Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Almanya\'da uzmanlık
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Almanya\'da uzmanlık

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MaSiLSeD
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Oca 26, 2019 12:16 pm    Mesaj konusu: Almanya\'da uzmanlık Alıntıyla Cevap Gönder

internette diş hekimliği uzmanlığı adına ayrıntılı bilgiye ulaşamadım ve açıkçası tanıdığım biri de olmadığı için bu başlığı açtım. Denklik olayı az çok anlatılmış videolar olsun bazı forumlarda olsun ama güncel bilgi yok ne yazık ki genelde seneler öncesi. bu konuda bilgisi ya da almanyada tanıdığı olanlardan yardım istiyorum.
kontenjanlar ne durumda, almanyada tanıdığımızın olmaması ve yabancı olmamamız nedeniyle boşa mı kürek çekmiş oluruz? denklik için ne kadar bütçe ayırmamız lazım? ve açıkçası almanyada dus(?) olayını anlayamadım o sınava girmemiz şart mı yoksa bizdeki gibi doktora yapmak isteyenlerin girmesi şart değil di mi?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Darbzen
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Oca 27, 2019 12:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu konulari çok detayli arastirmadim ama araştırdığım kadariyla yurtdışına gitme ihtimali en düşük bölüm diş hekimliği denebilir. En büyük sebebi çoğu gelişmiş ülkede diş hekimi ihtiyacı yok. Teknisyen olsan gidersin, pratisyen tıp hekimi olsan, uzman tıp hekimi olsan kolay gidersin. Ama diş hekimi olarak çok zor.

Hayatimin son birkac yilinda çok defa kendimi keske mühendislik okusaydim derken buluyorum.
Başa dön
MaSiLSeD
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Oca 27, 2019 1:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

haklısınız, zaten birini buldum ve kontenjan olayı da çok sıkıntılıymış bazı bölümlerde hiç açılmıyor açılsa bile 1-2 en fazla ki açılsa da kendi vatandaşları ya da kendi ülkesinde okuyanları öncelikli olarak kabul ediyorlarmış. akraba durumuna(organik bağ) da bakıyorlarmış eğer yoksa o da sıkıntı... kısacası dediğiniz gibi gerçekten kazanmak oldukça ütopik Sad
Başa dön
coraje
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 29, 2019 10:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Abd ve Kanada başta olmak üzere bu konu ile ilgili bayağı araştırma yapmıştım.Avrupada bizim için gidilecek en kolay yer Almanya.Avrupanin diğer yerlerinde diş hekimliği yapmak istediğinde daha zor.ama gel gör ki Almanya daki süreç de zor.

Amerika'ya biraz daha hakimim.(Amerika ve Kanada neredeyse benzer sistemler)...şimdi diş hekimi olarak Amerika'ya gitsek TOEFL ve bizim uzmanlık sinavi gibi bir sınav var iki aşamalı onu geçmemiz lazım.yanlis hatirlamiyosam 70/100 geçme notu...bu sınavı geçtikten sonra diş hekimi olmuyorsun asıl iş şimdi başlıyor,bu sınavı geçmek demek Abd de bir okulda diş hekimliği okuyabilirsin demek. Zira orda diş hekimliği yapmak için 2 yıl okumak gerek sınavı geçtikten sonra fakat yıllık yaklaşık 100.000$$$(yaklaşık o civarlarda)para vererek okuyorsun ..yani zor bir yol,maddiyatin çok iyi olacak,orada kültürel olarak hızlı uyum saglayacaksin...yurt dışına gitmek için mühendislik okumak gerekti,yurt dışına bizim gitmemiz çok zor.olay tıpta da az çok aynı...
Başa dön
MaSiLSeD
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Mar 22, 2019 11:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

coraje yazmış:
Abd ve Kanada başta olmak üzere bu konu ile ilgili bayağı araştırma yapmıştım.Avrupada bizim için gidilecek en kolay yer Almanya.Avrupanin diğer yerlerinde diş hekimliği yapmak istediğinde daha zor.ama gel gör ki Almanya daki süreç de zor.

Amerika'ya biraz daha hakimim.(Amerika ve Kanada neredeyse benzer sistemler)...şimdi diş hekimi olarak Amerika'ya gitsek TOEFL ve bizim uzmanlık sinavi gibi bir sınav var iki aşamalı onu geçmemiz lazım.yanlis hatirlamiyosam 70/100 geçme notu...bu sınavı geçtikten sonra diş hekimi olmuyorsun asıl iş şimdi başlıyor,bu sınavı geçmek demek Abd de bir okulda diş hekimliği okuyabilirsin demek. Zira orda diş hekimliği yapmak için 2 yıl okumak gerek sınavı geçtikten sonra fakat yıllık yaklaşık 100.000$$$(yaklaşık o civarlarda)para vererek okuyorsun ..yani zor bir yol,maddiyatin çok iyi olacak,orada kültürel olarak hızlı uyum saglayacaksin...yurt dışına gitmek için mühendislik okumak gerekti,yurt dışına bizim gitmemiz çok zor.olay tıpta da az çok aynı...
hocam zaten ümidim yoktu hepten gitti Very Happy ama çok sağolun düşünenler için de en azından bir iki yol gösterici olur bunlar.
Başa dön
gutaperca
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Mar 23, 2019 10:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben de gitmeyi düsünüyorum giden arkadasim vardi bu sekilde
Başa dön
MaSiLSeD
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Mar 28, 2019 9:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gutaperca yazmış:

hocam arkadışınızın maddi durumu iyi miydi ve tanıdığı var mıydı orada yoksa kendi çabalarıyla mı denklik aldı?
Başa dön
gutaperca
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Mar 29, 2019 8:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

MaSiLSeD yazmış:
gutaperca yazmış:

hocam arkadışınızın maddi durumu iyi miydi ve tanıdığı var mıydı orada yoksa kendi çabalarıyla mı denklik aldı?

Kendi cabalariyla aldi
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet Tüm zamanlar GMT +10 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız