Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Hatalı ve Tartışması Sorular - 2015 DUS
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Hatalı ve Tartışması Sorular - 2015 DUS
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2015 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Dt
DentDus Moderatörü
DentDus Moderatörü

MesajTarih: Pzr Eyl 20, 2015 6:54 pm    Mesaj konusu: Hatalı ve Tartışması Sorular - 2015 DUS Alıntıyla Cevap Gönder

Hatalı ve tartışmalı soruları burada paylaşıyoruz...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
emine_tatar
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 3:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar soruları görebilirsiniz aisten. Cerrahide 28. soru hatali bence
Başa dön
meyre
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 5:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

60. soruda eklem rahatsızlıgı hikayesı anlatılmıs soruda tek bir kilk sesi geciyor ve cevap reduksiyonlu dısk deplasmanı benim bildigim redüksiyonlu disk deplasmanında 2 tane klik alınır resiprokal klik diye hatta yazıyordu kitaplarda bence o soruda bi sıkıntı var
Başa dön
HakanA
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 6:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Oraldeki hastada röntgen görüntüsünden blow out olduğu anlaşılıyor ama yumuşak dokudaki şişkinliğe bakarak zigomatikomaksiller kompleks kırığı varmış gibi geldi bana. Şıklarda yoktu, zigomatik ark kırığı vardı ama böyle bir durum var iki yerden göz küresi mi kırılırmış Very Happy En zayıf olan tek noktadan kırılır, basınç düşer diğer noktanın kırılmaması lazım.. Ya da blow out kırığı onun bir alt başlığı mı Rolling Eyes
Başa dön
HakanA
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 6:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

meyre yazmış:
60. soruda eklem rahatsızlıgı hikayesı anlatılmıs soruda tek bir kilk sesi geciyor ve cevap reduksiyonlu dısk deplasmanı benim bildigim redüksiyonlu disk deplasmanında 2 tane klik alınır resiprokal klik diye hatta yazıyordu kitaplarda bence o soruda bi sıkıntı var

2 klik disk adezyonunda alınıyor, veya hem açıp hem kapatırken toplam 2 klik diye sayılabilir.
Başa dön
Raikkonen1611
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 6:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mitoz sorusu ve luksasyon siralamasi sorulari hakkinda ne dusunuyosunuz arkadslar.
Başa dön
HakanA
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Raikkonen1611 yazmış:
Mitoz sorusu ve luksasyon siralamasi sorulari hakkinda ne dusunuyosunuz arkadslar.

Lateral lüksasyonda parça hareketli kaldığı için, extrüzyondan daha zararlı diye birşey duymuştum sanki ama kaynak veremediğim için net söyleyemiyorum

En son HakanA tarafından Pts Eyl 21, 2015 8:13 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Hayatgetiren
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Raikkonen1611 yazmış:

Mitoz sorusunda anafazda kutuplara gitmesinin doğru olması lazım. Bana garip geldi onun cevap olması. Lüksasyon sıralamasında da ekstrüzyonun lateral lüksasyondan daha fazla kuvvetli olması tamamen saçma geldi. Ekstrüzyon sonuçta 1 mm uzadığını düşünsek, lateral lüksasyonda daha fazla kuvvetle kemiği kırıyor. Ekstrüzyonun daha büyük kuvvetle oluşması pek olası değil.
Başa dön
mellpearl
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mitoz sorusu doğru çünkü homolog kromozom diyordu soruda. Homolog kromozomlar mayozdadır. Mitoz anafazında kardeş kromatitler ayrılır
Başa dön
Zorakidt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Midazolam sorusunda retrograd amneziyi doğru kabul etmiş ben mi yanlış bakıyorum. Anterograd olması lazım diil mi?
Ayrıca lateral luksasyon ekstruzyondan daha kötü diye öğrenmedik mi dersanede?
Başa dön
Hayatgetiren
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Zorakidt yazmış:
Midazolam sorusunda retrograd amneziyi doğru kabul etmiş ben mi yanlış bakıyorum. Anterograd olması lazım diil mi?
Ayrıca lateral luksasyon ekstruzyondan daha kötü diye öğrenmedik mi dersanede?

Midazolamda hepsini doğru kabul etmiş sanırım. O sorunun hatalı olması lazım. Ben de boş bıraktım zaten.
Başa dön
Dt_fatma
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bencede midazolamdaki soru hatalı ayrıca geminasyon sorusununda iki cevabi
Başa dön
Dt_chucky
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Midozolamin kendinden oncekileri unutturma gbi bi etkisi yoktur. O skntili degil bence de.. langerhansin makrofaj olmadigi usttunde defalarca durulmustu bir cok derste. O soru hakkinsa ne dusunuyorsunuz
Başa dön
eylul90
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dt_chucky yazmış:
Midozolamin kendinden oncekileri unutturma gbi bi etkisi yoktur. O skntili degil bence de.. langerhansin makrofaj olmadigi usttunde defalarca durulmustu bir cok derste. O soru hakkinsa ne dusunuyorsunuz

Aynen artik langerhans in cevap olmadigini soylemislerdi, sinavda cok gidip geldim ama canim Umut hocamin sozu geldi aklima onlar bunu bilmiyordur dedim gectim
Başa dön
Hayatgetiren
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dt_chucky yazmış:

Soruda mononükleerden köken alan diye soruyor. Dendritik hücreler de makrofajlarla aynı kökten geliyor. Yani o da bir çeşit mononükleer hücre kökenli. Langerhans da dendritik hücre olduğuna göre aynı şey onun için de geçerli. Kendisi kan monositlerinden kaynaklanmayabilir ama farklılaşma açısından aynı hücre köküne aitler. Yani cevap doğru, langerhans olacak.
Başa dön
dentzey
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 7:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sizce restoratifteki sınıf V preparasyon sorusu çok saçma değil miydi? doğru dedikleri şık zaten modifiye sınıf V preparasyonla aynı manaya gelmiyor mu? o da bir modifikasyon sonuçta. gıcık oldum ben o soruya.
Başa dön
duskolikk
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 8:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaslar midazolam geminasyon ve pedodaki intruzyon lateral luksasyon olan siralama sorusu sıkıntılı deilmi itiraz nasil ediyoruz neye dayanarak ediyoruz uc gun itiraz etme suresi varmis
Başa dön
dentzey
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 8:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

itiraz edilmesi gerekiyorsa dersanedeki branş hocanla bağlantı kuracaksın en mantıklısı, mümkünse bir kaç kişi bir araya geleceksiniz, dersanede dilekçe yazacaksınız.
Başa dön
HakanA
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 8:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence de itiraz etmeyi düşünenler bir araya gelirse daha mantıklı olabilir
Başa dön
dentzey
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Eyl 21, 2015 8:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

lingual kron eğimini soran soru var mesela, bir tane. insan linguale en eğimli olanı gidip işaretliyor tabii ki. onu çok kişi alt premolar diye işaretledi sanırım. Bir de perioda okkluzal travma dişeti oluğu sıvısını nasıl arttırmaz?? bence özellikle perio sorusu yanlış. TRAVMA DOS'u arttırır, enflammasyon olmasına gerek yoktur, Diş fırçalama DOS'u arttırabiliyorsa Travma hayli hayli arttırır.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2015 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
1. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız