Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Hatalı ve Tartışması Sorular - 2016 DUS
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Hatalı ve Tartışması Sorular - 2016 DUS
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dentinho07
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ya c faktör sorusunu kitapta fissur sealant gibi göstermişler o yuzden en dusuk gorunuyo fakat class 5 kavite fissur sealant deil class 1 muadili bi kavite kesinlikle ama kitap hatası nedeniyle millet mağdur oldu cevap ama class 5 esasinda..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
theansw3r
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:05 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtkrdnz yazmış:
theansw3r yazmış:
Kampa gelen varsa. Hocanın kampta serotonin ağrı iletimini bloklar dediğine eminim. İnşallah gerekli bilgiyi verir kendisi.

Tedavide c faktör sorusuna gelince derste hocanın sınıf 5 in c faktörünün düşük olduğunu söylediğini biliyorum. Aynı derse girdiğim diğer arkadaşkarım da benimle hemfikirler. Şuan aksini söylemesine hocanın acayip şaşırdım. Hata yapmış olabilir her insan hata yapar kimseyi zan altında da bırakmak istemem ama ben bu bilgiye dayanarak ilk sınıf 5 i eledim böyle yapan arkadaşlarımda var. Eğer o soru hatalı değilse takdiri hocanın kendisine bırakıyorum.

Bu iki yanlış karşılığı 2,5 net yapıyor ve bu onlarca kişinin gerisinde kalmak demek

Fizyo hocamız açıklamayı yapmış serotonin konusunda. Bana göre ağrıyı bloklamak da ağrı iletiminde bir roldür ama sınavı hazırlayan tabi ki bunu düşünememiştir (!)

Hocam nerede açıklama yapmış link verebilirmisin bulamadım ben. Yani eğer bununtextbookta karşılığı varsa sorulu hatalı demektir.
Bu sınava çalışmadan önce bilimin bu kadar ikilemde kaldığını bilmiyordum
Başa dön
dentistfurkan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

C fakötörü sorusunda hocamız bize siz en yüksek olarak sınıf 1i bilin sorarlarsa onu sorarlar diyerek anlatmıştı derste. Belki textbook da sınıf1=sınıf5 yazıyordur ama kabul edersiniz ki hiç birimiz textbook okuyarak sınava hazırlanmadık. Ders kitabında da şemalı anlatımdan başka c faktörü anlatımı yok. Sorunun hatalı olup olmadığını textbook a bakmadan bilmemiz imkansız fakat derste anlatılan kadarıyla biz yanlış yönlendirildik ve bu sıralamamız üzerinde olumsuz etki oluşturdu
Başa dön
dt_cndn
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

twin blockun ters kullanımı ıle sınıf 3 un tedavı edılmıyor mu bununla ılgılı bı cok yayın var??
Başa dön
dentinho07
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hocam twin block tabiki de ters kullanilabiyo ve internetten reverse twin block yazarsaniz cikiyo bi sürü kaynak fakat genel millet twin block yaptığı icin pek gundeme getiren yok yani burda esas senin yaptigin yanlis sorunun hatali olmasi deil hak yememek olmali gercekten yanlissa soru ne olursa olsun duzeltilmeli lutfen bu soruyuda göz ardı etmeyelim arkadaşlar lutfen...
Başa dön
dtkrdnz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

theansw3r yazmış:
dtkrdnz yazmış:
theansw3r yazmış:
Kampa gelen varsa. Hocanın kampta serotonin ağrı iletimini bloklar dediğine eminim. İnşallah gerekli bilgiyi verir kendisi.

Tedavide c faktör sorusuna gelince derste hocanın sınıf 5 in c faktörünün düşük olduğunu söylediğini biliyorum. Aynı derse girdiğim diğer arkadaşkarım da benimle hemfikirler. Şuan aksini söylemesine hocanın acayip şaşırdım. Hata yapmış olabilir her insan hata yapar kimseyi zan altında da bırakmak istemem ama ben bu bilgiye dayanarak ilk sınıf 5 i eledim böyle yapan arkadaşlarımda var. Eğer o soru hatalı değilse takdiri hocanın kendisine bırakıyorum.

Bu iki yanlış karşılığı 2,5 net yapıyor ve bu onlarca kişinin gerisinde kalmak demek

Fizyo hocamız açıklamayı yapmış serotonin konusunda. Bana göre ağrıyı bloklamak da ağrı iletiminde bir roldür ama sınavı hazırlayan tabi ki bunu düşünememiştir (!)

Hocam nerede açıklama yapmış link verebilirmisin bulamadım ben. Yani eğer bununtextbookta karşılığı varsa sorulu hatalı demektir.

http://www.dusdata.com/dus/
Başa dön
Saharrr
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Fizyo sanki az sorusu az varmiş gibi yabana atilan bi dersmiis gibi muamele goruldu kampta bile ..hucre bolunmesi embriyo endokrin hic anlatmıyor yazık ettiler resmen bize..anatomide 3.baskı soru kitabi varmiş guya bizim niye habrimiz yok kampta sinir anlatılmayan bir anatomi düşünün siz ..inşlla dereceler dusemden cıkarda bizimkilere ders olur..!
Başa dön
dtasli
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kombinasyon sendromu için kitapta üst çenede rezorpsiyon ve dikey boyut düşüklüğü deniliyor, dolayısıyla anguler şelitisin olacağı derste de tekrarlandı kitapta da var, bu soruyla ilgili hoca da verdiği cevabı değiştirmiş dusdata nın sitesinde. Tek bir referans kaynakta o bilgiyi vermiş olmalarından dolayı mı hoca itirazdan söz etmiyor? Önceki yıllarda bir kitabı bile örnek göstererek soru iptaline gidildiğini biliyorum.
Başa dön
dtemablalp
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aynen oyle asli.Kocaeli fakultesinde anguler selitis ozellikler verildi bulgular arasinda. dusdataya yaz hocaya mesaj at.ben oyle yaptim bunun tek bir kitapta var olmasi yanlis olmadigini gostermez sonucta.
Başa dön
hotaruuu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben de protez hocasına mesaj attım. Öyle verilmiş olsa bile çelişkili bir soru. Cevaplar açıklandığında hova açıklamasını değiştirdi. Hiç olmazsa referansları verip bizim yolumuzu açabilirdi.
Başa dön
sveLto
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Twin block ters sekilde class 3 te de kullanilabiliyor yayinlari internette mevcut.
Başa dön
Saharrr
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 6:34 am    Mesaj konusu: kesinlikle katılıyorum hatta hoca mantık aramayın dedi !! Alıntıyla Cevap Gönder

dtkrdnz yazmış:
theansw3r yazmış:
dtkrdnz yazmış:
theansw3r yazmış:

http://www.dusdata.com/dus/
Başa dön
licinia
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 7:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben c faktör sorusunun soru bankasında, konu kitabında ve derslerde de hocanın sınıf 5'in c faktörü 1/5 yani en düşük olarak sorduğunu ve söylediğini gördüm olan bize oldu onlar gene biz söyle dedik böyle dedik diye verdikleri cevapları söyledikleri şeyleri değiştirecekler. Kombinasyon sendromu sorusuna da itiraz edilmeli. Serotonin için kaynak bulan oldu mu?
Başa dön
sveLto
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 7:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

licinia yazmış:
Ben c faktör sorusunun soru bankasında, konu kitabında ve derslerde de hocanın sınıf 5'in c faktörü 1/5 yani en düşük olarak sorduğunu ve söylediğini gördüm olan bize oldu onlar gene biz söyle dedik böyle dedik diye verdikleri cevapları söyledikleri şeyleri değiştirecekler. Kombinasyon sendromu sorusuna da itiraz edilmeli. Serotonin için kaynak bulan oldu mu?
hocam bence bu 3 sorudan hic bisey cikmaz. cunku cevaplari onaylayan kaynaklar varmis.
Başa dön
Dtnickname
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 7:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tedaviden c faktörü sorusunu kitaptaki şema ve altında verilen oranlara göre yaptık.Hocanın da aynı şekilde anlattığını iyi biliyorum.Bu bilgi textbookta farklıysa bilmiyorum ordan çalışmadım.Çalışmayı,bilgiyi ölçen bir sınav değildi malesef.Üstüne üstlük bunun gibi doğru bildiğimizden emin olduğumuz sorular aslında öyle değilmiş.Ne dicemi bilemedim,hatalı sorular için lütfen susmayalım arkadaşlar ben kendi adıma elimden geleni yapıcam.Şunu da belirtmek isterim diğer tüm hocalardan ÖZGE hocanın göstermiş olduğu hassasiyeti bekliyoruz. Her birinin hatalı olan soruları söyleyip bizi yönlendirmesine ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim
Başa dön
dtnur12
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 7:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

C faktörü konusunda dershanenin ciddi hata yaptığını ve yanlış yönlendirdiğini dusunuyorum
Başa dön
licinia
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 7:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

https://books.google.com.tr/books?id=TdZJAgAAQBAJ&pg=PA409&lpg=PA409&dq=mod+cavity+c+factor&source=bl&ots=DpdD0UooT7&sig=J87Ihjt2aeMiqF1v9SR3VVcyRns&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwiG7eerwLTPAhXDvRQKHVZ6DLkQ6AEIUDAN#v=onepage&q=mod%20cavity%20c%20factor&f=false

C faktör sorusunun cevabı doğru ama bize öğretilen yanlış maalesef tedavi hocasının kurbanı oldu bu soru klas 5ni eleyenler için
Başa dön
theansw3r
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 7:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Lesitin yazmış:
Hocanın koyduğu reşimde bile class 5 in c faktörü 0.2 görünüyor şunu açık açık yanlış anlattım desene be adam özür dilemek bu kadar mı zor olan bize oldu cevaplar açıklanınca hocaların cevapları da değişti üzücü
Ept ve anestezi sorusununda iptal olması gerektiğini düşünüyorum

Hocam o eski kitap yeni kitapta sınıf 5 yazmıyor ama hoca derste aksini söylediğine eminim. Hoca bu bilginin değiştiğini derste vurgulasa hiç birimiz yanlış yapmazdık. 1 netle insanların kaderlerinin değiştiği şu sınavda çok önemli bir durum
Başa dön
dtdr
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 7:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kanojoo yazmış:
sveLto yazmış:
seratonin agrinin sss e iletilmesini engeller diye biliyorum hocam.
bende white spot ve kortizol sorusunun hatali oldugunu dusunuyorum.
bence de bu soruda hata var
seratonin de etkiliyor sonuçta

arkadaslar serotonin sorusuyla ilgili tekrardan yazdim hocamiza dusdata sitesinden.ancak serotinn bloke eder diyor. yinede soruda iletir degil iletimde rol alir ibaresi var..lutfen sizde dusdata sitesinde yazin.. daha cok kiai daha cok farkindalik yaratcak . bazen iptal edilecek sorulara bile kndi kursiyerleri yaptiysa itiraz etmeye biliyorlar alenen belli olmadigi surece..hem fazlaligimizi hemde daha irdeleyici dusunmesini saglamaliyiz diye dusunuyorum. 1 soru 10 larca kisiyi atlatabilir bize.
Başa dön
dtderya
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Eyl 30, 2016 8:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili arkadaşlar.. EPT sorusu hatalıdır.. Tüberkül tepesinden ölçülmesini öneren bir çok kaynak vardır..Kemal Çalışkan ve Selmin Aşçının Endodonti adlı iki kitabı da aynı şeyi söyler. Pathways bukkal yüzeyden der biraz yuvarlak ifade ile.. Ingle's Endodontics bukkal yüzeyin okluzal 2/3 lük kısmı der. Bir çok makale molar dişler için meziobukkal tüberkül tepesi en ideal bölgedir der.. Bununla birlikte eşik değer şıkkı da zaten yanlış bilgi içeriyor..Bu sorunun iki cevabı oluyor. Burada en iyi bakış açısı ile netleşmemiş çelişkili bir bilgi sorgulanıyor. Bu nedenle de hatalı bir sorudur..Anestezi ile ilgili de net verilere ulaştık. Pathways, ıngles, Amerikan Endodonti Derneğinin 2009 yılı bildirisi ve Handbook of Dental Anesthesia kitaplarında bu konuda güçlü ifadeler var. Bunlarla oluşturulan itiraz dilekçeleri kullanımınız için hazır. Lütfen kullanın ve itirazınızı yapın..Özde hocanızın dediği gibi ne kadar çok dilekçe ile başvurusanız o kadar çok dikkate alınırsınız.. Şimdi sıra sizde.. Smile Sevgilerimle..Dt.Derya
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki
3. sayfa (Toplam 9 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız