Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ss_06
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

xathi yazmış:
Direkt iptal olur diye biliyorum.
Geldiğimiz nokta gerçekten trajikomik.Klinik bilimlerde insanları sıralamaya sokacak en fazla 10 soru vardı. Bu sorularda açıkçası çok özensiz hazırlanmış. Herkes hayatının önemli bir döneminde büyük zaman harcadı bu sınav için. Ama gelinen noktada bizimle resmen dalga geçilmektedir.
X textbookundan copy-paste yaptım soru oldu mantığı bana çok yanlış geliyor. Aynı bilgi için A dersinden soru gelirse böyle yapacaksın B dersinden gelirse bunu işaretleyeceksin gibi mantıksızlık olamaz.
Keşke bu sınav gerçekten bilgi sınavı olsaydı. Çünkü Nisan 2013 şans sınavı olmuştur. Sorular iptal olacak veya olmayacak sonuçta birileri sıralamada aşağı inerken birileri yukarı çıkacak. Ve hiçbir şekilde birinin diğerinden daha bilgisiz olduğunu göstermeyecek.

+bimilyon
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
shyowl
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

[quote="paperpoint"]
lechuck yazmış:
metal seramik sorusuna itiraz edilmeli...
Ya harbiden,mta yi gorur gormez isaretledim,yani mta yi yapamayan insanlar da iste yazim yanlisi diye itiraz ediyor,ins iptalz olmaz.ona gore implant sorusu o zaman kesin itiraz olmali cunku 6,25 e yakin diye 6 yi isaretleyenler var,ama ona itiraz yok niye cunku cogu kisi dogru cvplamis benim gibi 6.25 i arayip arayip bulamayanlarda bunda bi is var deyip farkli isaretleyebiliyor,ne kadar sacma yaa...

Aynen ben de 6.25 e niye hiç itiraz olmadığını anlamıyorum i Shocked en yakın diye 6 işaretlemeyi göze alamıyor insan, hesaplayınca 6,25 sonuçta
Başa dön
wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 5:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

zlh yazmış:
asıl flor hariç diğerlerine nasıl itiraz olur diyorum..diğer sınavlarda çok daha muğlak cevablar varken bence bu sefer itiraz edilen soruların çoğu bence gereksiz...

Aynen katılıyorum. Sorularda doğru cevabı verdirecek herşey mevcut zaten. Konuya hakim bir kişinin çok rahat yapabileceği sorular. Hatta şıklarda 1000 olmasa flor sorusuna bile itiraz gereksiz. Benim yapamadığım soru iptal edilsin mantığı çok yanlış.
Başa dön
lechuck
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 5:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

wolf yazmış:
zlh yazmış:
asıl flor hariç diğerlerine nasıl itiraz olur diyorum..diğer sınavlarda çok daha muğlak cevablar varken bence bu sefer itiraz edilen soruların çoğu bence gereksiz...

Aynen katılıyorum. Sorularda doğru cevabı verdirecek herşey mevcut zaten. Konuya hakim bir kişinin çok rahat yapabileceği sorular. Hatta şıklarda 1000 olmasa flor sorusuna bile itiraz gereksiz. Benim yapamadığım soru iptal edilsin mantığı çok yanlış.

kesinlikle katılıyorum...heleki mikrobiyoloji referansı gösterilip gluteraldehit sorusuna itiraz edilmesi büyük bir HAKSIZLIK olduğunu düşünüyorum.. bu 5 soruda benimde 3 dogrum 2 yanlışım var.normalde iptal edilmesi çok umrumda olmaz..
benim fikrim flor sorusu gibi bariz bir soruya itiraz edilmelidir.. yazım hatasından dolayı itiraz pek mantıklı değil.şıklarda 1-2 bile yok(mta sorusu).yalnız 1 i bilginden eminsen işaretle geç..
veyahut pedodaki sözlü iletişimli soru iptal olmalı(ben bu soruyu doğru yaptım ama referanslarda böyle bilgi olmadığından iptal olmalı diyorum)..
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ne yazık ki klinik bilimlerin içinde temel bilimleri içiren konuları resmen textbooklar yanlış biliyor, ben de mikrobiyolojiden hatırlayarak direkt gluteraldehiti elemiştim, diğer 4 düşük düzeyden 3ünü de nasıl becerdiysem yüksek gibi hatırladım, ah şu sınav anı dikkatsizliği bitirdin beni, yalnız evet haklısınız endo textbookunda öyle geçiyor diye büyük ihtimalle iptal olmayacaktır ama asıl trajik olan da zaten endodontinin bunu yanlış bilmesidir, sanırım yapacak bişey yok Sad
fakat itiraz süresi bitiyor, lütfen protezdeki metal seramik sorusunun itirazı için de bize kaynak gösteriniz
Başa dön
dtergun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar avülsiyon sorusunda hata yok mu? pedodonti kitabında açıkça "kök ucu kapalı diş ağız dışında 1 saatten az kalmışsa" tablosunda ;

- dişi kronundan tut
- kök yüzeyindeki tüm artıkları fizyolojik salinle yıka uzaklaştır
- replante et
- 7-14 gün semirijit splintle
- 10 gün içinde splinti sökmeden kanal ted. başla, ca(oh)2 ile doldur

diyor..

ne diyorsunuz buna??
Başa dön
atesh
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kvs sorunu olan hasta sorusu??? aspirin 48 saat önce mi kesilmeli??? yanlışşşş
Başa dön
dent88
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kvs-aspirin ve metal seramik soruları da iptal edilmeli bence, okulda hastaya 1 hafta önceden aspirin bıraktırmadan hiçbir işlem yapamıoduk (dersande en erken 4-5 gün önce bırakılmalı dendiğini de hatırlıorum) 2 gün önce bırakılması çok mantıksız
Başa dön
nebivololnedirya
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

lefort1 yazmış:
arkadaslar benim dikkatimi ceken, klinik bilimler periodontoloji ve endodonti derselerinde sorulan iki temel bilim sorusu var

periodontolojide sorulan osteoklast aktivasyonuz yapmaz sorusunun cevabinin interferon gama olmasi tartismaya cok acik geliyor bana

temel bilimler patoloji, fizyoloji ve mikrobiyoloji kitaplarini incelersek interferon gama'nin osteoklast aktivasyonu yaptigi ifade edilmektedir. Patolojide makrofaj/osteoklast aktivasyonu yaptisi deneme sinavlarinda bile cikmis sorular arasinda vardi.

Bir digeri de endodonti de sorulan temel bilim sorusu osteblastlarla ilgili o sorunun cevabinin da tartisilmasi gerekir, cevap anahtari sistein olarak belirtiyor ancak sistein hucrelerde metionin aminoasitinden sentezlenebilen bir non esansiyel aminoasittir. Bunu da biokimya kitaplarinda aminoasitler konusunda net olarak bulabiliriz.

Sahsi kanaatim ise klinik bilimlerde sorulacak temel bilimlerle ilgili sorularin daha dikkatle hazirlanmasi gerektigidir bence bu sorular ozellikle itiraz edilmesi gereken sorulardir
baska dikkatini cekenler de vardir diye dusunuyorum

protezdeki metal seramik sorusuna da itiraz edilmesi gerektigini dusunuyorum.

sistein sorusuyla ilgili olarak tamamen katılıyorum ben de data ya bunu mesaj olarak attım ama itirazlar kısmında yayınlamadılar. textbook da sistein salgilamaz die net bi bilgi yer almadıkça öyle bi soru sorulamaz bence ki; bi iki dakika ayırıp google da makaleleri karıştırınca odontoblastların gayet de sistein salgıladıkları ile ilgili çalışmalar var, tabii yanlış anlamadıysam. bu kadar özensiz bi sınav hazırladıklarına inanamıorum..
Başa dön
wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

nebivololnedirya yazmış:
lefort1 yazmış:
arkadaslar benim dikkatimi ceken, klinik bilimler periodontoloji ve endodonti derselerinde sorulan iki temel bilim sorusu var

periodontolojide sorulan osteoklast aktivasyonuz yapmaz sorusunun cevabinin interferon gama olmasi tartismaya cok acik geliyor bana

temel bilimler patoloji, fizyoloji ve mikrobiyoloji kitaplarini incelersek interferon gama'nin osteoklast aktivasyonu yaptigi ifade edilmektedir. Patolojide makrofaj/osteoklast aktivasyonu yaptisi deneme sinavlarinda bile cikmis sorular arasinda vardi.

Bir digeri de endodonti de sorulan temel bilim sorusu osteblastlarla ilgili o sorunun cevabinin da tartisilmasi gerekir, cevap anahtari sistein olarak belirtiyor ancak sistein hucrelerde metionin aminoasitinden sentezlenebilen bir non esansiyel aminoasittir. Bunu da biokimya kitaplarinda aminoasitler konusunda net olarak bulabiliriz.

Sahsi kanaatim ise klinik bilimlerde sorulacak temel bilimlerle ilgili sorularin daha dikkatle hazirlanmasi gerektigidir bence bu sorular ozellikle itiraz edilmesi gereken sorulardir
baska dikkatini cekenler de vardir diye dusunuyorum

protezdeki metal seramik sorusuna da itiraz edilmesi gerektigini dusunuyorum.

sistein sorusuyla ilgili olarak tamamen katılıyorum ben de data ya bunu mesaj olarak attım ama itirazlar kısmında yayınlamadılar. textbook da sistein salgilamaz die net bi bilgi yer almadıkça öyle bi soru sorulamaz bence ki; bi iki dakika ayırıp google da makaleleri karıştırınca odontoblastların gayet de sistein salgıladıkları ile ilgili çalışmalar var, tabii yanlış anlamadıysam. bu kadar özensiz bi sınav hazırladıklarına inanamıorum..

kitapta bi tablo var odontoblastların salgıladığı ürünleri gösteren ,sayfasını tam hatırlamıyorum. Direk ordan sorulmuş. Ben de yanlış yaptım, yapacak bişey yok
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 7:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar implant sorusuna nasıl itiraz edilceğini biliyor musunuz ? minimun dediği için ve şıklarda 6.25 in olmadığı iiçn iptal olması gerek,yaklaşık densseydi 6 yı ben de işaretlerdim ...lütfen sesimi duyan var mııııııııııı??????????? ya da bi yerlerde farklı bi bilgi var ve ben mi bilmiyorum ..
Başa dön
lefort1
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sesini duyan var arkadaşım da herhalde pek kimsenin işine gelmediği için itiraz da edilmiyor o soruya.Son günlerde herşeyin oldu bittiye getirildiği gibi bu iş de oldu bittiye getirilecek gibi duruyor.
Başa dön
wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dent88 yazmış:
kvs-aspirin ve metal seramik soruları da iptal edilmeli bence, okulda hastaya 1 hafta önceden aspirin bıraktırmadan hiçbir işlem yapamıoduk (dersande en erken 4-5 gün önce bırakılmalı dendiğini de hatırlıorum) 2 gün önce bırakılması çok mantıksız

Aspirin için hocanın derste " biz genelde 1 hafta-10 gün öncesinden kesiyoruz ama 2-3 gün öncesinden de kesilebilir" dediğini hatırlıyorum.Hatta 1 hafta için "uzun bir süre" demişti sanırım.
metal seramik sorusunun niçin iptalini istiyorsunuz? metal seramik restorasyonların zaten ortaya çıkmasının amacı metal restorasyonların estetik olmayan görüntüsünü ortadan kaldırmak. hoca bunu derste söyledi, kitapta da yazıyor.
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

wolf yazmış:
dent88 yazmış:

Aspirin için hocanın derste " biz genelde 1 hafta-10 gün öncesinden kesiyoruz ama 2-3 gün öncesinden de kesilebilir" dediğini hatırlıyorum.Hatta 1 hafta için "uzun bir süre" demişti sanırım.
metal seramik sorusunun niçin iptalini istiyorsunuz? metal seramik restorasyonların zaten ortaya çıkmasının amacı metal restorasyonların estetik olmayan görüntüsünü ortadan kaldırmak. hoca bunu derste söyledi, kitapta da yazıyor.

ben hocadan direkt "bu soru yanlış ben bu soruya itiraz edeceğim" sözünü duyduğum için istiyorum şahsen, tabi bi de yanlış yaptığım için =))
Başa dön
dtergun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadasim..sesini duyuyoruz ama arkadasin dedigi gibi kimsenin isine gelmediginden ses cikarmiuo..aynen avulsiyon sorusunda oldugu gibi.. bariz bi hata var ortada..ben mi yanlis anlayip okuyorum gercekten cozemiyorum.. :/
Başa dön
dent88
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

estetik beklentisi yüksek olan hasta full seramik yaptırır diye düşündüm.. aspirin kullanımını takiben meydana gelen trombosit hasarı yüzünden ilacın en az 4-5 gün öncesinden bırakılması gerekir. derste bu şekilde söylendi bize Wolf
Başa dön
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaslar bıldıgınız gıbı tusta da boyledır. her ders kendı referans kıtabını kaynak alır. mesela x kanserı patoda gelırse cevap sudur dahılıyede gelırse cevap sudur derler.o yuzden sisteinle ılgılı sorum benım de yanlıs olmasına ragmen ıtıraz etmem kesınlıkle sacmalık dıye dusunuyorum
aynı sekılde gluteraldehıt sorusuna ıtıraz edenler de bosuna umıtlenmesınler. ornegın travmadakı splınt tarıhlerının hepsının ders ders farklı ıldugunu bılmeyenınız yoktur
Başa dön
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ıkıncı olarak vertıkal kırık ekstraksıyon sorusu da sene basından berı endo da dahıl olmak uzere her derste vertıkal kırık esıttır ekstraksıyon dıye bas bas bagırdılar
Başa dön
dantesasi
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

paperpoint yazmış:
arkadaşlar implant sorusuna nasıl itiraz edilceğini biliyor musunuz ? minimun dediği için ve şıklarda 6.25 in olmadığı iiçn iptal olması gerek,yaklaşık densseydi 6 yı ben de işaretlerdim ...lütfen sesimi duyan var mııııııııııı??????????? ya da bi yerlerde farklı bi bilgi var ve ben mi bilmiyorum ..

Ben itiraz ediyorum o soruya.gecen nisandaki implant sorusunda en az 1.5 a dogru diolardu bu kadar çelişki olmaz. Birilerinin yanlış demesini bekleme boşuna git sen de itiraz et
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben de burda kaynak gösterilmeyince internetten araştırıp kendim hazırlayayım dedim, o metal seramik sorusu benim ve benim gibi yanlış yapanların eksik bilgisiymiş sanırımSad bu sitede direkt bizim şıklar yazıyo, yani o sorudan ümidi kesmeliyiz arkadaşlar:( http://www.juniordentist.com/metal-ceramic-crowns-and-complete-ceramic-crowns.html
keşke kitaplarımızda da yer alsaydı bu endikasyon, kontrendilasyonlar, her derste hocalarımız bahsetmişti endikasyonları, kontrendikasyonları bilin, buralardan soru geliyor diye ama gel gör ki işte o 600 sayfanın içinde yoktu:(
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
2. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız