Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Üniversite-bölüm:yorum şeklinde tercihlere mi hazırlansak :)
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Üniversite-bölüm:yorum şeklinde tercihlere mi hazırlansak :)
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
peace6181
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Ksm 14, 2017 10:58 am    Mesaj konusu: Üniversite-bölüm:yorum şeklinde tercihlere mi hazırlansak :) Alıntıyla Cevap Gönder

En azından tercih sürecine fikir sahibi gireriz ..arkadaşlar illaki hepimizin kulağına bazı bölümler üniversiteler hakkında fısıltılar geliyor ..bunları paylaşsak, soru işaretlerini gidersek ..herkesin kafasında bir tablo oluşur diye düşünüyorum..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
DtEMA28
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Ksm 14, 2017 9:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bencede Mantıkli bu gidisle tercih donemi bir baskicak 1 haftada dusun dusun kafamiz kariscak en iyisi simdiden baslamak 😅
Başa dön
peace6181
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Ksm 15, 2017 12:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ellerine sağlık Smile cumhuriyet Üniversitesi tamam 👌🏻 😀
Başa dön
Dtkvrck
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 18, 2017 8:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet arkadaşlar bu başlık altından bilgi alışverişine devam edelim çok mantıklı
Başa dön
Dtbuggg1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 18, 2017 9:05 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ankara üniversitesi
Oral diagnoz: 6 eski hoca 3 yeni doçent var. Doçentler dünya tatlısı. Rahat bi bölüm çok rahat döner kasabilirsiniz. Tomografi ve ultrason cihazı mevcut. Biyopsi ünitesi var. Akademik yayın ve çalışma oranları çok fazla
Protez: azıcık aklı olan insan yazmaz. Geçen sene gelen 4 doktoralının da 4 ü bi ay sonra bıraktı. Çok fazla hoca var. Sürekli preklinik klinikte öğrenci bakmal derken vakit azalıyor kendin çalışman için. Ücretler yüksek hasta sayısı günden güne azalıyor
Tedsvi: ankaranın protezini bile yazın bu bölümü yazmayın. Bir anabilim dalı başkanı var adsm başhekiminden daha beter. Tek derdi para. Gözü hiç birşeyi görmez. Klinik çok küçük öğrenxilere bile yer yokken asistanlar hiç bulamıypr. Estetik olarak hiç birşey öğrenemezsiniz bazen kompozit bile tek renk kalıyor
Endodonti: diğer bölümlere göre nizpeten daha iyi. Hocaları daha iyi ve ilgili daha düzenli bir bölüm.
Pedo: minnoş hocaları olan ancak çok yoğun bir bölüm. Sedasyon ünitesi var. Vaka seminer olaylarına önem verirler
Perio: kliniği büyük ve ferah iki adet minör ameşiyathanesi var. Eğer hocanız izin verirsr implant ve diğer cerrahileri yaparsınız
Cerrahi: kim kime dum duma bir bölüm kimsenin kimseye yaptırımı yok herkes bildiğini okuyor. Çok yoğun genel ameliyat yapılıyor. Ameliyat yapan 3 4 hoca var diğerleri odadan çıkmaz. Lokal genel implant vs çok fazla yapılıyor.

Onun dışında okulun genel işleyişini sitesindeki yönergeden okumanızı öneririm. 6 aylık uzmanlık karneleri doldurulup imzalatılıyor. Belirli bir iş puanı var geçemediğinizde anınds soruşturma açılıyor. Mesai giriş ve çıkışlarında kart ile kontrol var. Buna uyulmadığında yıllık izinden kesiliyor. Döneri çok iyi ancak çok çalışmanız gerekiyor 4 bin 5bin ek döner alabilirsiniz çalışırsanız. Onun dışında köklü ve eski bir üniversiye olduğu için hocalardan hiç birşey öğrenemeyexeğinizi bilip ona göre yazın. Rahat olayım vs. Diyorsanız yazmayın
Başa dön
peace6181
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 18, 2017 10:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cumhuriyet☆
ORTODONTİ--2--> 79-79
PEDODONTİ--1--> 282
CERRAHİ-- 2--> 340-340
PROTEZ-- 1--> 368
PERİODONTOLOJİ-- 2--> 204-439
ENDODONTİ-- 5--> 418-461-478-489-499
RADYOLOJİ--1--> 619
RESTORATİF-- 2--> 657-657
Başa dön
peace6181
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 18, 2017 10:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

☆Ankara☆
ORTODONTİ--1--> 10
CERRAHİ-- 2--> 14-31
PERİODONTOLOJİ-- 1--> 107
PEDODONTİ--4--> 66-71-107-150
PROTEZ-- 6--> 97-129-150-163-192-223
ENDODONTİ-- 2--> 186-258
RADYOLOJİ--1--> 478
RESTORATİF-- 4--> 489-499-511-522
Başa dön
Obvious42
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 2:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tesekkurler arkadaslar Gaziantep ve Inönü hakkinda bilgisi olanlari da buraya bekleriz Smile
Başa dön
Dthsn35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 2:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ege Üniversitesi
Pedo: Okulda cok minnoş hocaların bulunduğu alandır. Sedasyon var genel anestezi için ege tıp kullanılıyor. 1-2 hoca sıkıntıdır. Genel olarak iyidir.çeşit çeşit vaka görürsünüz. Döner pek alamayabilirsiniz.
Perio: Okulun belki de en sivrilmiş bölümü. Iyidir bol bol ameliyat yaparlar.
Protez: Sıkıntı hocaları vardır. Gene de memnun olanlar vardı. Cok vaka görürsünüz.
Tedavi: Stresli bir branştır. Estetik vardır çalışılabilir. Hocaları genel olarak ılımlıdır. Bol bol vaka görürsünüz.
Endo: ilk 4-5 ay el aletleriyle sonrasında döner alet kullanırsınız. Eğitimleri ilk günden itibaren başlar.
Cerrahi:Genel anestezi yok. Bol bol kist implant gömük çekersiniz. Lokal anestezi altında yapılan her iş yapılır.
Oral: hiç erkek hocası ve asistanı yoktur. Döner odaklıdırlar ama eğitimi iyidir. Mutlu bir ortam, rahat:D
Yeni bina yapıldı, ne zaman acılır bilmiyorum. O olunca işler nasıl olur bilmiyorum ama daha iyi,daha geniş işler yapılacaktır. Içerisinde genel anestezi dahil her türlü imkan var.
Izmirde yaşamak isteyen herkesi bekliyoruz Smile
Başa dön
dtmehmet2
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 6:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İnönüden 2016 da mezun oldum biraz bahsedeyim
Cerrahi : 4 hocası var genelde fakültenin en sevilen en şen şakrak bölümüdür. Asistanlar ilk 3 ay en kıdemli asistanla birlikte öğrenci bakar ilk gelen asistanın diş çekimine vs en kıdemli asistan bakar sonrasında gömülü, apikal rezeksiyon, implant vs yaptırılıyor haftada bir gün ortognatik cerrahi günü bunu cerrahide yapan bir hoca var sadece asistanlara ne derece bilgi veriyor bilmiyorum ama çok donanımlı bir hoca kendisi
Endodonti: 3 hocası vardı biri gitti birini fetodan aldılar bir tane kalmıştı ama sonrasında doktoradan yetişen iki asistan hoca oldu adsm mantığıyla aynı durmadan yorulmadan hasta bakımı aletli konlu bitim filmi alıyor ilk 3 ay el aletiyle sonra da döner aletle çalışıyor asistanlar ünitler malzemeler on numara adec ünitler ve malzeme konusunda yok yok sadece kanal tedavisi yaparsınız endodontik cerrahi kısmına kimse girmez
Periodontoloji : 3 hocası vardı anabilim dalı başkanı ve eşi , doktoradan yetişmiş bir asistan hoca olmuştu asistanların en sevmediği 2 yılda sadece 3-4 frenektomi ,2-3 gingivektomi ve bir elin parmağını geçmeyen implant yapımını ifade ederek nefret ettikleri bir bölüm
Protez : 5 hocası vardı biri emekli oldu 2 sini fetodan aldılar birisi de doğum izninde ( olan hoca çok bilgili ama despot ne dersem o öğretmeyi çok sever ama bir o kadar da yağlanmayı seven bir hoca ne kadar yağ çekersen o kadar öğrenirsin ) diğer hocamızda ilk dusla gelen asistandı hoca oldu donanımı hakkında bişey diyemem ben mezun oldum o hoca oldu
durum böyle arkadaşlar
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
dtmehmet2
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 6:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Fırat Üniversitesinden bahsedeyim
bir arkadaşımın dediğine göre hastane denetlemesinde en düşük puanı almış daha A mı E mi bilmiyorum kapatılma yazısı yazılmış ama milletvekillerinin baskısı mı daha bişeyiyle ayakta duruyormuş şu an için bunları yazmamdaki amaç da inönü de asistan olan abi ablalarımız fıratta hoca ordan biliyorum
Endodonti: Sinan abimiz parmakları apex locaterden daha hassas mükemmel kanal yapan hayatımda gördüğüm en güzel kanalların sahibi bir abimizdi inönüdeyken hocalardan daha iyi yapıyordu hoca bazen ona soruyordu çok donanımlı bir insan
Ortodonti: Erdem abi pratiği ve teoriği çok iyiydi bizim üçüncü sınıfta tel bükmeyi adams falanı o öğretmişti öğreticiliği süper
Protez: bekir abi dünya tatlısı merhametli ama kullanıldığını hissettiği anda bi o kadar hissiz ve acımasız birine dönüşen bir insan bilgili ve öğretmeyi çok sever
periodontoloji: serkan abi var orda genelde hiç bişeyi takmayan sallamayan bi insan insanlık olarak çok iyi ama öğreticilik olarak ne katabilir bilmiyorum
diğer hocaları tanımıyorum arkadaşlar bişey demem doğru olmaz
aldığım diğer duyumlara göre oral diagnoz panoromik cihazları vs olmaığı için sadece sınırlı sayıda hastanın , fırat tıp da ki hocaların tanıdıkları eş dostu vs vs sine bakılan bir fakülte durumda diye biliyorum şu an
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
hotaruuu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 7:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtmehmet2 yazmış:
bir arkadaşımın dediğine göre hastane denetlemesinde en düşük puanı almış daha A mı E mi bilmiyorum kapatılma yazısı yazılmış ama milletvekillerinin baskısı mı daha bişeyiyle ayakta duruyormuş şu an için bunları yazmamdaki amaç da inönü de asistan olan abi ablalarımız fıratta hoca ordan biliyorum
Endodonti: Sinan abimiz parmakları apex locaterden daha hassas mükemmel kanal yapan hayatımda gördüğüm en güzel kanalların sahibi bir abimizdi inönüdeyken hocalardan daha iyi yapıyordu hoca bazen ona soruyordu çok donanımlı bir insan
Ortodonti: Erdem abi pratiği ve teoriği çok iyiydi bizim üçüncü sınıfta tel bükmeyi adams falanı o öğretmişti öğreticiliği süper
Protez: bekir abi dünya tatlısı merhametli ama kullanıldığını hissettiği anda bi o kadar hissiz ve acımasız birine dönüşen bir insan bilgili ve öğretmeyi çok sever
periodontoloji: serkan abi var orda genelde hiç bişeyi takmayan sallamayan bi insan insanlık olarak çok iyi ama öğreticilik olarak ne katabilir bilmiyorum
aldığım diğer duyumlara göre oral diagnoz panoromik cihazları vs olmaığı için sadece sınırlı sayıda hastanın , fırat tıp da ki hocaların tanıdıkları eş dostu vs vs sine bakılan bir fakülte durumda diye biliyorum şu an

Başa dön
hotaruuu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 7:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtmehmet2 yazmış:

Başa dön
senolk
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 8:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Katü 19 Mayıs Gaziantep Abant ve Bülent Ecevit hakkında bilgi rica ediyoruz
Başa dön
Dthsn35
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 8:26 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtmehmet2 yazmış:
Cerrahi : 4 hocası var genelde fakültenin en sevilen en şen şakrak bölümüdür. Asistanlar ilk 3 ay en kıdemli asistanla birlikte öğrenci bakar ilk gelen asistanın diş çekimine vs en kıdemli asistan bakar sonrasında gömülü, apikal rezeksiyon, implant vs yaptırılıyor haftada bir gün ortognatik cerrahi günü bunu cerrahide yapan bir hoca var sadece asistanlara ne derece bilgi veriyor bilmiyorum ama çok donanımlı bir hoca kendisi
Endodonti: 3 hocası vardı biri gitti birini fetodan aldılar bir tane kalmıştı ama sonrasında doktoradan yetişen iki asistan hoca oldu adsm mantığıyla aynı durmadan yorulmadan hasta bakımı aletli konlu bitim filmi alıyor ilk 3 ay el aletiyle sonra da döner aletle çalışıyor asistanlar ünitler malzemeler on numara adec ünitler ve malzeme konusunda yok yok sadece kanal tedavisi yaparsınız endodontik cerrahi kısmına kimse girmez
Periodontoloji : 3 hocası vardı anabilim dalı başkanı ve eşi , doktoradan yetişmiş bir asistan hoca olmuştu asistanların en sevmediği 2 yılda sadece 3-4 frenektomi ,2-3 gingivektomi ve bir elin parmağını geçmeyen implant yapımını ifade ederek nefret ettikleri bir bölüm
Protez : 5 hocası vardı biri emekli oldu 2 sini fetodan aldılar birisi de doğum izninde ( olan hoca çok bilgili ama despot ne dersem o öğretmeyi çok sever ama bir o kadar da yağlanmayı seven bir hoca ne kadar yağ çekersen o kadar öğrenirsin ) diğer hocamızda ilk dusla gelen asistandı hoca oldu donanımı hakkında bişey diyemem ben mezun oldum o hoca oldu
durum böyle arkadaşlar

hocam pedosu hakkında da bilgi alabilir miyiz?Smile
Başa dön
wonder
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 8:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yeni açılan birkaç yıllık fakülteler hakkında bilgisi olan var mı?
Başa dön
hsnak
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 9:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kırıkkale hakkında bilgisi olan var mı
Başa dön
Huffleclaw
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 11:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Erciyes;

Radyoloji: 2 tane hocası kaldı ama dünyanın en tatlı anabilim dalı başkanına sahip bölümü olabilir. muayene ağırlıklıdır ama tomografi, ultrasound var. rahat güzel bölümdür.
Cerrahi: okulun en isim yapmış bölümü, ama kemik kadrodan başka üniversitelere giden çok hoca oldu malesef. genel ameliyathane, lokal ameliyathane, yataklı hastane(sanıyorum türkiyede tek), ortognatik cerrahi... yok yok dünyanın vakasını görürsünüz ortamı da rahattır. ara sıra hastanede nöbet tutarsınız yatan hastalar olduğu için. bir de detay olarak plastik cerrahiye rotasyona giderler birkaç ay...
Perio: Biraz daha sıkıdır, denk gelen hocaya göre değişiyor asistanlık. Hocalarla sık sık ameliyata girersiniz,isterseniz implant da yaparsınız. fazla öğrenci bakmazsınız. asistana teorik olarak çok bişey katmadığını ders vermediklerini biliyorum ama pratik boldur.
Protez: Hocaları iyidir, ama prekliniktir öğrencidir sınavdır çok ıvır zıvırla ilgilenir asistanlar. Okulun kendi protez labı var, her şey yapılıp bir iki günde ünitinize gelir. sabitler hep cad-camle yapılır. kendi labı olduğundan teknisyenlere kolayca ulaşır sorununuzu çözersiniz. çok estetik yapıldığını görmedim ben. implantüstü yapılıyor bolca. Malzeme sorunu yok.
Tedavi: Hocaları asistanlarla iyidir, ama çok estetik yapılmaz yine biraz dolgu ağırlıklı çalışılır haftada bir filan öğrenci nöbeti gelir. öğrenciye matris onayı dahi verdiğiniz için nöbetler biraz yorucu geçer tahminim.
Endo: Hocaları iyidir asistanlarla birebir ilgilenir, hasta yoğundur, fazlasıyla ünit sıkıntısı yaşanıyor. onun dışında asistanlara malzeme sorunu yok öğrenciler de dahil herkes çatır çatır döner alet kullanır hocalar teknolojik aletlerin kullanıma teşvik eder asistanlar devamlı apeks locaterla çalışır
Orto: devamlı vaka sunarlar, soğuk bir ortamı vardır kutuplaşmalar olur sevilmeyenlerin uzmanlığı pek rahat geçmez. Ortognatik cerrahi, DDY çok görürsünüz cerrahide sık sık yapıldığı için. onun dışında çok bi fikrim yok açıkçası
Pedo: okulun en bomba bölümüdür. Öğrenciyi de asistanı da zorlar, bıktırır. her türlü malzeme imkan vardır asla ünit malzeme sıkıntısı yok ama değer mi bilinmez. Sedasyon ünitesi var, okulun genel ameliyathanesini de pedo devamlı kullanır kıdemli asistanlar sık sık hocalarla genele gider. ama bölümde inanılmaz bir kural merakı ve disiplin vardır istisnasız her şey kurallara bağlıdır klinikte uçan sinekten sorumlu asistan bile bellidir neredeyse Very Happy Kurallar devamlı her gün güncellenir takip etmek zorundasınız kurala uymayan asistanlara bile ceza verilir bir bakmışsınız nöbet cezası yemişsiniz Very Happy yapabilirim diyorsanız düşünün.

Erciyes genel olarak iyidir imkanları çok fazladır. Hastane yepyeni,altyapı-malzeme sıkıntısı yoktur. dışarıda bile göremeyeceğiniz çoğu şeyi görürsünüz. öğrenciye aeratör anguldurva dışında her malzemeyi veren güzel bir fakültedir hele asistanlar bu konulardan hiç sorun yaşamazlar. hasta yelpazesi çok geniştir 3-4 ilden hasta gelir. Ancak son bir yılda bir sürü hocasını kaybetti başka üniversitelere (özel) geçen çok hoca oldu. o yüzden bundan sonrası nasıl olur bilinmez.. genel olarak böyle inşallah size yardımcı olabilmişimdir Smile

En son Huffleclaw tarafından Sal Mar 06, 2018 6:44 am tarihinde değiştirildi, toplam 3 kere değiştirildi
Başa dön
peace6181
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 19, 2017 11:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ege☆
PERİODONTOLOJİ-- 1--> 49
PEDODONTİ--1--> 79
CERRAHİ-- 2--> 107-120
PROTEZ-- 3--> 120-150-186
RESTORATİF-- 3--> 431-439-534

İnönü☆
ORTODONTİ--3--> 50-61-66
CERRAHİ-- 2--> 192-213
PEDODONTİ--2--> 230-267
PROTEZ-- 1--> 368
ENDODONTİ-- 2--> 439-461
PERİODONTOLOJİ-- 2--> 418-478
RADYOLOJİ-- 1--> 565
RESTORATİF-- 2--> 511-636

Fırat☆
ORTODONTİ--5--> 79-89-89-97-97
CERRAHİ--1--> 431
PEDODONTİ--1--> 439
PERİODONTOLOJİ-- 2--> 454-522
PROTEZ-- 2--> 499 - 522
ENDODONTİ-- 2--> 534-545
RESTORATİF-- 2--> 565-597
Erciyes☆
ORTODONTİ--4--> 17-26-37-39
CERRAHİ-- 3--> 79-107-129
PERİODONTOLOJİ-- 5--> 50-89-186-192-192
PEDODONTİ--5--> 120-143-174-174-204
PROTEZ-- 3--> 230-246-258
ENDODONTİ-- 3--> 340-368-394
RESTORATİF-- 4--> 357-454-534-545
RADYOLOJİ--2--> 565- 636
Başa dön
dtmehmet2
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ksm 20, 2017 7:09 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dthsn35 yazmış:
dtmehmet2 yazmış:
durum böyle arkadaşlar

hocam pedosu hakkında da bilgi alabilir miyiz?Smile

hocam pedosunda 4 hoca vardı 2 si fetodan gitti diğeri doğum izninde en zalim hocası orda genelde hasta bakmaz istatistik çalışmaları falan gider hep asistanlar haftada 1 kere genel anesteziye gider tedavileri yapar dönerler tüm herşey yapabileceğiniz bir yer Smile
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız