Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - 2016 DUS HAKKINDA GERÇEK BİLGİ
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

2016 DUS HAKKINDA GERÇEK BİLGİ
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Odontoiatra
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Oca 29, 2018 11:27 pm    Mesaj konusu: 2016 DUS HAKKINDA GERÇEK BİLGİ Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar, 2016 DUS hakkında konuşulan doğru olmayan bilgilere karşı bu başlığı açma ihtiyacı duydum. Görüyorum ki 2017’ de de aynı mağduriyeti yaşayan meslektaşlarım var. Süreci adım adım anlatacağım.
Bildiğiniz gibi 2016 DUS sonuçları 16 Aralık’ta TUS sonuçlarıyla birlikte “yanlışlıkla” açıklandı ve netlerimin ciddi sayıda eksik olduğunu görmüş oldum. ÖSYM’ye yeniden inceleme için dilekçe gönderdim ve gelen cevap: “Bir yanlışlık yoktur.”
5 Ocak’ta nihai sonuçların açıklanmasıyla birlikte yine aynı ciddi net eksikliğim devam etti ve yeniden inceleme için dilekçe gönderdim, cevap aynı. Bu sırada avukatla da görüştüm ve ÖSYM’nin bu tarz konularda aynı cevapları verdiğini ve 10 gün içinde dava açmam gerektiğini söyledi. Bu davaların da “idari” dava olduğundan, duruşmalı-savunmalı olmadığını, avukatla dava açmanın bir şey değiştirmeyeceğini söyledi. Dava dilekçemi avukatla birlikte yazarak, mahkemeye verdim. Mahkeme dilekçemde hem net eksikliklerim hem de iptal edilen soruların değerlendirme dışı bırakılması konusu yer alıyordu.(2016 DUS sınavı uygulanmadan önce klavuzda iptal edilen soruların doğru sayılacağı yer almasına rağmen, sonuçlar açıklanmadan önce ÖSYM, iptal edilen soruların değerlendirme dışı bırakılacağıyla ilgili karar almıştı.)
Mahkeme sonucunda (Şubat ayında) kitapçığımın yeniden değerlendirilmesi reddedilirken, iptal edilen soruların “değerlendirme dışı bırakılması” yönünde karar alındı ve Haziran ayında sonuçlar iptal edilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak yeniden açıklandı. Ardından da yeni yerleştirme yapıldı.
Kitapçığımın incelenmesi reddedildiği için davamı, bilirkişi atanarak tekrar incelenmesi istemiyle danıştaya temyize *****ürdüm. ÖSYM de iptal edilen soruların doğru sayılması için temyize *****ürdü. Danıştay bilirkişiye gerek görmeksizin davamı yine reddetti, ÖSYM de iptal edilen soruların doğru sayılması isteğini kazandı. Sonuçta en son ÖSYM’nin bana gönderdiği tebligatta “iptal edilen sorular doğru sayılarak tekrar değerlendirme yapılmıştır” denildi. Yani tekrar başa döndük. Ama halen yeni bir değerlendirme göremedik, bunu hep beraber göreceğiz. Bu duruma göre ikinci yerleştirmelerin bir hükmü kalmadı.
Sözün özü çok yıpratıcı bir süreç geçirdim. Çok çok iyi bir puan beklerken yaşadığım bu durum psikolojimi aşırı derecede bozdu. Çünkü yapamamış olsam “seneye daha iyisini yaparım” mantığında olurdum. Ancak böyle bir durum karşısında insan kendini çaresiz hissediyor ister istemez.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Glutamat
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 1:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

2. Yerleştirmelerin hükmü kalmadı derken. Anlayamadım.
Ne olabilir ki 2. Yerleştirmeyle atananlara
Başa dön
Odontoiatra
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 2:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Temyiz sonucunda mahkemenin 2. yerleştirmeye sebep olan kararı bozuldu. 2. yerleştirmeyle yerleşen adayların puanı geri alınmış oldu yani, bundan sonraki süreçte ne olacağını kimse bilmiyor. Şubatta karar çıkan mahkemeyi haziranda uygulayan ösym, temyizden çıkan bu kararı ne zaman uygular bilemiyorum. Yeni yerleştirme de olabilir.
Başa dön
lorenz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 2:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yeni bir yerleştirme olabilir dediğiniz gibi ama verilen hak geri alınamaz 2. yerleştirmede başlayan asistanlara hiçbişey olmaz
Başa dön
Viya
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 3:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Başına gelenler için üzüldüm, bizim de sonumuz böyle olacakmış gibi duruyor ama yine de ösym yi beklemektense dava açmak daha mantıklı geliyor bana. Rica etsem dava dilekçeni yollayabilir misin? diğer başlıktaki arkadaşlar da dava açmayı düşünüyorlar. Herkes yeni mezun ve maddi açıdan avukatla dava açmamız zor malesef. Yardımcı olursan sevinirim.
Başa dön
Odontoiatra
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 3:39 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dilekçemin örneğini göndereyim, siz kendinize göre düzenlersiniz. Mail adresinize gönderebilirim.
Başa dön
Palisades
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 3:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hocam yeni bir yerleştirme olur mu süreci nasıl takip edebiliriz nerden Bilgi alabiliriz
Başa dön
brl08
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 4:29 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

peki bu süreçte kendi cevap anahtarınızı inceleyebildiniz mi
Başa dön
Odontoiatra
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 5:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cevaplarımdan yüzde yüz emin olduğum için öyle bir isteğim olmadı.
Başa dön
Gokalp
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 5:26 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sözüm meclisten dışarı ama keşke cevap anahtarınıza baksaydınız. Çünkü her sene böyle cevaplarımdan yüzde yüz eminim diyen kişiler cevap anahtarlarını gördüğünde yanlış işaretlediklerini görüyor. Doğru biliyor ama yanlış işaretlemiş boş bırakmış vs gibi. Bu seneki tusta yaklaşık 200 kişi netlerimiz düşük geldi diye itiraz dilekçesi vetmişti bir çoğu da ankaraya geldi aynı gün.Ösym 2gün sonra cevap anahtarlarını yayınladığında ise HEPSİ bi hata olmadığını gördü. Bir de 2017 dusta zaten cevaplar yayınlandığında herkes girip kendi cevap anahtarını görüyordu. Ama bir arkadaşımız dentdusa yazdığı için kimse girip kendi bakmadı. Zaten elektronik olduğu için bir cevap anahtarı yok neye bakacaksınız ki ? Eminseniz kovalayım peşini ama ösymde şu kadar sene bir sürü sınav yapılmış hiç duydunuz mu yanlış hesaplandı diye. Bir kere ygsde oldu onda da ösym kendi söyledi zaten ve düzeltme yaptı.
Başa dön
Odontoiatra
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 5:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Birincisi emin olmadığım bir şey için o kadar para verip dava açıp, sonra da temyize gitmezdim.İkincisi de 20 netimi yanlış hatırlayacak kadar zeka seviyemin düşük olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca merak ediyorum, o 200 kişiyle tek tek konuştunuz da mı “hepsi”nin hata bulmadığını biliyorsunuz.
Başa dön
Glutamat
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 5:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Odontoiatra yazmış:
Temyiz sonucunda mahkemenin 2. yerleştirmeye sebep olan kararı bozuldu. 2. yerleştirmeyle yerleşen adayların puanı geri alınmış oldu yani, bundan sonraki süreçte ne olacağını kimse bilmiyor. Şubatta karar çıkan mahkemeyi haziranda uygulayan ösym, temyizden çıkan bu kararı ne zaman uygular bilemiyorum. Yeni yerleştirme de olabilir.

3. Yerleştirme olacak mı, elimizden bi şey geliyorsa irtibatta olabiliriz hocam. İnşallah sizin de mağduriyetiniz en kısa zamanda giderilir düzeltilir.
Başa dön
Hugoo
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 5:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gokalp yazmış:
Sözüm meclisten dışarı ama keşke cevap anahtarınıza baksaydınız. Çünkü her sene böyle cevaplarımdan yüzde yüz eminim diyen kişiler cevap anahtarlarını gördüğünde yanlış işaretlediklerini görüyor. Doğru biliyor ama yanlış işaretlemiş boş bırakmış vs gibi. Bu seneki tusta yaklaşık 200 kişi netlerimiz düşük geldi diye itiraz dilekçesi vetmişti bir çoğu da ankaraya geldi aynı gün.Ösym 2gün sonra cevap anahtarlarını yayınladığında ise HEPSİ bi hata olmadığını gördü. Bir de 2017 dusta zaten cevaplar yayınlandığında herkes girip kendi cevap anahtarını görüyordu. Ama bir arkadaşımız dentdusa yazdığı için kimse girip kendi bakmadı. Zaten elektronik olduğu için bir cevap anahtarı yok neye bakacaksınız ki ? Eminseniz kovalayım peşini ama ösymde şu kadar sene bir sürü sınav yapılmış hiç duydunuz mu yanlış hesaplandı diye. Bir kere ygsde oldu onda da ösym kendi söyledi zaten ve düzeltme yaptı.
2017 tus ve 2010 tusu eksik netler diye google dan aratırsanz zaten görürsnz.ayrıca bu ülkede yanlışlıkla savaş uçağı düşüyor ilk defa e sınav yapılan bir sınav da bilgisayarın yanlış okumama ihtimalini kim yok sayabilir.daha geçen sene lysde sanırım 1000 kişi puanları yetmediği halde yüksek yerlere yerleşti puanları yettiği halde yerleşmeyenler de oldu haberlere çıktı kaçgün yani sonucta bu yerleştirmeyi de bir bilgisayar programı yapıyor bu kadar basit bişeyde hata olurken netletirin düşük gelmesi de bu ülke şartlarında gayet normal bence. Sözüm meclisten dışarı bu arada
Başa dön
Odontoiatra
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 6:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Glutamat yazmış:
Odontoiatra yazmış:

3. Yerleştirme olacak mı, elimizden bi şey geliyorsa irtibatta olabiliriz hocam. İnşallah sizin de mağduriyetiniz en kısa zamanda giderilir düzeltilir.

Bilemiyoruz, bekleyip göreceğiz. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.
Başa dön
Dtrahime
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 6:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gokalp yazmış:

200 kişinin HEPSI diye belirtmeniz anlattiginiz o kadar şeyi biraz sacmalastirmis. Basiniza gelmemis bir senaryonun ahkam kesicisi olmayiniz lutfen.
Başa dön
Dtorto
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 7:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hocam bir bilgi olursa facebooktaki gruptanda paylaşabilir misiniz
Başa dön
Karas
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 7:43 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Anlamadığım kısım temyizde ösym neden iptal edilen soruların doğru kabul edilmesini istedi bir kaç ay önce iptal soruların değerlendirme dışı bırakılması için karar vermemiş miydi? Aydınlatabilirseniz çok sevinirim
Başa dön
Odontoiatra
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 7:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Karas yazmış:
Anlamadığım kısım temyizde ösym neden iptal edilen soruların doğru kabul edilmesini istedi bir kaç ay önce iptal soruların değerlendirme dışı bırakılması için karar vermemiş miydi? Aydınlatabilirseniz çok sevinirim
ÖSYM’nin bana temyiz sonucu gönderdiği tebligatta “iptal edilen sorular doğru kabul edilerek tüm adaylar yönünden yeniden değerlendirme yapılmıştır.”dendi. Bu durumda yeni yerleştirme yapma olasılığı yüksek. Bu durumu önceden bilin diye bu platforma yazdım. Yeni gelişme olursa hep birlikte öğreneceğiz zaten, benim de bilgim bu kadar. Umarım olumlu gelişmeler olur. ÖSYM’nin uyguladığı bir mahkeme sonucunu niçin temyize verdiğini ben de henüz anlamış değilim.
Başa dön
spondane
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 30, 2018 11:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sınava başvurduğunuz kılavuzda yanlış sorular doğru kabul edilecektir yazıyordu. Ancak ösym sınavi uyuladiktan sonra bundan böyle yanlış sorular değerlendirme dışı bırakılacaktır gibi bir karar aldı.
Sonrası ösymnin hatası ve arapsaci..
Başa dön
Trofoblast
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Oca 31, 2018 1:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Eğer böyle bişey varsa bizi bilgilendirrmisiniz hocam karar ne zaman ıygulanır
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız