Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - NİSAN 2013 DUS HATALI ve ÇELİŞKİLİ SORULAR
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

NİSAN 2013 DUS HATALI ve ÇELİŞKİLİ SORULAR
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
zlh
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 9:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

peki bu durumda soru iptal mi olur yoksa cevabımı 1000 doğru olarak mı değerlendirilir
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Pedo
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 9:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İptal olması gerekir
Başa dön
Pedo
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 9:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Pedodonti de üçüncü problemli soru da MTA ile ilgili sorudur.
Başa dön
zlh
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 9:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

keşke doğru şık olarak tekrardan değerlendirliseydi..:/ teşekkürler
Başa dön
Ceydadelen
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 5:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ortodonti dersanden duyurulmus herbst icin postpeak dedik ama non koopere hastada prepubertal donemde de kullanilir diye sanirim bunu derste soylemis oldugunu dusunuyo
Başa dön
dtzekibey
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 6:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

protezdeki minimum kron/kök sorusunu benden başka türkiye'de çok fazla yanlış yapan yok heralde kimsede rastlamadım. minimum kron/kök oranı diyince ben kronun köke en düşük oranını düşünürüm çünkü.1/2 1/3 falan 1/1 den daha düşük bi oran.böyle düşününce 1 i işaretleyemedim. minimum kök/kron diye de sormadılar. denebilir ki yok en kötü ihtimalle kronun köke oranını sormak istiyolardı bu sınavda aklıma gelmedi değil ama bence sormak istediklerini tam ifade edemediler bu yüzden hatalı bir soru olduğunu düşünüyorum.
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 7:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ss_06 yazmış:
lefort1 yazmış:
ss_06 yazmış:
evet cevap 6.25 olmalıydı tabi ki..ama 0.25 mm o kdr önemli mi..hele de seçeneklerde 6 varken ve doğru cevapken

tabiki önemli bu şekilde teorikten ibaret bi sınavda 100ppm florun hesabını yapıolarsa bunun da hesabını yapacaklar arkadaş.Nerde kaldı bilimsellik?O şekilde düşünürsen 3.25 lik implant koymak için bana 4.5 mm lik yer de yeter:)

benim ya da sizin düşünceniz değil orda bi sınav vardı..bilimselliğe pek yakın olduklarını söyleyemicem ama o soruyu 6.25 olarak düşünen insanların en yakın 6 olduğu için doğru yaptığını düşünüyorum.. yani o sorunun iptal edilmesi demek 6.25i hesaplayamayan rastgele diğer seçeneklerden birini işaretleyen insanların kim bilir belki de sizin benim önümüze geçmesini sağlamak..kesinlikle iptal edilmemeli

burda size katılmıyorum Sad sınavda aklımı çok karışttırdı.hesaplıyorum hesaplıyorum 6.25 çıkıyor,ya min 6.25 tir ya da değildir 6 daha yakın diye 0.25 i saymayalım olsa da olur olmasa da mantığı bana hiç yakın gelmedi sınav zamanı dedim bu işte bi iş var demekki 1.5 mm değil ,daha az ve ben bilmiyorumdemek ki dedim allem ettim kallem ettim bütün olasılıkları hesapladım nasıl nerden hesapladıysam 5mm gibi bişey çıktı ve onu işaretledim,bilmediğimden değil yani,bence kesin iptal ya da mantıklı bi açıklama sunsunlar bana kaynak göstesinler o zamana kadar 6 olduğuna inanmıyorum...
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 7:12 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bir de teikoik asitli soruya hocalarıma danışıp itiraz etmek istiyorum bir de şu metal seramikli soru o zaten kesin iptal olmalı nazarımda..
Başa dön
Dentart35
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 7:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar öncelikle inşallah hepimiz hakkımızda en hayırlı yerlere yerleşebiliriz.. Şu tedavideki Mine-dentin sınırı çürüğe en hassas yerdir sorusuda iptal edilmemeli mi sonuçta orası hipermineralize diye öğrenmedik mi??
Başa dön
dt_dt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 7:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dentart35 yazmış:
Arkadaşlar öncelikle inşallah hepimiz hakkımızda en hayırlı yerlere yerleşebiliriz.. Şu tedavideki Mine-dentin sınırı çürüğe en hassas yerdir sorusuda iptal edilmemeli mi sonuçta orası hipermineralize diye öğrenmedik mi??

bize minede zor ilerleyen çürük mine-dentin sınırına gelince boşluk bulmuş gibi yayılır diye anlatıldı..
Başa dön
Dentart35
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 7:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hımm anladım belki de ben Mine-dentin sınırı hipermineralize dir diye okudum diye öyle anlamış olabilirim
Başa dön
dt_dt
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 7:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dentart35 yazmış:
Hımm anladım belki de ben Mine-dentin sınırı hipermineralize dir diye okudum diye öyle anlamış olabilirim

ben de onu aynı şekilde okudum..ama okul notlarıma falan bakınca yanlış yazılmıştır diye düşünmüştüm..
Başa dön
Dentart35
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 8:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya şu vertikal kök kırığı sorusunuda amputasyon yapmıştım ben madem öle ya o şıkkın koyma yada belirt çift kök tek kök diye..
Başa dön
ss_06
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 8:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dentart35 yazmış:
ya şu vertikal kök kırığı sorusunuda amputasyon yapmıştım ben madem öle ya o şıkkın koyma yada belirt çift kök tek kök diye..

katılıyorummm
Başa dön
fiesta57
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 8:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ss_06 yazmış:
Dentart35 yazmış:

katılıyorummm

+1 sorunun bu haliyle iki seçeneğin de doğru olduğunu düşünüyorum.sınavda da ikisini ayırt edecek bir bilgi olmadığından daha konservatif bir yaklaşım olduğu için amputasyon işaretlemiştim.
Başa dön
Dentart35
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 8:12 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar standart sapma uygulanıyomu bu sınavda yada temelle kliniğin net puanları farklımı?
Başa dön
Dentart35
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 8:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

peki iptal olurmuki o soru acaba?
Başa dön
fiesta57
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Nis 17, 2013 8:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Dentart35 yazmış:
peki iptal olurmuki o soru acaba?

İptal konusunda iş hocalarda, ilgili texbook'ları değerlendirip itiraz edeceklerini düşünüyorum.ama daha önce de hatalı ya da çelişkili olmasına rağmen iptal edilmeyen sorular oldu. Örneğin ilk sınavda bahadır hoca 10 restoratifin 8 i yanlış bana kalırsa diyordu . Sonuçta karar mercii ösym iş onlarda bitecek.
Başa dön
ahmett
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 2:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sağlam bukkal duvara sahip dişlerde metal seramik kron kontrendikasyon oluşturmaz.Sadece parsiyel kron alternatifi de ortaya çıkar. Ayrıca sağlam bukkal duvarlı dişe sahip hasta da bruksizm olması kron boyunun kısa olması ve dişin kanal tedavili olması parsiyel kronu kontrendike olur ki u durumda mutlak endikasyon full kron olur. Full metal veya metal seramik kron tercih edilir. Bu durumda bukkal duvara sahip diş estetik kaygıya gore daha dogru bir cevap gibi gözüküyor.
Başa dön
dtcemi
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 6:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tugce_89 yazmış:
santral yazmış:
pedo da ki soru da kök yüzeyine işlem yapılmaz mı ..cevap hemen pulpektomi yapılmaz dıoo ..

evet..bu soruyu forumda da çok tartışmıştık belli ki soruyu hazırlayanlar kökü yıkamayı işlemden saymıyor:)

flor sorusunun cevabını gorunce de şok oldum

bu iki soru da kesinlikle hatalı.
dişin sütten çıkarıldığı gibi sokete yerleştirilemsi kadar mantıksız bir cevap olamaz. hatta kaymak tutmasını bekleyin falan yazmadağına mı dua etem bilemedim !!!!!!!!!
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
3. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız