Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ınterferon gama sorusu dırek tabloda var. mesela benım aspırın sorum yanlıs cerrahıden. bı derste trombosıtlerın yasam suresı goz onune alınırsa aspırın kesılmez gıbı bı seyler hatırlıyorum. ama o ders ıcın o kıtabın bılgısı kale alıncagı ıcın ıtıraz etmıyorum
yanı bır dersın bılgısı baska dersle cakıstıgı ıcın kesınlıkle ıptal edılmez. ama aynı ders ıcındekı baska bır ref. kıtabıyla celısırse ıptal edılebılır.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dent88 yazmış:
estetik beklentisi yüksek olan hasta full seramik yaptırır diye düşündüm..

çok detay düşünmüşsün

dent88 yazmış:
aspirin kullanımını takiben meydana gelen trombosit hasarı yüzünden ilacın en az 4-5 gün öncesinden bırakılması gerekir. derste bu şekilde söylendi bize Wolf

en az 4-5 gün önce kesilmesi gerekir diye hangi derste duydun? farklı derslerde farklı anlatıldı çünkü.
Başa dön
dtergun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

duszede yazmış:
ben de burda kaynak gösterilmeyince internetten araştırıp kendim hazırlayayım dedim, o metal seramik sorusu benim ve benim gibi yanlış yapanların eksik bilgisiymiş sanırımSad bu sitede direkt bizim şıklar yazıyo, yani o sorudan ümidi kesmeliyiz arkadaşlar:( http://www.juniordentist.com/metal-ceramic-crowns-and-complete-ceramic-crowns.html
keşke kitaplarımızda da yer alsaydı bu endikasyon, kontrendilasyonlar, her derste hocalarımız bahsetmişti endikasyonları, kontrendikasyonları bilin, buralardan soru geliyor diye ama gel gör ki işte o 600 sayfanın içinde yoktu:(

teşekkürler..cidden açıkça yazıyo..ama hala bu bukkal duvarı sağlam dişin kontrendikasyonu bana çoook saçma geliyo..klinikte "" aa, bukkal duvarı da ne sağlammış size empress yapalım" mı diyoruz..
saçmalık..fakültelerde metal-seramik en az %85 vakada yapılırken..
çok saçma..
Başa dön
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 8:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

duszede yazmış:
ben de burda kaynak gösterilmeyince internetten araştırıp kendim hazırlayayım dedim, o metal seramik sorusu benim ve benim gibi yanlış yapanların eksik bilgisiymiş sanırımSad bu sitede direkt bizim şıklar yazıyo, yani o sorudan ümidi kesmeliyiz arkadaşlar:( http://www.juniordentist.com/metal-ceramic-crowns-and-complete-ceramic-crowns.html
keşke kitaplarımızda da yer alsaydı bu endikasyon, kontrendilasyonlar, her derste hocalarımız bahsetmişti endikasyonları, kontrendikasyonları bilin, buralardan soru geliyor diye ama gel gör ki işte o 600 sayfanın içinde yoktu:(

o soru benım de yanlıs. az once dedıgım gıbı bır soru kendı ıcındekı ref. kıtabıyla celısıyosa ıptal olmalı dıye. 600 sayfalık kıtabın 198. sayfasına metal pors. kontraend.a bak bakayım celısıyor mu? bence yanlıs yapanlar mutlaka buna ıtıraz etmelı
Başa dön
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtergun yazmış:
arkadaşlar avülsiyon sorusunda hata yok mu? pedodonti kitabında açıkça "kök ucu kapalı diş ağız dışında 1 saatten az kalmışsa" tablosunda ;

- dişi kronundan tut
- kök yüzeyindeki tüm artıkları fizyolojik salinle yıka uzaklaştır
- replante et
- 7-14 gün semirijit splintle
- 10 gün içinde splinti sökmeden kanal ted. başla, ca(oh)2 ile doldur

diyor..

ne diyorsunuz buna??
ben 148. sayfadakı tabloya dayanarak yanlıs yaptım o soruyu. kok yuzeyıne salın uygulanır dıyor. bu tabloyu hoca ref.tan koyduguna gore ben de buna ıtıraz edıcem ergun bey
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ridvan yazmış:
duszede yazmış:

o soru benım de yanlıs. az once dedıgım gıbı bır soru kendı ıcındekı ref. kıtabıyla celısıyosa ıptal olmalı dıye. 600 sayfalık kıtabın 198. sayfasına metal pors. kontraend.a bak bakayım celısıyor mu? bence yanlıs yapanlar mutlaka buna ıtıraz etmelı

saol ya ben de nerde okudum diye düşünüyordum, altını da çizmişim, anterior estetik kaygısıyla kontrendikeymiş diye okuduğumda da şaşırmıştım, ve öyle aklımda tuttum, bu arada kitapta yokmuş demiştim, pardon varmış =) ama yanlış varmış, sevinsem mi üzülsem mi...
Başa dön
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

cuma gunu kargodan cıksa yetısmıs oluyo mu bilen var mı???
Başa dön
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

duszede yazmış:
ridvan yazmış:
duszede yazmış:

yanı demın de dedıgım gıbı baska dersle celısenlerı ıptal ettırmekle bosuna nefesınızı tuketmeyın dıye dusunuyorum. kendı ıcınde bole barız celısenler varken

saol ya ben de nerde okudum diye düşünüyordum, altını da çizmişim, anterior estetik kaygısıyla kontrendikeymiş diye okuduğumda da şaşırmıştım, ve öyle aklımda tuttum, bu arada kitapta yokmuş demiştim, pardon varmış =) ama yanlış varmış, sevinsem mi üzülsem mi...
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İMPLANT SORUSU için itiraz edeceğiz arkadaşlar,benim gibi düşünenler varsa lütfen beraber bi dilekçe örneği yazalım,hakkımızı yedirmeyelim.ben burda yırtınırken herkesin sus pus oturması gerçekten çok enterasan..Ben itiraz edicem.benim gibi düşünen arkadaşlar özelden ya da burdan lütfen irtibata geçelim !!!!!!!!!!11
Başa dön
dtergun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ridvan yazmış:
dtergun yazmış:
arkadaşlar avülsiyon sorusunda hata yok mu? pedodonti kitabında açıkça "kök ucu kapalı diş ağız dışında 1 saatten az kalmışsa" tablosunda ;

- dişi kronundan tut
- kök yüzeyindeki tüm artıkları fizyolojik salinle yıka uzaklaştır
- replante et
- 7-14 gün semirijit splintle
- 10 gün içinde splinti sökmeden kanal ted. başla, ca(oh)2 ile doldur

diyor..

ne diyorsunuz buna??
ben 148. sayfadakı tabloya dayanarak yanlıs yaptım o soruyu. kok yuzeyıne salın uygulanır dıyor. bu tabloyu hoca ref.tan koyduguna gore ben de buna ıtıraz edıcem ergun bey

aynen ben de..buğra hocaya mail attım..umarım cevap verir..vermezse de referans kitaptaki o bölümü bulmak lazım..
Başa dön
erol karsl?
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

61. gluteraldehit sorusuna neden itiraz ediliyor anlamadım yayınlanan itirazdada "all microbes except spors "diyor.yani sporlar hariç butun mikroplar anlamında soruda böyle değilmiydi ben bişeleri kaçırıyormuyum.tablo 6-1 e bakın.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

erol karsl? yazmış:
61. gluteraldehit sorusuna neden itiraz ediliyor anlamadım yayınlanan itirazdada "all microbes except spors "diyor.yani sporlar hariç butun mikroplar anlamında soruda böyle değilmiydi ben bişeleri kaçırıyormuyum.tablo 6-1 e bakın.

endo textbookuna göre sıkıntı yok da, mikropta yüksek düzey dezenfektan sporlara ve mikobakterilere de etkilidir diyo, sanırım endoda başka bi gluteraldehit kullanılıyo =))
Başa dön
ridvan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:27 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

erol karsl? yazmış:

sana katılıyorum. mıkrob.la celısıyo dıye ıtıraz edılmeye calısılıyo. o zaman, gecen sınvdakı endo travma horızontal kok kırıgı sorusu hem pedoya hem de cerrahıye gore yanlıs. yanı merak etme o soru ıptal olmaz.
Başa dön
erol karsl?
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

endo textbookuna göre sıkıntı yok da, mikropta yüksek düzey dezenfektan sporlara ve mikobakterilere de etkilidir diyo, sanırım endoda başka bi gluteraldehit kullanılıyo =))[/quote]

hım evet baktım şimdi dikkat etmemişim,ama zaten klinik dersleri temel dersleri arasında bilgiler değişiyor,dersine göre soruyu okuyun diyorlardı hep ,misal splint süreleri. zaten klinik bilimler tutarsızlıkla dolu,itirazlar sonucunda açıklama süreleride uzar sanırım sınavı.bi an önce bitsin de önümüze bakalım istiyorum.
Başa dön
erol karsl?
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ridvan yazmış:
erol karsl? yazmış:

sana katılıyorum. mıkrob.la celısıyo dıye ıtıraz edılmeye calısılıyo. o zaman, gecen sınvdakı endo travma horızontal kok kırıgı sorusu hem pedoya hem de cerrahıye gore yanlıs. yanı merak etme o soru ıptal olmaz.

aynen iptal olacağını sanmıyorum.
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

erol karsl? yazmış:
endo textbookuna göre sıkıntı yok da, mikropta yüksek düzey dezenfektan sporlara ve mikobakterilere de etkilidir diyo, sanırım endoda başka bi gluteraldehit kullanılıyo =))

hım evet baktım şimdi dikkat etmemişim,ama zaten klinik dersleri temel dersleri arasında bilgiler değişiyor,dersine göre soruyu okuyun diyorlardı hep ,misal splint süreleri. zaten klinik bilimler tutarsızlıkla dolu,itirazlar sonucunda açıklama süreleride uzar sanırım sınavı.bi an önce bitsin de önümüze bakalım istiyorum.[/quote]

klinikler arasında çelişki olmasını biraz daha kabullenebiliyorum da, temel bilimlerle çeliştiğimizde sanki klinik bilim temeli kafasına göre modifiye ediyomuş gibi geliyo bana =) yani gulteraldehit spora ya etki eder ya etmez, bunu da bana endocudansa mikropçunun söylemesine güvenirim şahsen, ama tabi artık farketmez, mikrop textbookuna bakıp, aa biz yanlış anlamışız, kitabımıza da yanlış yazmışız pardon demezler tabi, aynen ben de artık bitsin istiyorum, hepimiz için hayırlısı olsun
Başa dön
dentistttt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

implant sorusu icin dusdatanin sayfasindaki sorular bolumunde yazdim cerrahi bolumundeki hocamiz soru net yanlistir diyor fakat periyodontoloji bransina ait oldugunu soyluyor.peridontoliji bolumunden bilgilendirme henuz yok.biraz daha bekleyeceğim kaynak cikmaz ise 12 nisanda yapilan sinavda 21 . soruyu ornek vererek itiraz edeceğim.Dilekcelerin bugun verilmesi gerektigini dusunuyorum bugun verilirse yarin son gun ellerine ulasir.
Başa dön
erol karsl?
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 9:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

15 soru metal seramik sorusuda itiraz anlamsız bence ,çünkü estetik beklentiniz fazlaysa metal seramik bunu karşılayamaz ışığı geçirmez metal yansıması olabilir.estetiktir ancak estetik beklentisi yüksek hastanın isteğine yetersiz kalabilir.aktif çürük demek oral hijyeni çok kötü anlamına gelmez radyoterapiye bağlı aktif çürükler olabilir bu durumda metal seramik yapılır.soruda aktif çürüklü diyor oral hijyeni kötü demiyor.soru yanıltıyor ama yanlış olduğunu düşünmüyorum.
Başa dön
beyaz
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10715924

aspirinle ilgili soruya bir de bu açıdan yaklaşsak? sonuçta sınavda doz da belirtilmemiş?

ya da;
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11837115

Sonuçta 2 şıkkı da yanlış olan bir soru, neden yanlışlar!! arasından seçim yapmak zorunda bırakılıyoruz?
Başa dön
erol karsl?
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

beyaz yazmış:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10715924

aspirinle ilgili soruya bir de bu açıdan yaklaşsak? sonuçta sınavda doz da belirtilmemiş?

ya da;
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11837115

Sonuçta 2 şıkkı da yanlış olan bir soru, neden yanlışlar!! arasından seçim yapmak zorunda bırakılıyoruz?

asprinli soru dediğin miyokard enfarktüsü sorusu sanırım,orada 48 saat önce bıraktırılır dese soru yanlış olurdu ancak en az 48 saat önce diyor soru çelişkiye açık ancak bişe çıkacağını düşünmüyorum.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
3. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız