Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - PEDO PERİO ENDO karmaşası
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

PEDO PERİO ENDO karmaşası
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
desmond
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 3:56 am    Mesaj konusu: PEDO PERİO ENDO karmaşası Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar biraz geç kalınmış bir soru belki ama hala ne yazacağıma karar veremedim siz ne yapardınız?devlette çalışıyorum ve mesleğimi çok çok severek yaptığım söylenemez. halkımızın genel olarak sosyoekonomik durumu ve hekimlerimizin çalışma şartları belli. uzmanlık yapılacaksa en temiz ve mantıklısı orto diye düşünmekteydim. fakat halihazırda orto yazacak puanım yok tekrar hazırlanmayı da düşünmüyorum.
periferde pedo/ perio belki cerrahi batıda endo/radyoloji yazma imkanım var.
PEDO gelecek vadetmesi ve pek çok işlemi yapma imkanı olması itibariyle cezbedici fakat bir ömür çocuklarla nereye kadar sorusunu beraberinde getiriyor
PERİO cerrahi branş olması implant yapma imkanı nedeniyle mantıklı fakat detertraj vs çokta sevemiyorum ayrıca devlette biraz kısır kalıyor ve özelde pekte aranmıyor gibi bi algı oluştu bende..?
ENDO yine bir ömür yapılırmı ve değermi sorusu?
RADYOLOJİ batıda bi üni için değermi daha iyi bölümler var..?
CERRAHİ zevkli ama çoğu zaman stresli ve yorucu
PROTEZ i nedense pek düşünemiyorum devlettte total parsiyel teyzeler amcalar soğuttu beni
hangisini severek yaparım derseniz hepsinden biraz:) benim durumda olan yada şu karanlık durumdan aydınlığa çıkaracak değerli yorumlar varsa yazarsanız sevinirim Smile
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Faik06
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 4:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ne içinden geçiyorsa onu yaz. Perio şöyle kötü diyorlar ben daha zengin olmayanı görmedim. Vay endo çok sabır diyorlar ama vazgeçen istifa eden görmedim. Oturduğunda hangi işi yapmaktan çok zevk alıyorsanız bence onu seçin derim.uzun vadede devlet veya özel bize ne göstereceği belli olmaz sürekli sistem değişiyor pozitif olmakta fayda var hangi alanı seçerseniz seçin
Başa dön
argeste
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 5:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

özel düşünüyosanız ben protez derim, kurslarla implant yapmayı da öğrenirseniz gayet iyi bi kombinayonu tamamlamış olursunuz. özelde sonuçta devlet gibi sürekli t/t hastası bakmayacaksınız daha estetik ön planda ön bölge restorasyonlarla gayet güzel kazanabilirsiniz.
Başa dön
Rumzz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 6:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Şimdi şöyle bir durum var özelde çalışacaksanız evet protez olabilir. Ama kimse özelde artık protez uzmanı aramıyor. İyi bir teknisyeni olan klinik sahibi kendi yapıyor. Neden çok paralı bir işi başka birine yaptırsın ki. Artık özelde en az aranan uzmanlardan biri protez uzmanı. Ha derseniz ki kendi kliniğimi açacağım o zaman mantıklı olabilir.
Artık cerrahlar da büyük şehirlerde çok fazla özelde iş imkano bulamıyor. İmplant yapmak iki kursa bakıyor çünkü ve gene parası çok klinik sahibi çok komplike olmadıkça kendi yapıyor.
Özelde en çok iş yapan endo ve pedo peki neden? Endoda sizi çağırdıklarında işte ön diş yap vs olmuyor zaten en zor sıkıntılı hastayı veriyorlar. Şöyle düşünün stajda yapmadığınız ancal ısrarla hastanın kurtaralım dediği diş için ne diyorsunuz bir de özele gidin. Çünkü özelde onu yaparlar. Bir tek diş için faiş fiyat veren hastalar var. Klinik sahibi bununla uğraşmak istemiyor uzmana devrediyor. Hastaya karşı prestiji artıyor bu bir. Hastayı elinde tutuyor. Kanalla uğraşmış olmuyor. Bu mantıkla çantası çok. Amelelik işini başkasına yaptırıyor yani kısaca
Pedoda aynı mantık klinik sahibi neden kendi uğraşsın hem uzman çağırıyor hastaya bunun havasını atıyor bu bir. Hastayla kendi uğraşmıyor. Aile çocuğunı tedavi eden doktora ilah gözüyle bakıyor. Kendi de o kliniğe tedavi oluyor vs

O yüzden şuan pedo ve endo prestijli çünkü çok mantıklı. Bir de pedoyu şöyle düşünün pedo ya hasta şu dolgum olmamış demez ki çocuk. Ağrısı olmasın tamamdır. Her bölümden biraz işte güzel.

Onun dışında perio konusuna gelirsek cerrahi kısmını öğrendiğinizde gerçekten çok prestijli bir bölüm. İmplantı bir cerrahtan daha iyi bilir. Cerrah gibi birşeyleri yok etmiyor yerinde tutmaya çalışıyorsunuz hastanın gözünde bunun prestiji yüksek
Başa dön
cemsbond
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 8:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ya ben şu "periocu implantı daha iyi yapıyor daha titiz çalışıyor" düşüncesini anlayamıyorum. Perio yazacak olanlar gittiğim üniversitede implant öğrenir miyim kaygısı yaşıyorlar, cerrahide ise en kötü üni için bile genel anestezi ortognatik yok ama implant falan rahat yaparsınız deniyor. Yani daha çok imkan var cerrahide implant öğenme yönünden. Ayrıca titiz çalışma mevzusu biraz hekime kalan birşey diye düşünüyorum yani o kadar operasyon yapan cerrah diş etine dikkat ederek çalışabilir de gayet. Perioda cerrahın bilmediği bir teknik mi öğretiyolar anlamıyorum. Ha sdg bdg flap periocu daha çok yapıyor ona birşey demiyorum ama direk implant konusunda periocu daha iyi yapıyor düşüncesi saçma geliyor.
Başa dön
watersome
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 8:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Peki endoda sizce alet işler el övünür mü, döner alet, apex locator, loop bunlar üst 7'ye 8'e yapacağın kanalı ne kadar konforlu hale getirir, ne kadar çekilir kılar. özelde sürekli en sıkıntı dişler mi iletilir uzmana, bunlarla uğraşmak bıktırır mı?
Başa dön
ortobro
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 8:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

..

En son ortobro tarafından Prş Mar 01, 2018 5:57 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Rumzz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 8:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Özel sektörde çantacılık dediğimiz durumu en rahat ve çok yapanlar endo ve pedocular. Endo yapıyorsun işte başkasının kurtaramam dediği dişi sen halledince hastanın gözünde kralsın. Pedo da arkadaşın dediği gibi piremsese bakıyorsunuz baştacısınız o yüzden çantası inanılmaz. Şuan en az çanta cerrahi ve protezde var. Esas paralı işleri klinik sahipleri kimseye kaptırmak istemiyor. Eğer puan durumunuz uygunsa yapıştırın endo pedo perio
Başa dön
Glutamat
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 9:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Özel sektördeyim, ameliyatı da kendimiz yapıyoruz çocuklara da kendimiz bakıyoruz, kanallara da kendimiz giriyoruz Smile
Şu an tek orto var , merak edilmesin onun da kursu var çok da şey değil yani Smile
Hasta , toplum bu uzmanlığı anlayana dek 10-15 sene geçer diyorum. O zamana dek zaten biz yaşlanırız ve dişhekimliği de biter.
Ha bitmez diyenler de ftrci ve eczacıları iyice araştırsın.
En dandik illere bile diş fakültesi açılıyor. Bu kadar mezun verdikten sonra kıymeti nereye kadar geriler kestirmek zor değil. Ayrıca 50 mezun veren yerler 100, 100 mezun verenler 200 mezun vermeye başladı. Üniversite sayısıyla çarparsanız bu mesleğin fazla zamanı kalmadığını anlarsınız.
Başa dön
Gargamel
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Şub 13, 2018 10:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Glutamat hocam şu durumda siz ne düşünüyorsunuz merak ettim, yazdıklarınızı okuyunca biraz karamsarlık başladı çünküSmile
Başa dön
Glutamat
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 3:12 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gargamel yazmış:
Glutamat hocam şu durumda siz ne düşünüyorsunuz merak ettim, yazdıklarınızı okuyunca biraz karamsarlık başladı çünküSmile

Başlık hakkındaki yorumumu soruyorsanız neyi çok seviyorsanız ve hangi ilde 3-4 sene yaşarım diyorsanız orayı yazın.
Başa dön
Gargamel
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 4:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yok siz kendiniz ne tercih edeceksiniz merak ettim mahsuru yoksa
Başa dön
marco
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 6:28 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

pratisyen olup orto yapan kaç kişi tanıyorsunuz gerçekten merak ediyorum?Benim bildiğim fazla yok çünkü de
Başa dön
Glutamat
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 6:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

2 kişi tanıyorum. Allah kısmet ederse ben de gireceğim
Başa dön
Glutamat
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 6:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ayrıca dişhekimi olmayıp implant yapan da bikaç kişi tanıyorum. Yani çok da seyi yok bu işlerin
Başa dön
senolk
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 7:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bende gecmiste pratisyen olduğu halde orto yapanlar arasindayim. Yapılmayacak birşey değil. 6 kur eğitim aldım ve dişsel her vakayı yapabildiğimi iddiia ederim. Şu anda devlette yım. Devlete geçme amacım dus a hazırlanıp uzman olabilmek. 15 senelik hekimin ve bu 15 sene içinde piyasa o kadar farklılaştı ki 5-10 sene sonra neler olacağını kimse kestiremiyor. Bu sebeple her ne şekilde olursa olsun bir etiketiniz olmasını her ne kadar piyasadaji her işi yapabilsenizde isminizin önünde dt ye ek olarak bir unvan daha bulundurmanizi bir abimiz olarak tavsiye ediyorum
Başa dön
ProDentisTR
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 7:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

marco yazmış:
pratisyen olup orto yapan kaç kişi tanıyorsunuz gerçekten merak ediyorum?Benim bildiğim fazla yok çünkü de

8 senelik mezunum. Pratisyen olarak 4 senedir orto yapıyorum ve orto yapan pratisyen; abartı olmasın 10larca kişi tanıyorum. Tabi kurslara gitmiş olmanın da verdiği tanışmışlık var. Türkiyede 4 farklı firmanın ortodonti eğitim programı var hatta yurt dışı ayaklı olanlarda var.ama hiç birisi sizi orto uzmanı yapmıyor. Hasta ise uzman istiyor, istemesi de yıllar içerisinde arttı,artmaya da devam edecek. Bu işi daha yıllarca yapacaksak, yapmak istediğiniz bölümü yazın.
Başa dön
Darbzen
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 7:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cerrahi uzmanlığını tamamlayıp dışarıda ortognati yapan tanıyor musunuz ? Yakın bi zamana kadar tek hedefim cerrahiydi ama eğer piyasada sadece basit işler yapılacaksa bana göre gram mesleki tatmini olmaz. Diger yaptığı işlerinse 4 yıllık eğitime değeceğini düşünmüyorum.
Başa dön
Glutamat
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 8:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cerrahi uzmanıyla çalıştım , yaptığı işler vasattı.basit alveolar cerrahi işleri , komplikasyonsuz en fazla para getiren işleri yaptı.
Ortognatiyi geçtim , travma gelse fakülteye gönderiyor çünkü risk almıyordu. İmplant gömülü rezeke; sadece bu kadar basit işleri dolgu yapan her dişhekiminin yapacağını düşünüyorum. Hata olur komplikasyon olur tabi ki ama cerrahda da oluyor üzerine üflemiyor.
Ne demek istediğimi özelde çalışırsanız ve deneyim kazanınca anlarsınız. Açıkça söylüyorum pratisyen dişhekimi olamaz. Korkak dişhekimi olur, tecrübesiz olur, eğitimsiz olur. Ama pratisyenlik bizde yok.
Bence bu polikliniğe endocu çağıran klinikler önce odrcileri çağırsın kliniklerine. Cerrah çağıranlar da mesleği bıraksın bence.
Başa dön
mhmt41
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Şub 14, 2018 8:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Glutamat yazmış:
Cerrahi uzmanıyla çalıştım , yaptığı işler vasattı.basit alveolar cerrahi işleri , komplikasyonsuz en fazla para getiren işleri yaptı.
Ortognatiyi geçtim , travma gelse fakülteye gönderiyor çünkü risk almıyordu. İmplant gömülü rezeke; sadece bu kadar basit işleri dolgu yapan her dişhekiminin yapacağını düşünüyorum. Hata olur komplikasyon olur tabi ki ama cerrahda da oluyor üzerine üflemiyor.
Ne demek istediğimi özelde çalışırsanız ve deneyim kazanınca anlarsınız. Açıkça söylüyorum pratisyen dişhekimi olamaz. Korkak dişhekimi olur, tecrübesiz olur, eğitimsiz olur. Ama pratisyenlik bizde yok.
Bence bu polikliniğe endocu çağıran klinikler önce odrcileri çağırsın kliniklerine. Cerrah çağıranlar da mesleği bıraksın bence.

Abi çalışmazsın cerrahla endocuyla yaparsın kendin. Niye uzman çağıran mesleği bırakıyor onu anlamadım
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2017 DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız