Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - 2012 DUS Hatalı ve Tartışmalı Sorular?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

2012 DUS Hatalı ve Tartışmalı Sorular?
Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2012 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
DUSunuyorum
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Nis 24, 2012 11:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tedavi bölümünde bir soru ''aşagıdakilerden hangisi laser flourosans curuk goruntuleme yontemidir'' dir
cevaplarda QLF ile birlikte DIAGNOdent de vardı.ikisi de laser flourosans curuk goruntuleme yontemi diye biliyorum.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dtmkose1
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Nis 24, 2012 11:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

O soruda transiluminasyonla ilgili bişerler de geçmiyormuydu?
Başa dön
brad_pitch
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Nis 30, 2012 4:39 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

lizozimli soru
Başa dön
burcug
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Nis 30, 2012 5:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

DUSunuyorum yazmış:
Tedavi bölümünde bir soru ''aşagıdakilerden hangisi laser flourosans curuk goruntuleme yontemidir'' dir
cevaplarda QLF ile birlikte DIAGNOdent de vardı.ikisi de laser flourosans curuk goruntuleme yontemi diye biliyorum.

kesinlikle katılıyorum dusdatanın kitabındaki açıklamaları okuyunca qlf de dogru oluyor
Başa dön
dt.neslihan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Nis 30, 2012 8:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

lazer sorusunun hatalı olduğunu düşünüyorum.
lizozimli soru da ilginç geldi açıkçası
Başa dön
dr.Zamig
DentDus Moderatörü
DentDus Moderatörü

MesajTarih: Pts Nis 30, 2012 8:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar, lütfen hatalı olarak görduyünüz soruların numaralarını yazmanızı rica ediyorum.
dt100
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Nis 30, 2012 8:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

temel bilimler soru15
klinik soru 8-9-14-17-61
ayrıca ösym sınavlarında marka sormak yasaksa patlar nasıl sorulabiliyor (soru67)
Başa dön
gknr
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Nis 30, 2012 10:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

klinik bilimler : 8-9-16-17-61

dıagnodent kavo marka cihaz diye biliyorum textbookta adının geçtiğini sanmıyorum(soru 9)
http://www.kavo.com/Products/Dental-Instruments/Preventative-instruments/DIAGNOdent-pen-2190.aspx

ayrıca kanal dolgu patlarıyla ilgili soruda şıklar marka değil mi, reklam almıyolardır heralde Question (soru67)

En son gknr tarafından Sal May 01, 2012 3:00 am tarihinde değiştirildi, toplam 3 kere değiştirildi
Başa dön
thhriller
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Nis 30, 2012 11:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Klinik bilimler 17.soru. overdenture sorusu. Disler agizda tutuldugu icin psikolojik travmayi azaltan bir protez cesididir. Cevaba sasirdim dogrusu.
Başa dön
oktemmm
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal May 01, 2012 12:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

14. soru bır kere dahılıye sorusu bızle ne ılgısı var Smile
soru 2 amalgam sorusunda restorasyon kırılırsa ,asınırsa ,sekonder curuk ve hassasıyet varsa uzun sure kullanamam.. korozyon olsa bıle yıllarca kullanılır korozyondan kacınılmaz dıgerlerınden etkısı azdır.
soru 9 ıkı dogru var dıagno dent ve qlf..
soru 8 bende anlamadım cevabı
soru 17 overdenture estetıktır demek sacmalık olur agzında ıkı dısı kalmıs bırının o ıkı dısı ustune yapılan protez totalden daha mı estetık?
soru 22 kemık ve yumusak doku nekrozu rıskı dırek kanlanma ıle ılgılı nasıl tek dıs cıkarılan wasmund le forte 2 den daha cok olur anlamıs degılım tum cerrah arkılerede sordum onlarda le forte 2 dıyor Sad(
soru 37 hocalar ıslarla derslerde down sendromunda makroglossı yok dıyorlardı tuscularada oyle ogretılmıs sarkık dıl var ama dıl buyuk deıl o soruda yanlıs benden bu kadar Smile
Başa dön
tigriss
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal May 01, 2012 2:39 am    Mesaj konusu: hatalı sorular.. Alıntıyla Cevap Gönder

merhaba,dişhekimleri olarak hakkımızı aramak konusunda her zaman ki gibi yine pasif olduğumuzu düşünüyorum..şahsen eylül de sınava tekrar girsem netlerimi bir miktar artıracağıma düşünmeme rağmen bu sınava birkaçkez daha girsem yine yanlış işaretlerim dediğim sorular var,yani cevaplarını anlayamadığım..
mesela laser flouresans teşhis sorusunun bariz 2 tane doğru cevabı var,ben qlf:quantitative laser flouresans 'ı işaretledim..
artroskopi kontrendikasyonları sorusunun cevabının yalnız enfeksiyon olması gerekmez mi?ankilozda neden artroskopi yapılmasın?
estetiğin korunması gereken hastada lingualize oklüzyon nasıl cevap olur,lingualize oklüzyonda bukkal tüberküller uçurulmaz mı?ben çift taraflı balanslı oklüzyonu işaretledim,buradan dershane hocalarımızı soruları irdelemeye çağırıyorum..saygılarımla..
Başa dön
tigriss
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal May 01, 2012 2:50 am    Mesaj konusu: hatalı sorular.. Alıntıyla Cevap Gönder

soru numaraları klinik bilimler 9,14 ve 27 nolu sorular..ayrıca klinik bilimler 61. sorunun açıklamasını da hocalarımızdan büyük bir merakla bekliyorum..dentinin su içeriğinde azalma olmaz mı?
Başa dön
oktemmm
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal May 01, 2012 3:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

http://www.inspektor.nl/dental/qlfmain.htm
qlf nın lıght flourasence olan acılımıda varmıs sanırm osym yıne sanırım daha dogru mantıgına gıdıp ıptal etmez sunu kasttettım der gıbı gelıyor.. ama sonucta bunlar tıcarı ısımler !
Başa dön
damla
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal May 01, 2012 4:39 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

soru 17 overdenture estetıktır demek sacmalık olur agzında ıkı dısı kalmıs bırının o ıkı dısı ustune yapılan protez totalden daha mı estetık?
soru 22 kemık ve yumusak doku nekrozu rıskı dırek kanlanma ıle ılgılı nasıl tek dıs cıkarılan wasmund le forte 2 den daha cok olur anlamıs degılım tum cerrah arkılerede sordum onlarda le forte 2 dıyor (
soru 37 hocalar ıslarla derslerde down sendromunda makroglossı yok dıyorlardı tuscularada oyle ogretılmıs sarkık dıl var ama dıl buyuk deıl o soruda yanlıs benden bu kadar
aynen katlıoyorum ..özellilke makroglossi konusunda sınavdan önce nedense içime doğmuş gb çok araştırmıştım.. birde dentinin su çekme durumuyla ilgili ki soruyu eksik sormuşlar kanal tedavisi tekniği ile ilgili demeleri gerekioduu..eğer cvp o şekilde olacaksa
Başa dön
gknr
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal May 01, 2012 7:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

klinik bilimler (soru 16)
metal destekli seramik kronlarda nonfonksiyonel cusplardan 1mm, fonksiyonel cusplardan 1.5 mm redüksiyon yapılmalıdır diye öğrendik hep. ayrıca soruda en Az diyor.
tam seramik kronlar için sorsaydı cevap 2mm olurdu diye düşünüyorum.
referans textbook net bi şekilde 'hayır metal destekli kronlarda 2mm olacak' diyorsa bişey dyemem Confused

klinik bilimler soru 8
lizozimi demire bağımlı bakterilerin gelişimini inhibe eder diye düşünmüştük. peptidoglikan bakteri hücre duvarında bulunan bir yapı. niye gidip de plak formasyonunu baskılasın lizozim gidip niye peptidoglikanı aktive etsin. lizozim tam tersi hücre duvarındaki beta 1 4 bağlarını parçalar, aktive edemez. soru yine karşıma gelse yine bu seçeneği işaretlemem.

soru 61
dentinin su içeriğinin azalması tabi ki kırık oluşmasında etkendir bu yıllarca böyle söylendi. bazı otörlerin bunu kabul etmemesi bu konuyu karşımıza soru diye getirecek kadar geçerli bi sebepse bişey diyemem Confused textbook ne der araştırmadım

klinik soru 17
overdenture protez derin proprioseptif duyunun korunmasının sağladığı için hastada dişsiz olmanın sebep olacağı psikolojik travmayı azaltır diye bilinir, bu bir avantajdır.
Başa dön
orhan
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 2:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ARKADAŞLAR 22. SORU segmental wasmund maxilla osteotomisi doğru cevap çünkü diş çekildikten sonra palatinal mukoza tamamen kesilip maksillanın ön kısmı maxilladan ayrılıyor bu konuda çok makale olduğunu söyledi bizim hoca lefort 2 de mümkündeğilmiş ama wasmundda bildrilen çok makale var ben de baktım o soru doğru
Başa dön
dentselcuk
DentDus Moderatörü
DentDus Moderatörü

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 2:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dusdata yayınlamış..

http://www.dusdata.com/nisan2012/nisan2012_itiraz.htm
Başa dön
dentselcuk
DentDus Moderatörü
DentDus Moderatörü

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 2:39 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dusdatanın hatalı bulduğu soruların tamamını yanlış yapmışım....
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 4:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

37. soruda iki doğru cevap olduğunu düşünüyorum, kampta hocalarımız özellikle down sendromunda makroglossi olmadığını, dilin sarkık olduğunu vurgulamışlardı, diğer şıkları okumadım bile Sad
Başa dön
duszede
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş May 02, 2012 4:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

4. soruda bakteri içermeyen tabakayı sormuşlardı, etkilenmiş tabaka nasıl doğru cevap olabilir?
ve dusdata nasıl 14. ve 27. soruya itiraz etmedi çok merak ediyorum? biz mi çok yanlış bi mantık kuruyoruz?
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2012 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız