüğümüzü ösymye dedik **** gibi kabul etmediler o zaman davada yapılmak zorundadır çünkü hak yememek lazım. Genelde herkes bunların hepsini yanlış yaptı diyemeyizki 3000 kişi var yani. Geç açıklanır acı çekeriz ama hak yenmez.birde gereksiz sorulara tabiki itiraz etmeyelim mantıklı argüman bulunabilene edelim buna katılıyorum tabiki çünkü geçen sene geraksiz yere yanlış olmayan sorulara da itiraz edildi ve ondan dahada uzadı. Hocalar kendi ağızlarıyla diyodu hakkınızı yedirtmeyiz itiraz ederiz diye ondan inanamayıp bende aradım TUS ta yanlış soru yokmuş ona itiraz etmiceklermiş DUS için böyle bişey bilmiyorum dediler...
Başa dön
dtcapa
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu arada bunlardan benimde 4y 2d var tamamı yanlış değil ama haksızlık yani..
Başa dön
dtumut
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim 5 i yanlış yerleşme ihtimalim varken olmayacak malesef ☹
Başa dön
dtkrdnz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:26 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaş 1 yılını vermişsin, ben 3 yıldır çalışıyorum. Öğrendiğim şu ki bilimsel bir sınav olduğumuzu sanıyoruz fakat her şey şansa kalıyor bi noktadan sonra.
Sorulması gereken onca temiz bilgi varken muallak soru sormaları hata zaten. 1 yılımız heba olacak falan fıstık böyle bir şey yok. Adamları kontrol edemiyoruz ki, değişen bir şey yok.. dava ile hiçbir şey değişmedi geçen yıl. Yeniden yerleştirme dava sonucunda verilmedi, kural değişikliğinden ötürü o hakkı tanıdılar. Başka bir getirisi olmadı yani.
Adalet/hak yok bu sınavda, dava ile de yok davasız da yok. O yüzden bu şekilde kimse kendini ve başkalarını gaza getirmesin lütfen.

Ayrıca yanlış soru varsa itiraz edin, kaynak gösterin? Gerekirse iptal edilir zaten. Ben çok sıkıntılı sorular olduğunu düşünmüyorum. Kaynaklarınız dershane kitabı, ösym dershane kitabını kaynak kabul etmez. Çeldirici yapıyorlar hep zaten eline yüzüne bulaştırıyor hocalar bunu yapacak bir şey yok.

Son olarak aylarca beklemeyi, geç olsun adil olsun diyerek göze alanlar çok basite indirgiyor olayı. Öyle bir şey de yok. Adil olmuyor, geç de oluyor, güç de oluyor, haksızlık da oluyor. Benim çalışacak bir işim var ama evde aylarca beklemeyi kimse göze almasın lütfen herkes için çok zor, biraz anlayış...
Başa dön
Trofoblast
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

6 sıda yanlış benim şuan girme umdum yok herkes aynı değil yani şuan yerleşimiyorum 80 netim var
Başa dön
canze
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:31 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dtkrdnz hocam 3 senedeki su anlık netinizi merak ettim.. cidden ben bu sınavdan dus mantıgından hic bi şi anlayamıyorum ondan sordum..
Başa dön
dtumut
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yanlış birşey varsa itiraz edilir edilmesi de lazım zaten isterseniz on yıl bekleyin
Başa dön
dtcapa
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

3 yıl daha uzun 1 yılda az değil. Hatalıysa sonuna kadar hakkımızı savunmalıyız diyorum hatalı çünkü yani haksızlık. Hocalarla konuşulcak zaten hocalar hayır bu soru doğru derse ısrar etmeyiz tabi. Ama bence de hatalı derse hoca sonuna kadar gidilmeli. 3000 kişide kimin ne yaptığını bilemeyiz ve normal kitaplarına çalıştığı için kimse daha kötü yapmamalı yani kitaba çalışmaktan başka ne yapıcaktık yani ordaki bilgiyle yapıyoruz yanlış çıkıyo olur mu böyle şey? Kitaplarıda hocalar kafalarına göre yazmıyor belli textbooklara göre yazıyolar yani..
Başa dön
Trofoblast
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ne gaza getirmesi karadnz hanım emek vermişim canım yanmış saçma sapan cvp anahtarı çıkmış sırf biraz erken olacak diye hakkım mı yensin burda hırsızı suçlamıyonuz bizi suçluyosunuz. Ösym her sene umutlarımızı çalıyo.sesimizi çıkarmayalım mı emek verdim emek. 3 sene çalışmışsınız emeğin en fazlasını vermişsiniz ve haksızlığa göz yumuyosunuz. Birde sunu ekliyeyim dersaneyle bağlantı kurulur yanlış olana itiraz edilir illa biz yanlış yaptık diye itiraz edilsin demiyoruz
Başa dön
Kosp
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Valla ben 1 yilimi verdim isterse 3 yil sursun isterse 5 yil sursun bana dokunmayan bin yil yasar mantigiyla yasamak nedir anlmiyorum
Başa dön
Maxfac
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 7:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Birde arkadaşlar millettte kendi yanlış yaptigini hatalı soru diye niteleme gibi bir durum oluştu bu mantık yanlış, evet bence de tartışmalı sorular var ama bazı arkadaşların bu soru kesin hatalı dediği sorular hatalı falan değil, kaynak ne dusdata ne dusem arkadaşlar,hepimiz hakkında hayırlısı olsun, gerçekten texbooklara göre hatalı olduğunu düşünüyorsanız itiraz edin ama data ya da dusemde böyle diye itiraz etmeyin,buarada hem dusem hem data kaynaklarına çalışmış hepsinin soru kitaplarini çözmüş biri olarak ıkiside klinik açıdan sınıfta kaldılar...
Başa dön
Kosp
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 8:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Maxfac yazmış:
Birde arkadaşlar millettte kendi yanlış yaptigini hatalı soru diye niteleme gibi bir durum oluştu bu mantık yanlış, evet bence de tartışmalı sorular var ama bazı arkadaşların bu soru kesin hatalı dediği sorular hatalı falan değil, kaynak ne dusdata ne dusem arkadaşlar,hepimiz hakkında hayırlısı olsun, gerçekten texbooklara göre hatalı olduğunu düşünüyorsanız itiraz edin ama data ya da dusemde böyle diye itiraz etmeyin,buarada hem dusem hem data kaynaklarına çalışmış hepsinin soru kitaplarini çözmüş biri olarak ıkiside klinik açıdan sınıfta kaldılar...
+1
Katilmakla birlikte sinifta kalanlarin bu sorulari hazirlayanlar oldugunuda belirtmek isterim.Dus dis hekimliginde uzmanlik yani pratisyen bir hemimi uzman yapcak bir sinav dolayisiyla onun pratisyenligini olcmesi gerek sorular olmasi gerekiyor.Ancak sorulari inceledigimiz zaman buna cogu dus dahil (kendi gorusumu belirterek) uzman olan birinin uzmanligini degerlendirmeye daha uygun sorular soruluyor.
Başa dön
canze
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 8:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Şu a deltalı olan endo sorusuyla 1 mm direk kuafaj sorusunu hatırlatabilecek biri var mı? Direk şıklardan ya da sorudan..
Başa dön
piamerina
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 8:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dusdata sayfasında hocalar bazı sorulara itiraz edileceğini belirtmiş rezeksiyon yapılması gerekenler ve swing lock un neyin modifiyesi olduğu gibi yani itiraz edilecek arkadaşlar. Ama protezde renk seçimi sorusu dogrudur demiş hoca kabuk etmediği hatalı sorular da var..
Başa dön
Dtgln
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 9:24 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hata konusunda hocaların teyidini almamız gerekir

En son Dtgln tarafından Sal Eyl 12, 2017 9:37 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Dtses
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 9:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ah hattı sorusunun cevabı 1 ve 3 müymüş , dusdata sitesinde öyle yazıyor galiba ?
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 9:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bu mandibula eksen sorusu doğru.ordaki cümleyi iyi okumak lazım.mandibula horizontal hareket yaparken rotasyon ekseni çalışan kondil tarafındadır diyor.mandibula sağa giderken hangi kondil çalışır.sol kondil çalışır.çalışan taraftaki kondil demiyor çalışan kondil tarafı diyor.önerme yanlış o yüzden.her soruya da yanlış demeyelim
Başa dön
chordatympani
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 9:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ayrıca bu swing lockta yabancı kaynaklarda üst çeneye yapılan modifikasyonları da var.labial bar ince yapılıp vestibüldeki akriliğin altında kalıyor.nasıl lingual plak olabilir .datanın kitabında yazıyor diye doğru mu olacak
Başa dön
piamerina
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 12, 2017 9:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

chordatympani yazmış:
Ayrıca bu swing lockta yabancı kaynaklarda üst çeneye yapılan modifikasyonları da var.labial bar ince yapılıp vestibüldeki akriliğin altında kalıyor.nasıl lingual plak olabilir .datanın kitabında yazıyor diye doğru mu olacak
Şu an soruya bakıyorum cümle tam olarak şöyle mandibulanın horizontal düzlemdeki hareketi sırasında rotasyon merkezi çalışan taraf kondilinden geçer.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki
9. sayfa (Toplam 10 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız