Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Dus un senede 2 kez yapılması için istek
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Dus un senede 2 kez yapılması için istek
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 01, 2016 7:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın vekilim merhabalar. 2014 mezunu bir meslektaşınızım, diş hekimiyim.

Size belirtmek, bildirmek ve bütün bir diş hekimliği camiasına yardımcı olmanızı istediğimiz bir husus var. Bunun için bu yazıyı sizlere göndermek istedim.

Bildiğiniz üzere 2012 yılından itibaren Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı(DUS) adı altında bir sınav düzenlenmeye başlamış ve diş hekimliğinde sekiz dalda uzmanlık kabul edilmiştir. Aynı Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS) gibi senede iki kez nisan ve eylül aylarında yapılan sınav 2014 yılından sonra senede tek bir sınava düşürülmüştür. O da eylül ayında yapılmaktadır ki 25.09.2016 tarihinde bu senenin sınavı olmuştur. Ancak bu durumda benim şahsımın ve bu sınava giren ve emek veren diş hekimlerinin sıkıntıları vardır. Zira sınavın senede bire düşürülmesiyle insanlar dışarıda iş bulmak ve sınava hazırlanmak arasında ikilemde kalmaktadırlar. Dışarıda iş aramanız durumunda bizden "askerlik yapıp yapmadığımız", "devlete başvurup başvurmayacağımız", "DUS'a hazırlanıp hazırlanmayacağımız" gibi sorular sorulmakta ve bu durumda kimse askerliğini yapmamış ve ya devlete başvuracak olan ve ya DUS'a çalışmayı düşünen hekim çalıştırmak istememektedir. Öte yandan da sınavın senede bir kere olması sebebiyle sadece sınava çalışan ve dışarda çalışmayan hekimler hem ülke ekonomisine zarar sağlamaktadır hem kendi hayatlarını kurma yolunda risk almaktadır. Ayrıca da sınavın senede bir kez yapılması ve bu sınavı kazanamama durumunda hem diş hekimliği gibi el pratiğinin çok önemli olduğu bir alanda pratik kaybetmekte hem de dışarda iş bulma imkanları daha da zorlaşmaktadır.

Belirtmek istediğim bir diğer husus ise DUS'ta sadece 120 sorunun soruluyor olması ve bu soruların pek çok kez özensiz şekilde hazırlanıyor olmasıdır. Her sene 3 5 yanlış soru çıkan ve sınavda yapılan netler arasında aşırı sıkışmalar olan bir sınavın yeterince seçici olamayacağı aşikardır. Halbuki TUS'ta 240 soru sorulmakta ve en azından DUS'a nazaran daha seçici bir sınav hem de yılda 2 defa uygulanmaktadır.

Bu şartlar altında DUS'a giren ve girecek olan binlerce meslektaşınızın görüşü DUS'un tekrar senede iki kez uygulanması, soru sayısının arttırılması ve soruların daha seçici bir şekilde hazırlanması yönündedir.

Sizden istirhamım lütfen bu sorunlarımızı ilgili yetkililerle görüşmeniz ve ya meclis kürsüsünden özellikle DUS'la ilgili sorunlarımızı bildirmenizdir.

İlgileriniz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Bende bunu milletvekillerine yolluyorum arkadaşlar. Evet bu sınavın itirazları önemli ama bütün bir diş hekimliği camiası için DUSun senede 2 kere yapılması daha önemli lütfen destek verelim.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
mrdent
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 02, 2016 5:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar e devletten , bimerden tv lerden heryerden yazalım , tıpcılara gore mağduriyetimiz çok buyuk , en fazla 5 dk kaybederiz ama cok sey kazanabilirz
Başa dön
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 02, 2016 7:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mrdent yazmış:
arkadaşlar e devletten , bimerden tv lerden heryerden yazalım , tıpcılara gore mağduriyetimiz çok buyuk , en fazla 5 dk kaybederiz ama cok sey kazanabilirz

Aynen katılıyorum. Ben yukarda belirtilen milletvekillerinin dışında BİMER'e, sağlık bakanına ve cumhurbaşkanına da yazdım. Ne kadar çok kişi yazarsa o kadar farkındalık oluşturulur.

1 sene boyunca sınava hazırlanıyor ve dışarda malesef iş bulmakta zorlanıyoruz. Bir de üstüne özensiz ve az sayıda soruyla seçiliyoruz. ÖSYM'nin tutumunu belki değiştiremeyiz ama hiç olmazsa sınavı senede 2'ye çıkartıp ihtimallerimizi artırabiliriz.

O yüzden unutmayın ! Bunun sınavı kazanmakla ilgisi yok, mesleğimizin itibarıyla ilgisi var. Bunu düşünerek herkes elini taşın altına koyar umarım.
Başa dön
sveLto
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ekm 03, 2016 3:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

waters yazmış:
mrdent yazmış:

Aynen katılıyorum. Ben yukarda belirtilen milletvekillerinin dışında BİMER'e, sağlık bakanına ve cumhurbaşkanına da yazdım. Ne kadar çok kişi yazarsa o kadar farkındalık oluşturulur.

1 sene boyunca sınava hazırlanıyor ve dışarda malesef iş bulmakta zorlanıyoruz. Bir de üstüne özensiz ve az sayıda soruyla seçiliyoruz. ÖSYM'nin tutumunu belki değiştiremeyiz ama hiç olmazsa sınavı senede 2'ye çıkartıp ihtimallerimizi artırabiliriz.

O yüzden unutmayın ! Bunun sınavı kazanmakla ilgisi yok, mesleğimizin itibarıyla ilgisi var. Bunu düşünerek herkes elini taşın altına koyar umarım.
+1
Başa dön
mrdent
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Ekm 03, 2016 5:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

UMARIM BİRŞEYLER DEĞİŞTİREBİLİRİZ
Başa dön
lifedt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Ekm 03, 2016 10:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba diş hekimiyim diş hekimliği uzmanlık sınavının tıp uzmanlık sınavına eşdeğer olmasını istiyorum.Yılda iki kere olan sınavımızın neden yılda bir kez yapıldığını anlamış değilim.Ayrıca hemen hemen hepsi 300 400 sayfalık olan kitaptan sadece 4 -6 arası soru çıkması nekadar başarıyı ölçüyor olabilir.Tusun 20 yıl gerisinden ilerliyoruz neden sınav şartlarımız değerlendirilmiyor.Lütfen ilgili yerlere binlerce diş hekimi arkadaşımızın mağduriyetini iletin.Tek isteğimiz tus gibi oturmuş bir sistemi dus içinde uygulamanız.Geçen yılda aynı şikayetimiz devam ediyordu umarım bir an önce düzelir. bunu kendileri akıl etmeli aslında sonuçta tusu hazırlayanlar umarım düzelir bu saçmalıklar
Başa dön
ozggen
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ekm 07, 2016 6:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim bimer basvuruma gelen cevap Very Happy sadece tesekkurler yazmislar Smile
Başa dön
xylitol
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Ekm 07, 2016 8:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok manidar olmuş..bana en azından teşekkürle ilgili uzunca bir cümle kurmuşlar:)
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2016 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
3. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız