Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - 2012 DUS Hatalı ve Tartışmalı Sorular?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

2012 DUS Hatalı ve Tartışmalı Sorular?
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2012 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dt100
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 7:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tartışmalı sorularla ilgili açıklamayı inceledim klinik bilimler soru 17 ve 61in hocalar tarafından tekrar incelenmesini talep ediyorum, overdenture sorusunun açıklaması textbooktan yapılmamış, yorum yaparak ösymnin doğru olarak gösterdiği seçeneğe ulaşılmış, referans kitabın incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.
61. soru ise endodontistlerin aralarında uzlaşamadığı bir durum söz konusu, bu sorunun da textbooktan incelenmesi gerekir diye düşünmekteyim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
damla
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 7:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

37. soruyla ilgili ltfen tekrar ben de dusdata hocalarının bakmasını istiyorum..
makroglossi down sendromluda kesinlikle yok dedilere kampta bende aynen diğer şıklara bakmadım bile...
Başa dön
szgnozde
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 8:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

duszede yazmış:
4. soruda bakteri içermeyen tabakayı sormuşlardı, etkilenmiş tabaka nasıl doğru cevap olabilir?
ve dusdata nasıl 14. ve 27. soruya itiraz etmedi çok merak ediyorum? biz mi çok yanlış bi mantık kuruyoruz?

27. soru - Artroskopi; eklem aralığının endoskopik incelemesi ve cerrahisidir. Major endikasyonları internal düzensizliklerdir (Bunlara redüksiyonlu ve redüksiyonsuz disk displasmanları ve dejeneratif artrit yani osteoartrit dahildir.) Yapılamayacağı durumlar; enfeksiyon varlığı (ki bu durumda anestezi dahil hiçbir işlem yapılamaz) ve eklemin osseöz ankilozudur. Osseöz ankliloz varlığında incelenecek bir eklem aralığı söz konusu değildir. Bu durumda, açık cerrahiyle "gap artroplasti, interpozisyonel artroplasti ya da kondilektomi" yapılır. Relatif kontrendikasyonları (kısmen yapılamayacağı durumlar) arasında ise fibröz ankiloz var. Ancak soruda hata yok, çok güzel sorulmuş (hatta birçok saçma sorunun içinde tek güzel sorulan soru bu) ve "osseöz ankiloz" varlığı açıkça yazılmış.
Başa dön
szgnozde
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 8:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

damla yazmış:
soru 17 overdenture estetıktır demek sacmalık olur agzında ıkı dısı kalmıs bırının o ıkı dısı ustune yapılan protez totalden daha mı estetık?
soru 22 kemık ve yumusak doku nekrozu rıskı dırek kanlanma ıle ılgılı nasıl tek dıs cıkarılan wasmund le forte 2 den daha cok olur anlamıs degılım tum cerrah arkılerede sordum onlarda le forte 2 dıyor (
soru 37 hocalar ıslarla derslerde down sendromunda makroglossı yok dıyorlardı tuscularada oyle ogretılmıs sarkık dıl var ama dıl buyuk deıl o soruda yanlıs benden bu kadar
aynen katlıoyorum ..özellilke makroglossi konusunda sınavdan önce nedense içime doğmuş gb çok araştırmıştım.. birde dentinin su çekme durumuyla ilgili ki soruyu eksik sormuşlar kanal tedavisi tekniği ile ilgili demeleri gerekioduu..eğer cvp o şekilde olacaksa

22. soru Eğer seçeneklerde Wassmund olmasaydı cevap Le Fort 1'di. Palatinal pedikülden gelen kan desteği yönünden en terminal alanda yer aldığından anteriorda aseptik nekroz riski daha fazladır. Wassmund ise özellikle anteriora yöneliktir. Le Fort 2'de aseptik nekroz olgusu rapor edilmemiştir ve kitaplarda geçmemektedir.
Başa dön
gknr
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 9:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

(klinik soru 17)
overdenture sorusunun açıklamasının ikna edici olmadığını düşünüyorum. A ve E seçenekleri bu kadar tartışmalıyken iptal edilmesi gerekmez mi? mesela total dişsiz hastada implant üstü yapılan overdenture tutuculuk arttığı için ve daha iyi fonksiyon gördüğü için psikolojik travmayı azaltır fakat estetik olarak total protezden önemli bir farkı yoktur diye düşünmüştük. textbook referanslı bir açıklama yapılırsa daha ikna edici olur diye düşünüyorum.

61. sorunun mümkünse textbook referanslı açıklamasını da merak etmekteyiz. sevgiler..
Başa dön
dt100
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 9:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dusdata soru kitabı sf 172 soru 413 açıklamaları okunursa dus klinik soru 17nin cevabında tüm şıkların doğru olduğu görülür, dusdatanın biran evvel bu konuyu inceleyip, bize bildirmesini rica ediyorum ki çok geç olmadan itiraz edebilelim.
Başa dön
delihoca42
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş May 03, 2012 12:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Allah bildiği gibi yapsın böyle soru hazırlayanları. herkesin farklı bir cevabı var çoğu soruda. daha profların aralarında anlaşamadığı hipotezlerin olduğu bir sürü soru var. ben böyle işin
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş May 03, 2012 5:02 am    Mesaj konusu: teşekkür ederim açıklama için, yanlış mantıkmış hakkaten :) Alıntıyla Cevap Gönder

szgnozde yazmış:
duszede yazmış:
4. soruda bakteri içermeyen tabakayı sormuşlardı, etkilenmiş tabaka nasıl doğru cevap olabilir?
ve dusdata nasıl 14. ve 27. soruya itiraz etmedi çok merak ediyorum? biz mi çok yanlış bi mantık kuruyoruz?

27. soru - Artroskopi; eklem aralığının endoskopik incelemesi ve cerrahisidir. Major endikasyonları internal düzensizliklerdir (Bunlara redüksiyonlu ve redüksiyonsuz disk displasmanları ve dejeneratif artrit yani osteoartrit dahildir.) Yapılamayacağı durumlar; enfeksiyon varlığı (ki bu durumda anestezi dahil hiçbir işlem yapılamaz) ve eklemin osseöz ankilozudur. Osseöz ankliloz varlığında incelenecek bir eklem aralığı söz konusu değildir. Bu durumda, açık cerrahiyle "gap artroplasti, interpozisyonel artroplasti ya da kondilektomi" yapılır. Relatif kontrendikasyonları (kısmen yapılamayacağı durumlar) arasında ise fibröz ankiloz var. Ancak soruda hata yok, çok güzel sorulmuş (hatta birçok saçma sorunun içinde tek güzel sorulan soru bu) ve "osseöz ankiloz" varlığı açıkça yazılmış.
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş May 03, 2012 6:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar biliyorsunuz ki dusdata önce tartışmalı soruları yayınladı,bazı sorularda da "kesinlikle iptal edilmelidir" gibi iddialı ifadeler kullanılmıştı.Ancak bugün açıklamalı soruları dinlediğimde aynı sorular hatasız gibi anlatıldı, ve aklıma yatmayan sorular da yok değil. Sonuç olarak hangi soruya itiraz edicez hangisine etmeyeceğiz? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Zira zamanımız da azalıyor.
Başa dön
gokturker
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş May 03, 2012 7:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dt100 yazmış:
dusdata soru kitabı sf 172 soru 413 açıklamaları okunursa dus klinik soru 17nin cevabında tüm şıkların doğru olduğu görülür, dusdatanın biran evvel bu konuyu inceleyip, bize bildirmesini rica ediyorum ki çok geç olmadan itiraz edebilelim.

Ben klinik 17. soruya itiraz için textbook araştırması yaptım. iztiraz dilekçemdeki bu soruyla ilgili kısmı aynen aktarıyorum. takdir sizin.

Klinik Bilimler 17. Soru

17. Aşağıdakilerden hangisi "overdenture" protezlerin avantajlarından biri değildir?
A) Psikolojik travmanın azalması
B) Doğal dişlerin derin duyusunun korunması
C) Alveolar kemiğin korunması
D) Mevcut doğal dişlerin korunması
E) Estetik olması

There are several advantages to the overdenture. Implants or the roots of natural teeth are present to provide stimulation to the alveolar bone, which is conducive to bone repair and maintenance, thus preserving the alveolar ridge. A definite vertical stop is provided, which can be advantageous in situations where hypertropic soft tissue is present. Horizontal and torquing forces of occlusion on the supporting tissues. Finally, a real psychological advantage can be realized in patients who are unwilling to lose the last of their remaining natural teeth.( Textbook of Complete Dentures, Arthur O. Rahn, John R. Ivanhoe and Kevin D. Plummer Sixth Edition, Sayfa 269)

Bu durumda yanlış cevap olarak kabul edilen A şıkkında geçen ifadenin Overdenture protezlerin bir avantajı olduğu görülmektedir.
Başa dön
dt.neslihan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş May 03, 2012 9:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben bugün apsyle yolladım itirazımı dusdatanın yayınladığı bilgilerden de yararlanarak umarım işe yarar...
Başa dön
madeinDT
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2012 3:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar Dusdata hatalı sorular dosyasını güncellemiş.
Tartışdığımız soruyada açıklık getirmiş.
Bizi duydukları için teşekkür ederiz..

işte yeni açıklamalar

Klinik Bilimler 37. Soru

37. Aşağıdaki hastalıklardan hangisinde makroglossi görülmez?

A) Amiloidoz
B) Papiller hiperplazi
C) Akromegali
D) Kretinizim
E) Down sendromu

Doğru cevap: B

Soru, Oral Diagnoz ve Radyoloji sorusudur. İlgili ders notumuzun sayfa görüntüsü ektedir. Soruda hiçbir problem yoktur. Kaldı ki “Papiller hiperplazi” gibi çok açık bir doğru cevap varken, bunun tartışılması doğru değildir.

Papilla hipertrofileri:

•Aşırı sigara
•Alkol
•Sıcak yiyecekler
•Friksiyon
•Düzensiz diş yüzeyleri
•Baharatlar

Nedenlere bağlı olarak görülür. Dilde büyümeye neden olmaz, sadece bölgesel dil papillalarında hiperplazi olur.

Ders notu: 211 ve 213. Sayfa

---------------

[size=12]Klinik Bilimler 60. Soru[/size]

60. Dudak-damak yarıkları, embriyonik kraniofasiyal gelişimin hangi evresinde ortaya çıkar?

A) Germ tabakası oluşumu evresi
B) Nöral tüp oluşumu evresi
C) Hücre topluluklarının oluşumu, göçü ve etkileşimi evresi
D) Organ sistemlerinin oluşumu evresi
E) Dokuların en son farklılaşma evresi

Doğru cevap: D

Soru doğrudur, aşağıdaki tablodan sorulmuştur.

En son madeinDT tarafından Cum May 04, 2012 5:38 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
madeinDT
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2012 3:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

incelemek isterseniz http://www.dusdata.com/nisan2012/nisan2012_web.htm
Başa dön
legacy
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2012 5:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

17. soruyu tekrar inceleneyiyormuş..
dusdata acıklama yapacakmış..
Başa dön
legacy
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2012 5:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

legacy yazmış:

buda itiraz dosyasında yazıyor Smile gözden kaçırdınız sanırım sayın madeinDT
Başa dön
dtdilay
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2012 5:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

TESEKKUR EDERIM
BIZI DUYDUKLARI ICIN
Başa dön
endodost
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2012 5:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben itirazı gönderdim ama yenileyebilirrim .sorun olmaz
tesekkur ederiz
Başa dön
dtersn
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum May 04, 2012 9:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

temel bilimler 37. kalıtım sorusunun A seçeneği de doğru değil mi?? dusdata hocalarımızın incelemesini istiyorum
Başa dön
dt100
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt May 05, 2012 2:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hocaların sınavla ilgili yorumlarında temel bilimler 15.sorunun hatalı olduğu yazıyor, bu konuda gerekli açıklama yapılıp, referanslar gösterilip, itiraz dilekçesi için yardımcı olunabilir mi?
Başa dön
legacy
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt May 05, 2012 8:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

legacy yazmış:

yapmışlar Wink
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2012 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız