Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Diş hekimlernn yabancı dil seviyesi-yeterlilk /yeterszlkleri
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Diş hekimlernn yabancı dil seviyesi-yeterlilk /yeterszlkleri

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Çrş Ksm 23, 2016 9:33 am    Mesaj konusu: Diş hekimlernn yabancı dil seviyesi-yeterlilk /yeterszlkleri Alıntıyla Cevap Gönder

Fikirlernzi paylaşırsınız mı
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dtakinci
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Ksm 23, 2016 11:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben size en kestirme yolu söyleyeyim.Internetten herhangi bir branşın textbookunu indirin.Açın ve normal bir kitap okur gibi okumaya çalışın?Evet okuyamadınız değil mi?Daha 2. Paragrafta eliniz sözlüğe gitti.Bunun tek bir sebebi var.Üniversiteye ingilizce ders koyup mesleki ingilizce öğretmeyen fakültelerimiz.Istisnaları var birkaç tane sözüm onlardan dışarı.Malesef bizler yetersiziz bu konuda.Zaten gördük ki YDS gibi kallavi bir ingilizce sınav bize yaramadı mesela.Hemen yapıştırdılar tıpdili.Aslına bakarsanız sorunun kökeni taa ilkokul lise yıllarına dayanıyor da oralar girersek çıkış zor.Uzun lafın kısası bizdeki dil öğretme özrü devam ettiği sürece birak tüm eğitim hayatını, ömür boyu öğret yine öğrenemeyiz yabancı dili.
Başa dön
berkturgay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 24, 2016 3:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

diş hekimliğinden ziyade orta okul lise dönemindeki ingilizce eğitim ve sizin onu canlı tutmanızla alakalı. literatür okurum, yazarım da ama haftada 40 saat kamçıyla ingilizce öğrettiler bize zamanında:) üniversitede bazı hocaların türkçeye çevirdikleri kötü notları (ingilizce gramer akıyor cümle ama türkçe, google translate türkçesi ama bariz) geri ingilizceye çevirip anlamaya çalıştığım olurdu. 2014 Bass'ta sırbistanda bir diş hekimi bayan'ın sunumu vardı konyadan endodonti alanında, bbc ingilizcesi ile mest etti bizi ama bu arkadaşların sayısı çok az. kimisi var tarzanca ile yayın yapıyor, ingilizce engel değil sadece biraz daha fazla çaba harcıyor insan bocalıyor ama azimle çözülmeyecek şey değil. yıllar yılı doçentlik için dil şartına takılan hocalar da gördüm. ne textbooklar yazmış elin hintlileri editörü de ingilizceyi bilmiyor kafayı yersin adam bu ingilizceyle kendi alanında kitap yazmış, biz de çeviriyoruz düşün... dert etmeyin ingilizceyi. Sunumda bile very good idea, we will consider it in our next study dedin bitti gitti yok soru sorunca bana ne diycem nasıl cevap vericem yok soruyu anlamadım fln geç bunları ele güne rezil olurum yok:)
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Prş Ksm 24, 2016 3:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

berkturgay yazmış:
diş hekimliğinden ziyade orta okul lise dönemindeki ingilizce eğitim ve sizin onu canlı tutmanızla alakalı. literatür okurum, yazarım da ama haftada 40 saat kamçıyla ingilizce öğrettiler bize zamanında:) üniversitede bazı hocaların türkçeye çevirdikleri kötü notları (ingilizce gramer akıyor cümle ama türkçe, google translate türkçesi ama bariz) geri ingilizceye çevirip anlamaya çalıştığım olurdu. 2014 Bass'ta sırbistanda bir diş hekimi bayan'ın sunumu vardı konyadan endodonti alanında, bbc ingilizcesi ile mest etti bizi ama bu arkadaşların sayısı çok az. kimisi var tarzanca ile yayın yapıyor, ingilizce engel değil sadece biraz daha fazla çaba harcıyor insan bocalıyor ama azimle çözülmeyecek şey değil. yıllar yılı doçentlik için dil şartına takılan hocalar da gördüm. ne textbooklar yazmış elin hintlileri editörü de ingilizceyi bilmiyor kafayı yersin adam bu ingilizceyle kendi alanında kitap yazmış, biz de çeviriyoruz düşün... dert etmeyin ingilizceyi. Sunumda bile very good idea, we will consider it in our next study dedin bitti gitti yok soru sorunca bana ne diycem nasıl cevap vericem yok soruyu anlamadım fln geç bunları ele güne rezil olurum yok:)

Hocam akademisyen miyiz
Başa dön
Dr_moe
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ksm 25, 2016 1:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dr_moe yazmış:
berkturgay yazmış:

Hocam akademisyen miyiz

Hocam bi ara doktora ile ilgili bi yorum yapmştınz.Çeviri yaptğnızı söyleynce acaba bi dönem doktora mı yapıyodunz yoksa bu çevirileri ölesne mi yaptınız bunu merak ettim Smile.
Benim dille ilgili sıkıntım yds yi geçmiş olmam 25 yaşnda bi diş hekimi olarak ingilizceyi biliyorum diyememem akıcı konuşamam.Yani bu yaştan snra ypcak bi sürü şey varken bi de dil kursuna mı yazılalım napalım.bilmiyorum.fakat ingilzcenn eksik olması beni biraz utandırıyo ne yazkki..bunun içn pratik bişeyler önereblcek olan vr mı.böle kursa flan yazılmadan...Hayır benim yaştan snra 3.dili öğrenmem lazm öğrenmek istedigim bi sürü dil var nası böle bi problemim olabiliyo sinir oluyorum 😬
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız