Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Dt
DentDus Moderatörü
DentDus Moderatörü

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 5:18 am    Mesaj konusu: DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI Alıntıyla Cevap Gönder

NİSAN 2013 DUS –TARTIŞMALI
ve HATALI SORULAR

Değerli meslektaşlarımız,

Nisan 2013 DUS için online ortamda tartışılan ya da telefon, mail yoluyla kurumumuza ulaşan soruları temel textbooklardan detaylıca inceledik. Bu soruları ve gerekli açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Hakedenin kazanmasını diliyoruz.

DUSDATA

Dosyaya ulaşmak için ;
http://www.dusdata.com/24783/nisan-2013-itiraz-dosyasi

İTİRAZ EDECEK ADAYLARIN DİKKATİNE !
2013 Nisan Dus Kılavuzu Madde 1.15. Sınav ve yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklanmasından itibaren 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdırlar. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise, sınav tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde aynı şekilde yapılmalıdır. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 6028011-5013 numaralı hesabına (IBAN:TR070001000830060280115013) 5,00 TL yatırdıklarını gösteren dekontu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06538 Bilkent/Ankara adresine ulaştırılmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacaktır.

Buna göre 19 NİSAN CUMA Günü itirazlar için son gün
AYRICA itiraz edenlerin ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 6028011-5013 numaralı hesabına (IBAN:TR070001000830060280115013) 5,00 TL yatırdıklarını gösteren dekontu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir

İTİRAZ DİLEKÇELERİNİ GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

En son Dt tarafından Cum Nis 19, 2013 11:36 pm tarihinde değiştirildi, toplam 7 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
ss_06
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 5:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu sorular iptal olursa baya netim değişiyo benim ya..sadece 1ini doğru yapmışım diğerleri ya yanlış ya da boş...
Başa dön
lechuck
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 5:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Adaylar itirazmi edecek tam anlamadm onu ben? ?
Başa dön
korkor
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

metal-seramik sorusuna nasıl itiraz olmaz yaa...
Başa dön
zlh
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

asıl flor hariç diğerlerine nasıl itiraz olur diyorum..diğer sınavlarda çok daha muğlak cevablar varken bence bu sefer itiraz edilen soruların çoğu bence gereksiz...
Başa dön
zlh
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

en güzeli direk sonucu beklemek sanırım ya en zor süreç buymuş valla....daha çok bilgi edindikçe daha kötü geçiyo bekleme süresi..
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Metal seramikli soruya itiraz yok mu saka gibi ? Implant sorusu da kesinlikle iptal olmali.acikcasi dezenfaktanli soru haricinde digerlerinin iptalu benim aleyhime olucak...protezden itiraz olmamadina cok sasirdim
Başa dön
korkor
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:29 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

paperpoint yazmış:
Metal seramikli soruya itiraz yok mu saka gibi ? Implant sorusu da kesinlikle iptal olmali.acikcasi dezenfaktanli soru haricinde digerlerinin iptalu benim aleyhime olucak...protezden itiraz olmamadina cok sasirdim

aynen katılıyorum..
Başa dön
lechuck
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

metal seramik sorusuna itiraz edilmeli...
ya mta sorusuna itiraz edilmesi cok sacma değilmi yazım hatasından dolayı... sıklarda zaten 1-2 yokki yalnız 1 var.. ben anlamadm bu sınavdaki itiraz edilecek sorular çok sacma...
Başa dön
tugce_89
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben metal seramik sorusunun yanıtının yazdığı bi ingilizce kaynak paylaşmıştım forumda..eğer referans kitaplardan birinde de o kontraendikasyon listesinin aynısı varsa belki geçerli sayılıyordur..keşke o da iptal olsa sadece yukardaki 5sorudan bile 3ü yanlş benim ztn..
Başa dön
ss_06
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

acaba soruyu hazırlayan hoca hangi kafayla kalsiyum yerine lazer yazdı..
Başa dön
lefort1
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaslar benim dikkatimi ceken, klinik bilimler periodontoloji ve endodonti derselerinde sorulan iki temel bilim sorusu var

periodontolojide sorulan osteoklast aktivasyonuz yapmaz sorusunun cevabinin interferon gama olmasi tartismaya cok acik geliyor bana

temel bilimler patoloji, fizyoloji ve mikrobiyoloji kitaplarini incelersek interferon gama'nin osteoklast aktivasyonu yaptigi ifade edilmektedir. Patolojide makrofaj/osteoklast aktivasyonu yaptisi deneme sinavlarinda bile cikmis sorular arasinda vardi.

Bir digeri de endodonti de sorulan temel bilim sorusu osteblastlarla ilgili o sorunun cevabinin da tartisilmasi gerekir, cevap anahtari sistein olarak belirtiyor ancak sistein hucrelerde metionin aminoasitinden sentezlenebilen bir non esansiyel aminoasittir. Bunu da biokimya kitaplarinda aminoasitler konusunda net olarak bulabiliriz.

Sahsi kanaatim ise klinik bilimlerde sorulacak temel bilimlerle ilgili sorularin daha dikkatle hazirlanmasi gerektigidir bence bu sorular ozellikle itiraz edilmesi gereken sorulardir
baska dikkatini cekenler de vardir diye dusunuyorum

protezdeki metal seramik sorusuna da itiraz edilmesi gerektigini dusunuyorum.
Başa dön
lefort1
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaslar benim dikkatimi ceken, klinik bilimler periodontoloji ve endodonti derselerinde sorulan iki temel bilim sorusu var

periodontolojide sorulan osteoklast aktivasyonuz yapmaz sorusunun cevabinin interferon gama olmasi tartismaya cok acik geliyor bana

temel bilimler patoloji, fizyoloji ve mikrobiyoloji kitaplarini incelersek interferon gama'nin osteoklast aktivasyonu yaptigi ifade edilmektedir. Patolojide makrofaj/osteoklast aktivasyonu yaptisi deneme sinavlarinda bile cikmis sorular arasinda vardi.

Bir digeri de endodonti de sorulan temel bilim sorusu osteblastlarla ilgili o sorunun cevabinin da tartisilmasi gerekir, cevap anahtari sistein olarak belirtiyor ancak sistein hucrelerde metionin aminoasitinden sentezlenebilen bir non esansiyel aminoasittir. Bunu da biokimya kitaplarinda aminoasitler konusunda net olarak bulabiliriz.

Sahsi kanaatim ise klinik bilimlerde sorulacak temel bilimlerle ilgili sorularin daha dikkatle hazirlanmasi gerektigidir bence bu sorular ozellikle itiraz edilmesi gereken sorulardir
baska dikkatini cekenler de vardir diye dusunuyorum

protezdeki metal seramik sorusuna da itiraz edilmesi gerektigini dusunuyorum.
Başa dön
dt-leviathan
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bnm anlamadığım gluteraldehit sorusu endo sorusuysa ve endo nun textbook unda sporlar hariç ibaresi geçiosa soruya nası itiraz edilebilir,hani hocalar hep soru hangi dersten soruluosa o dersin textbook u baz alınır diğer dersinkinin önemi kalmaz diolardı,
hayır yannş anlamayın bn zten boş bıraktm beni bağlamıo,ama saçma geldi çnk bilioruz ki zaten tüm textbook lar birbiriyle çelişio..
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

lechuck yazmış:
metal seramik sorusuna itiraz edilmeli...
ya mta sorusuna itiraz edilmesi cok sacma değilmi yazım hatasından dolayı... sıklarda zaten 1-2 yokki yalnız 1 var.. ben anlamadm bu sınavdaki itiraz edilecek sorular çok sacma...

Ya harbiden,mta yi gorur gormez isaretledim,yani mta yi yapamayan insanlar da iste yazim yanlisi diye itiraz ediyor,ins iptalz olmaz.ona gore implant sorusu o zaman kesin itiraz olmali cunku 6,25 e yakin diye 6 yi isaretleyenler var,ama ona itiraz yok niye cunku cogu kisi dogru cvplamis benim gibi 6.25 i arayip arayip bulamayanlarda bunda bi is var deyip farkli isaretleyebiliyor,ne kadar sacma yaa...
Başa dön
ahmett
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:43 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

süt içinde getirilen dişin köküne herhangi bir işlem yapılmadan sokete yerleştiriliyor tamam anladım da soru açık bir soru değil diş avülse olduktan sonra direk sütün içine mi düştü.düştü yerde enfekte oldu kök yüzeyinde enfekte artıklar da olabilir var.yani her sütün içinde gelen dişi steril mi kabul ediyoruz anlamadım:S
Başa dön
Dentart35
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar diğer soruları bilmem ama kök kırığı sorusu kesinlikle iptal edilmeli.. Yada iki cevapta doğru sayılmalı.. Biz mi başvurucaz bizim yerîmize dersanenin başvurması gerekmez mi?
Başa dön
santral
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

[quote="ahmett"]süt içinde getirilen dişin köküne herhangi bir işlem yapılmadan sokete yerleştiriliyor tamam anladım da soru açık bir soru değil diş avülse olduktan sonra direk sütün içine mi düştü.düştü yerde enfekte oldu kök yüzeyinde enfekte artıklar da olabilir var.yani her sütün içinde gelen dişi steril mi kabul ediyoruz anlamadım:

kesinlikle katılıyorum neden buna bi itiraz yok ya ..bazı netler değişmesin diye mi
Başa dön
santral
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bide bu sorular iptal olunca hepten doğru mu sayılıo netlere nasıl etkio
Başa dön
xathi
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Direkt iptal olur diye biliyorum.
Geldiğimiz nokta gerçekten trajikomik.Klinik bilimlerde insanları sıralamaya sokacak en fazla 10 soru vardı. Bu sorularda açıkçası çok özensiz hazırlanmış. Herkes hayatının önemli bir döneminde büyük zaman harcadı bu sınav için. Ama gelinen noktada bizimle resmen dalga geçilmektedir.
X textbookundan copy-paste yaptım soru oldu mantığı bana çok yanlış geliyor. Aynı bilgi için A dersinden soru gelirse böyle yapacaksın B dersinden gelirse bunu işaretleyeceksin gibi mantıksızlık olamaz.
Keşke bu sınav gerçekten bilgi sınavı olsaydı. Çünkü Nisan 2013 şans sınavı olmuştur. Sorular iptal olacak veya olmayacak sonuçta birileri sıralamada aşağı inerken birileri yukarı çıkacak. Ve hiçbir şekilde birinin diğerinden daha bilgisiz olduğunu göstermeyecek.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
1. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız