Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DUSDATA 2013 NİSAN DUS 6 HATALI SORUYA İTİRAZ DOSYASI
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Dt
DentDus Moderatörü
DentDus Moderatörü

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Diğer sorulara hoca ve editör yorumları açıklanmış

http://www.dusdata.com/24660/nisan-2013-dus
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
beyaz
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet sonuç çıkacağını ben de zannetmiyorum ama dediğiniz gibi çelişkili bir soru. aspirinin kesilmesi konusunda çok farklı çalışmalar var okuduğum kadarıyla. Bir yerde düşük dozlarda kesilmemli diyor, başka yerde en az 48 saat önce kesilmeli diyor, daha farklı çalışmalarda en az 7gün önceden kesilmeli diyor? Sırf kafa karışıklığı yaratmak için hazırlanmış bir soru olduğunu düşünüyorum.
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dentistttt yazmış:
implant sorusu icin dusdatanin sayfasindaki sorular bolumunde yazdim cerrahi bolumundeki hocamiz soru net yanlistir diyor fakat periyodontoloji bransina ait oldugunu soyluyor.peridontoliji bolumunden bilgilendirme henuz yok.biraz daha bekleyeceğim kaynak cikmaz ise 12 nisanda yapilan sinavda 21 . soruyu ornek vererek itiraz edeceğim.Dilekcelerin bugun verilmesi gerektigini dusunuyorum bugun verilirse yarin son gun ellerine ulasir.

aynı şekilde ben de sabahtır dusem periodontoloji hocasına ulaşmaya çalışıyorum. ve aynı şeyleri ben de yazdım.hocalardan hayır yok kaynak olarak ben de 12 nisandaki 21. soruyu gösterecem.
Başa dön
ahmett
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

wolf yazmış:
dent88 yazmış:
kvs-aspirin ve metal seramik soruları da iptal edilmeli bence, okulda hastaya 1 hafta önceden aspirin bıraktırmadan hiçbir işlem yapamıoduk (dersande en erken 4-5 gün önce bırakılmalı dendiğini de hatırlıorum) 2 gün önce bırakılması çok mantıksız

Aspirin için hocanın derste " biz genelde 1 hafta-10 gün öncesinden kesiyoruz ama 2-3 gün öncesinden de kesilebilir" dediğini hatırlıyorum.Hatta 1 hafta için "uzun bir süre" demişti sanırım.
metal seramik sorusunun niçin iptalini istiyorsunuz? metal seramik restorasyonların zaten ortaya çıkmasının amacı metal restorasyonların estetik olmayan görüntüsünü ortadan kaldırmak. hoca bunu derste söyledi, kitapta da yazıyor.
tamam da o mantıkla gittiğimiz zaman full seramiklerinde çıkma amacı metal seramiklerin metal yansıması gibi estetik problemlerini çözmek için çıkmadı mi. Cevap olarak hem estetik hem de bukkal duvar da aynı yaklaşıma sebep olduğu için sorunun cevabı ne belli değil.
Başa dön
qwerty
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

paperpoint yazmış:
dentistttt yazmış:
implant sorusu icin dusdatanin sayfasindaki sorular bolumunde yazdim cerrahi bolumundeki hocamiz soru net yanlistir diyor fakat periyodontoloji bransina ait oldugunu soyluyor.peridontoliji bolumunden bilgilendirme henuz yok.biraz daha bekleyeceğim kaynak cikmaz ise 12 nisanda yapilan sinavda 21 . soruyu ornek vererek itiraz edeceğim.Dilekcelerin bugun verilmesi gerektigini dusunuyorum bugun verilirse yarin son gun ellerine ulasir.

aynı şekilde ben de sabahtır dusem periodontoloji hocasına ulaşmaya çalışıyorum. ve aynı şeyleri ben de yazdım.hocalardan hayır yok kaynak olarak ben de 12 nisandaki 21. soruyu gösterecem.

endodonti sorusuna mikrobiyoloji kaynak göstererek itiraz ediliyorsa perio sorusuna da cerrahi kaynak gösterilerek itiraz edilebilir bence.
Başa dön
paperpoint
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 10:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

qwerty yazmış:
paperpoint yazmış:
dentistttt yazmış:

endodonti sorusuna mikrobiyoloji kaynak göstererek itiraz ediliyorsa perio sorusuna da cerrahi kaynak gösterilerek itiraz edilebilir bence.

teşekkürler..inş bi sonuç alabiliriz
Başa dön
gasser
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 11:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ahmett yazmış:
wolf yazmış:
dent88 yazmış:
kvs-aspirin ve metal seramik soruları da iptal edilmeli bence, okulda hastaya 1 hafta önceden aspirin bıraktırmadan hiçbir işlem yapamıoduk (dersande en erken 4-5 gün önce bırakılmalı dendiğini de hatırlıorum) 2 gün önce bırakılması çok mantıksız

Aspirin için hocanın derste " biz genelde 1 hafta-10 gün öncesinden kesiyoruz ama 2-3 gün öncesinden de kesilebilir" dediğini hatırlıyorum.Hatta 1 hafta için "uzun bir süre" demişti sanırım.
metal seramik sorusunun niçin iptalini istiyorsunuz? metal seramik restorasyonların zaten ortaya çıkmasının amacı metal restorasyonların estetik olmayan görüntüsünü ortadan kaldırmak. hoca bunu derste söyledi, kitapta da yazıyor.
tamam da o mantıkla gittiğimiz zaman full seramiklerinde çıkma amacı metal seramiklerin metal yansıması gibi estetik problemlerini çözmek için çıkmadı mi. Cevap olarak hem estetik hem de bukkal duvar da aynı yaklaşıma sebep olduğu için sorunun cevabı ne belli değil.

aynen iki şıklı hatta cevabı belrsz nereye ceksen oraya gıdıcek bır soru..
Başa dön
erol karsl?
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 11:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

implant sorusu için en az ne kadar olmalı diyordu ben buna dayanarak 6,25 olmasına rağmen 6 yı işaretledim,bilmiyorum ne kadar sonuç alınabilir itirazdan?0,25 lik bir değer ihmal edilebilir mi? diye sormak lazım aslında eğer ihmal edilirse "en az" ifadesi soruyu kurtarır.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
mehmetemrah
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Prş Nis 18, 2013 11:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aspirin sorusu da iptal olmalı.malesef şehir dışındayım yetişemeyecek
Başa dön
tembelkedi
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 1:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mta sorusu gayet açık.1 ve 2 diye bir şık olmadığına göre bu soruyu bilen herkes yapmıştır zaten.açık bulup faydalanmaktan başka bişey değil bu
Başa dön
ss_06
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 1:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tembelkedi yazmış:
mta sorusu gayet açık.1 ve 2 diye bir şık olmadığına göre bu soruyu bilen herkes yapmıştır zaten.açık bulup faydalanmaktan başka bişey değil bu

kesinlikle yaa..yanlış yaptığınız sorulara değil yanlış sorulara itiraz edin lütfen...
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ss_06 yazmış:
tembelkedi yazmış:

kesinlikle yaa..yanlış yaptığınız sorulara değil yanlış sorulara itiraz edin lütfen...
Arkadasim hatali sorulmus bir sorunun sirf sen dogru yaptin diye iptal edilecek olmasina neden bu kadar sinirleniyorsun.. Ozman endodontide cikan gluteraldehit soruna nesen itiraz ettin sirf sen yapamadn diyemi her dersin kwnsi textbooku var ve endodontide xikti aoru yani endodonti textbooku baz alinir ee ozman neden itiraz ettin bu soruya yapamadim diye mi ??mta sorusu hatali bir soru hemde bal gibi hatali .. İyi ozman birsey bariz olsun siklarda diger siklar bastan sagma yalan yanlis yazilsin boyle bir sacmalgi nasil kabul edersiniz anlamiyorum.. Lazer hidroksit diye bir pat yoklen ve 2. Madde lazer hidroksitken nasil oluyorda bunu kabul edersiniz.. Soruya gore iodoformla lazer hidroksit sut disinde kullaniliyor cikiyor olmayan bir pat nasil olurda sut disi kanal tedavisinde kullanilabilr.. Siklarda yanliz 2 diye secenekte vardi ben cok gidip geldim mta kullanilmyor eminim ama 2. Madde de yazan pat dunyada yok acba mtayi yanls mi biliyorum diye ve bos biraktim.. Simdi nasil olurda siz bu sorunun dogru oldugunu savunabilirsiniz..
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Umarim gercekten hakeden insanlarin kazandigi bir sinav olur
Başa dön
tembelkedi
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet soru da hata var.yazım hatası yapılmış ama bunu bilerek yapanların hakkı yenmiş olacak diye düşünüyorum.o soruyu konuyu bilen bir kişinin yanlış yapacağını düşünmüyorum.emin olmadığınız için mta yı işaretlememişsiniz.emin olsaydınız işaretlerdiniz zaten
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tembelkedi yazmış:
evet soru da hata var.yazım hatası yapılmış ama bunu bilerek yapanların hakkı yenmiş olacak diye düşünüyorum.o soruyu konuyu bilen bir kişinin yanlış yapacağını düşünmüyorum.emin olmadığınız için mta yı işaretlememişsiniz.emin olsaydınız işaretlerdiniz zaten
ya çok komik şeyler arkadaşım bunlar sen sınavda işaretlediğin herşeyden yüzde yüz emin olarak mı işaretledin?? hiç şüpheye düştüğümüz soru olmuyor mu nasıl yapıyorsun o soruları kendine yakın geleni işaretlersin veya boş bırakırsın..sen nasl mta nın kullanılmadıgından eminsen bende iodoform ve lazer hidroksit diye bir pat olmadıgından okadar eminim.. yapmayın bu ösym sınavı ilkokulda test olmuyoruz arkadaşlar yok yazım hatası varmış ama emin olmalıymışız falan yapmayın komik sadece yanlışsa yanlıştır bukadar..
Başa dön
ahmett
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:12 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ss_06 yazmış:
tembelkedi yazmış:

bende böyle düşünüyordum ama yanlış yazılan madde en çok kullanılan madde olan vitapeks sırf bunu bilen biri 3 şıkkı eleyebiliyor. Ayrıca nasıl mta'nin kullanılmadığını bilerekten soru yapılabiliyorsa diger sadece kullanılan maddeleri bilerekten de mta'yi bilmeden de yapılabilecek bir soru cevap yanlış olunca kullanılan maddeleri bilen kişi yalnız 1 ve yalnız 2 arasında kalabilir. O yüzden açık aramak yanlış yaptığın soruyu eleştirme gibi tabipler bu şekilde soruyu çözmeye çalışanlara haksızlık olur.
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

peki o soruyu yazan adam düzgün yazsaydı da iodoform ve kalsiyoum hidroksit dese ben mta yı işaretlicektim.. bu soru iptal olmazsa benim hakkım yenmiş olmuyor mu?? istersem sallayarak bulurum cevabı bu kimseyi ilgilendirmez
Başa dön
tembelkedi
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

peki cevabı 6 olan soruya da itiraz etmeyi düşündünüz mü?olması gereken cevap şıklarda yok çünkü.bariz yanlış olan bir durum.bunu bilmek isterim açıkçası
Başa dön
dent88
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

http://www.dusdata.com/24729/nisan-2013-dus-soru-cozumu
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Cum Nis 19, 2013 2:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya daldan dala atlamaya gerek yok arkadaşım konuştuğumuz soru pedodonti sorusu ne alakası var şimdi implantla..elmayla armutu karıştırmayın
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Nisan DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
4. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız