Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUS-Cerrahi
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUS-Cerrahi
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Dtysm
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 6:22 pm    Mesaj konusu: DUS-Cerrahi Alıntıyla Cevap Gönder

Mrb ben dus a hazirlenirken hep cerrahi diyerek hazirlandim, fakultedeyken de hep cerrahiyi hayal ederdim. Simdilerde uzmanlik mezuniyeti sonrasini da arastrmaya basladim ve ozel sektörde cok yerinin olmadığını gordum, ben de cok atik ve hasta potansiyelini rahat olusturabilecek biri degilimdir, bu yüzden şayet uzmanligi kazanrsam devlette calismayi düşünüyorum, ama cerrahi devlette en az kazandiran diye duydum doner vs, atamalarin durumlari da malum. Duygulari birakip mantiga gore hareket edip orto protez pedo gbi bolumlere mi yonelinmeli, ilerde pisman olmamak icin düşüncelernzi öğrenmek istedim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 6:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kim diyor özel sektörde cerrahinin yeri yok diye ?
Başa dön
Dtysm
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 6:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

waters yazmış:

Yaptigim nacizane arastirmalarm sonucu orto pedo protez uzmanliginin daha çok arandigi sonucuna ulastim. 'Yeri yok' ifadesini minor cerrahileri ztn kendini bu konuda gelistirebilen pratisyenler de yapıyormus anlaminda kullanmak istedim. Bu basligi da eger yaniliyorsam bunu gorebilmek icin actim.
Başa dön
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 6:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dtysm yazmış:
waters yazmış:

Yaptigim nacizane arastirmalarm sonucu orto pedo protez uzmanliginin daha çok arandigi sonucuna ulastim. 'Yeri yok' ifadesini minor cerrahileri ztn kendini bu konuda gelistirebilen pratisyenler de yapıyormus anlaminda kullanmak istedim. Bu basligi da eger yaniliyorsam bunu gorebilmek icin actim.

Valla hocam benim gördüğüm dışarda en fazla çantaya arananlar orto endo ve implantçı -dolayısıyla perio ve ya cerrahi-

Gene bir poliklinikte çalışması amacıyla ekip ortağı olarak arananlar pedo protez cerrahi.

Benim gördüğümde bunlar açıkçası. Yine pek çok kliniğin implant yapsa bile en azından gömülü için cerrah çağırdığını biliyorum.

Ama kastettiğiniz cerrahlık ortognatik yapayım ddy yapayım eklem yapayım kanser cerrahisi yapayımsa gerçekçi olalım bu alanlar şu anda türkiyede plastiğin tekelinde daha çok.
Başa dön
Varolcihan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 6:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

waters yazmış:
Dtysm yazmış:
waters yazmış:

Valla hocam benim gördüğüm dışarda en fazla çantaya arananlar orto endo ve implantçı -dolayısıyla perio ve ya cerrahi-

Gene bir poliklinikte çalışması amacıyla ekip ortağı olarak arananlar pedo protez cerrahi.

Benim gördüğümde bunlar açıkçası. Yine pek çok kliniğin implant yapsa bile en azından gömülü için cerrah çağırdığını biliyorum.

Ama kastettiğiniz cerrahlık ortognatik yapayım ddy yapayım eklem yapayım kanser cerrahisi yapayımsa gerçekçi olalım bu alanlar şu anda türkiyede plastiğin tekelinde daha çok.

Kısmen haklısın ama eklem,ortognatik cerrahi ve ddy neredeyse tum dunyada çene cerrahisinin (OMFS) ilgi alanı ve ulkemizde de o yonde bir gidis var,malum capada acilan cene yüz cerrahisi artık alım yapmıyor,periferde acilan cene yuz cerrahileri var ama onlar da etkin değil.Hatta adamlar bir ara biz neden implant yapamiyoruz diye agliyordu.Kanser cerrahisine gelince Bas boyun cerrahisi(KBB) bu ise bakar ki zaten dogrusu budur. Plastikciler de pastadan nemalanmak ister elbette ama bizim babalar(ACBİD) bu konuda oldukça hassas,yedirmediler,yedirmezler.

Konuyla ilgili faydalı bir site. MyOMS.org
Başa dön
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 6:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Varolcihan yazmış:
waters yazmış:
Dtysm yazmış:
waters yazmış:

Kısmen haklısın ama eklem,ortognatik cerrahi ve ddy neredeyse tum dunyada çene cerrahisinin (OMFS) ilgi alanı ve ulkemizde de o yonde bir gidis var,malum capada acilan cene yüz cerrahisi artık alım yapmıyor,periferde acilan cene yuz cerrahileri var ama onlar da etkin değil.Hatta adamlar bir ara biz neden implant yapamiyoruz diye agliyordu.Kanser cerrahisine gelince Bas boyun cerrahisi(KBB) bu ise bakar ki zaten dogrusu budur. Plastikciler de pastadan nemalanmak ister elbette ama bizim babalar(ACBİD) bu konuda oldukça hassas,yedirmediler,yedirmezler.

Konuyla ilgili faydalı bir site. MyOMS.org

Hocam elbette hemen hemen bütün dünyada ortognatik, ddy, eklem omfsye bağlı olmakla birlikte hemen hemen bütün dünyada;
1. Omfs tıp ve diş hekimliği ortak alanıdır ve diş hekimleri gerçekten ağır tıp rotasyonlarından geçerek bu eğitimi alırlar. (Drtusta bu konuda bir konu vardı ordan inceleyebilirsiniz ingilterede mi iskoçyada mı mesela sadece 8 ay genel cerrahi rotasyonu alıyormuş diş hekimleri)

2. Örneğin amerikada omfs bu işlemleri yapmak için yetkiliyken plastik cerrahi bu işlemleri yapamaz diye bir kısıtlama yoktur gene onlar da maksillofasiyal alanda çalışabilirler.

Ve bütün bunların üstüne bir plastik kongresinin bildirilerine bakın adamların malesef yıllardan beridir bu konuda çok daha fazla eğitim aldıklarını pratik yaptıklarını çok uç vakalarla uğraştklarını göreceksiniz. Bir de bunun üstüne diş hekimliği cerrahilerinin ancak köklü fakültelerinde bu tarz ağır cerrahilerin yapıldığını eklerseniz daha uzun yıllar bu alanların plastik ve kbb tekelinde kalacağı öngörüsünü taşıyorum ben.
Başa dön
Varolcihan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 9:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet bu konu plastikciler ve kbb arasinda da cok tartisilir,hicbir zaman da sonuca baglanamayacaktir ama cene cerrahisinin de bsso,lefort1,genioplasti ve segmental osteotomiler konusundaki bilgi birikimi ve vakalarini goz ardi etmek kendi meslegimize ve meslektaslarimiza saygisizlik olur.Bu bahsettigim prosedurler icin de oyle 8 ay genel cerrahi rotasyonuna gerek olmadigini dusunuyorum,ha eger lefort 2-3 ve kraniofasiyal cerrahiler de yapariz deniyorsa 8 ay da yetmez.

En son Varolcihan tarafından Cum Ekm 14, 2016 9:53 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
waters
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2016 9:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Varolcihan yazmış:
Evet bu konu plastikciler ve kbb arasinda da cok tartisilir,hicbir zaman da sonuca baglanamayacaktir ama cene cerrahisinin de bsso,lefort1,genioplasti ve segmental osteotomiler konusundaki bilgi birikimi ve vakalarini goz ardi etmek kendi meslegimize ve meslektaslarimiza saygisizlik olur.Bu bahsettigim prosedurler icin de oyle 8 ay genel cerrahi rotasyonuna gerek olmadigini dusunuyorum,ha eger lefort 2-3 ve kraniofasiyel cerrahiler de yapariz deniyorsa 8 ay da yetmez.

Hocam zaten problem bizim yapamayacağımız da değil aslında keşke tamamen omfs olarak bizim çene cerrahisine bağlansa bu işler ama baktığınız zaman sorun şurada adamlar sizden hep 1 adım önde kalıyor. Misal siz çenede görülen bir malign tümörü ameliyat edebilirsiniz ama baş boyun cerrahisi ilerlemiş lenf nodlarına yayılmış bir tümörü ameliyat edebilirken sizinkini de yapabilir. Dolayısıyla siz kbb plastiğin cerrahi seviyesine ulaşamazken onlar sizinkilere de girişebilirler.- ki özellikle istanbulda implant da yapan plastikçilerin olduğunu duymuştum. Ayrıca plastikçiler tukmos çekirdek müfredatlarına "diş çekimi"ni de koymuşlar.-

O yüzden benim söylemek istediğim çene cerrahı oldum tamam artık ben maksillofasiyalci olacam düşüncesiyle cerrahi seçiyorsa arkadaşlar sonradan hayal kırıklığına uğrayabilirler, akıllarında bulunsun.
Başa dön
Dtysm
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 15, 2016 2:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bilgileriniz icin tesekkurler, ben daha cok minor cerrahiler icin uzmanlik sonrasini merak ediyorum, tam gömülü, kirik , sinus lift vs
Başa dön
dtkrdnz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 12:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar sivas nasıl duyumu olan var mı?
Başa dön
Dtysm
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 1:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben de ege cerrahiyi cok merak ediyorum
Başa dön
Dthsn35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 2:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dtysm yazmış:

egede ögrenciyim.hasta yogunlugu çok fakat çok komp op lar yok. ortog.cerrahi vs pek yapılmıyor.
Başa dön
Hilumpulmonalis
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 2:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dthsn35 yazmış:
Dtysm yazmış:

egede ögrenciyim.hasta yogunlugu çok fakat çok komp op lar yok. ortog.cerrahi vs pek yapılmıyor.
pek değil hiç yapılmıyor.genel anestezi yok zaten.kistçi bizimkiler.implant ameliyatı bile stajda çok görmedim.hocam implant işi kursla olacak iş değil.pratisyenlerin hepsi bu işi beceremiyor.çünkü para para diye ölüp heryere implant yapmaya çalışıyorlar.o yüzden hayalinizden vazgeçmeyin derim.özelde de hasta hastayı getiriyor genelde.işini düzgün yapan adam aç kalmaz yani.bi detertrajın bile 10 hasta getirdiğini gördüm.toplumumuz hizmete aç gençler.tembellik etmez düzgün çalışırsanız cebiniz dolar hastanın da sizin de yüzünüz güler Very Happy
Başa dön
Dthsn35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 3:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hilumpulmonalis yazmış:
Dthsn35 yazmış:
Dtysm yazmış:

pek değil hiç yapılmıyor.genel anestezi yok zaten.kistçi bizimkiler.implant ameliyatı bile stajda çok görmedim.hocam implant işi kursla olacak iş değil.pratisyenlerin hepsi bu işi beceremiyor.çünkü para para diye ölüp heryere implant yapmaya çalışıyorlar.o yüzden hayalinizden vazgeçmeyin derim.özelde de hasta hastayı getiriyor genelde.işini düzgün yapan adam aç kalmaz yani.bi detertrajın bile 10 hasta getirdiğini gördüm.toplumumuz hizmete aç gençler.tembellik etmez düzgün çalışırsanız cebiniz dolar hastanın da sizin de yüzünüz güler Very Happy

hocam siz nereyi düşünüyorsunuz ben hazırlık sürecindeyim de Very Happy
Başa dön
Kushing
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 3:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtkrdnz yazmış:
Arkadaşlar sivas nasıl duyumu olan var mı?

Duyduğum kadarıyla sivas ve adıyaman ün yapmış ama kötü olarak 😀 Zaten sıralamalar da 2015 te bunu gösteriyor en son buralar kapadı cerrahide ..
Başa dön
Hilumpulmonalis
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 3:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dthsn35 yazmış:
Hilumpulmonalis yazmış:
Dthsn35 yazmış:
Dtysm yazmış:

hocam siz nereyi düşünüyorsunuz ben hazırlık sürecindeyim de Very Happy
kardeş hangimize sordun?bana diosan ben orto veya cerrahi yazacam.orto bayadır hayalim zorlayacam yani.ama cerrahi de gayet mantıklı bir seçenek yazacak adaylara duyrulur.artık herkes implant yapıo diye cerrahi seçmemek doğru değil.çoğu pratisyen implant işine para için atlıyor gördüğü heryere implant yapıyor.sonra işin içinden çıkamayınca hasta soluğu ya periocuda ya cerrahda alıyor.
Başa dön
Dtysm
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 3:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bir de akdeniz cerrahi hakkında bilgisi olan var mi

Ege icin bilgilendiren arkadaslara tskler
Başa dön
dtkrdnz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Ekm 24, 2016 4:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sıralamalara bakmamıştım şehir yakın diye sivası sormuştum haklısınız😊 teşekkür ediyorum
Başa dön
coD_
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 29, 2016 2:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dtysm yazmış:
Bir de akdeniz cerrahi hakkında bilgisi olan var mi

cerrahı hayalıyle mezunıyetımın 5. yılında dusa hazırlanıp kazandıgım iyi ki de tercıh ettığım dedıgım yer.

şu an bölümde 2 hocamız var malum durumlardan dıger hocalar uzaklastırıldı.Kalan iki hocamız da teorik ve pratik anlamda cok iyi olan,bıldıklerı her seyı asistanlarına ogreten ve yaptıran ,uzmanlık egıtımı ıcınde asıstanlarına her ımkanı saglamaya calısan(gerek yurt dısı gerek yurt ıcı egıtımler,kongreler vb.),her durumda asıstanını koruyan, kısacası hem hocalık hem abılık yapan ınsanlar.(yrd. doc alper sindel,yrd. doc mehmet ali altay)

asıstan ortamı genel olarak ıyı.cok sivri bır kişilik olmadıktan sonra buyuk,cözulmeyecek sorunlar yaşamazsınız.

yapılan işlere degıncek olursak su an mevcut bınada fızıkı ımkanlarımız cok ıyı degıl yenı bınada yataklı servıs,genel anestezi imkanları olcak fakat ne zaman bıtecegı belırsız.Genel anestezi hastalarına tıp fakultesınde bakıyoruz.özelde size iş yaptıracak her turlu cerrahıyı asıstanlık hayatınızda fazlasıyla yaparsınz mesela;her turlu gomulu operasyonu,endodontik cerrahiler,İMPLANT cerrahısıyle ılgılı tum işler(temel ve ileri cerrahiler),kist tedavileri,temel ortodontik tedaviler(SARME,plak ve vida uygulamaları vb.) ve henuz rutine bindirmesekte botox uygulamaları(bruksizm tedavısı amaçlı) asitanlar tarafından sık yapılır.

post-op yataklı servıs ıhtıyacı gerektiren cerrahıleri, tıp fakultesınden yatak temın etmek cok zor oldugu ıcın cok rutın yapamıyoruz malesef ama gunu bırlık taburcu edebılecegımız her turlu travma, ortognatik cerrahı,cerrahı gerektıren yumusak ve sert doku patolojileri gıbı işlemler rutın yapılmakta.

Her şeyden onemlısı bizde bu cerrahıler hocalarımız tarafından asıstanlara ogretılip yaptırılır.

gelıcek olan arkadaslara sımdıden hayırlı olsun ii gunlerde kalın.
Başa dön
Anhedonik
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 29, 2016 3:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Eskişehir cerrahi hakkında bilgisi olan var mı?
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> Genel Sohbet Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız