Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUS Soru Dağılımı hakkında...
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUS Soru Dağılımı hakkında...

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2015 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 10:09 am    Mesaj konusu: DUS Soru Dağılımı hakkında... Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar merak ettiğim 40 temel 80 klinik olarak 120 soru var her soru atıyorum 0.66 puan civarında mı yoksa temel ve klinik ayrı ayrı 40'ar puandan mı hesaplanıyor?
40 temel bilimler=40 puan
80 klinik bilimler=40 puan
(Totalde 80 gibi mi yani?)
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dentmania
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 3:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Puanlar standart sapmaya göre belirleniyor yani bir soru ne kadar az doğru cevaplandırsa puanı o kadar artıyor yada tam tersi
Başa dön
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 4:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Söylemek istediğimi anlayamadiniz sanırım standart sapma olayi illaki vardir ama burada benim dediğim temel ve klinik puanlamalari birbirinden bağımsız mi eğer benim sorduğum gibi 40 temel bilimin puani totalde=40 kliniginde=80 se (neticede ortalama olarak söylüyorum temelin soru basina puani 2 kat daha değerli olur)
Başa dön
Hayatgetiren
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 4:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Temel ve klinik bilimler totalde yapılma yüzdelerine bakılarak birbirlerine göre ayarlanıyorlar. Yani diyelim ki 120 puan var totalde bunların 40 ını temel 80 ini klinik almasını beklerken temel daha az yapıldığı için 45 ini temel 75 ini klinik alıyor. Böylece temelde bir sorunun puanı 45/40, klinikte bir sorunun puanı 75/80 oluyor gibi... Örnek iyi anlaşılsın diye böyle verdim.
Başa dön
dtft
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 4:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bildiğim kadarıyla DUS sınavında temel bilimler klinik bilimler diye iki ayrı puan hesabı yok. Tüm soruların netine göre tek bir puan hesaplanıyor.
Başa dön
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 4:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hayatgetiren yazmış:
Temel ve klinik bilimler totalde yapılma yüzdelerine bakılarak birbirlerine göre ayarlanıyorlar. Yani diyelim ki 120 puan var totalde bunların 40 ını temel 80 ini klinik almasını beklerken temel daha az yapıldığı için 45 ini temel 75 ini klinik alıyor. Böylece temelde bir sorunun puanı 45/40, klinikte bir sorunun puanı 75/80 oluyor gibi... Örnek iyi anlaşılsın diye böyle verdim.

Tamamdır hocam standart sapma olayını saymazsak benim dediğim temel bilimler puanı totalde klinik bilimler puanına eşit değil o zaman?Her sorunun değeri standart sapma olmadan eşit sayılıyor de mi?
Başa dön
Cerrah35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 4:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtft yazmış:
Bildiğim kadarıyla DUS sınavında temel bilimler klinik bilimler diye iki ayrı puan hesabı yok. Tüm soruların netine göre tek bir puan hesaplanıyor.
Tamamdır o zaman teşekkür ederim testteki yüzdesi mesela anatomi 6 soru olmasına rağmen %15 yazmış ama klinik bilimlerde mesela endo 10 soru ama testteki yüzdesi %12.5 yazmış acaba dedim bi an kendi kendime
Başa dön
Hayatgetiren
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Eyl 12, 2015 7:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Örneğin bu listedeki puanlara bakın. Kiminin arasında 0,2-0,3 puan fark var. Kiminin arasında 1 civarı puan farkı var. Bazıları da aynı puana denk düşüyor zaten. Bir soru 0,2 puan olmadığına göre bu farklılık temel ve klinikler arası soru başı puandan kaynaklanıyor. http://www.dusdata.com/28068/eylul-2014-dus-sinavinda-bizimle-kazananlar
Kaldı ki dusdatadan örnek puan hesaplama yaparken, aynı neti elde edecek şekilde temel ve klinik bilimlerden farklı miktarlarda net girdiğimizde alacağımız puan değişiyor.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2015 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız